Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Procesory kwantowe - charakterystyka [proszę o pomoc]

#1
Procesory kwantowe - charakterystyka [proszę o pomoc]
Witam wszystkich. Potrzebuję do szkoły zrobić prezentację na temat procesorów, w której chciałbym uwzględnić procesory kwantowe. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć przydatnych informacji na ten temat. Czy mógłby mi ktoś zwięźle i konkretnie opisać te procesory ? Czym się charakteryzują itp...
Taki sobie, ciekawski człowiek...Oczko
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
#2
RE: Procesory kwantowe - charakterystyka [proszę o pomoc]
http://pl.wikipedia.org/wiki/Komputer_kwantowy

Z wujkiem google rozmawiałeś? On wie wszystko tylko trzeba umieć zadać pytanie.
 System operacyjny: windows_vista Przeglądarka: firefox
#3
RE: Procesory kwantowe - charakterystyka [proszę o pomoc]
Chodzi mi o PROCESOR kwantowy, a nie komputer kwantowy...
Taki sobie, ciekawski człowiek...Oczko
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
#4
RE: Procesory kwantowe - charakterystyka [proszę o pomoc]
No ale komputer kwantowy wykorzystuje prawa fizyki kwantowej więc opisując działanie komputera opisujesz także jak przebiegają obliczenia.

Ps. Wiem, że kiedyś w Next był artykuł o tym.
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: firefox
#5
RE: Procesory kwantowe - charakterystyka [proszę o pomoc]
Układ jest w pełni elektroniczny i nadprzewodzący. Informacja jest zapisywana w atomach za pomocą urządzenia zwanego pułapką jonową, która izoluje atomy i pozwala nimi manipulować. Obecne procesory przechowują informację w formie bitów, które przyjmują wartość 1 lub 0, natomiast procesor kwantowy posługuje się kubitami (bitami kwantowymi), które mogą przechowywać wartości 1 i 0 w tym samym czasie. Naukowcy wykorzystali dwukubitowy nadprzewodnikowy chip, w którym kubity komunikowały się za pomocą ścieżek fotonowych i były zdolne do poprawnego wykonania podstawowych algorytmów, takich jak proste wyszukiwanie.

Interesowac tym bedziemy sie mogli dopiero z jakis czas... daruj sobieOczko
 System operacyjny: windows_vista Przeglądarka: firefox
#6
RE: Procesory kwantowe - charakterystyka [proszę o pomoc]
Wiem, wiem, chciałem to tylko ująć w prezentacji, jako współczesny procesor. Jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia...

http://www.chip.pl/images/sprzet/uklady-...cessor.jpg

To jest zdjęcie wspomnianego procesora, czy tylko jakiś przekrój/budowa ?
Taki sobie, ciekawski człowiek...Oczko
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
#7
RE: Procesory kwantowe - charakterystyka [proszę o pomoc]
Nie ma. To nie jest struktura krzemowa. Innowacją w przypadku jednostki obliczeniowej na rysunku jest zastosowanie ciał stałych. Sterowano nim za pośrednictwem mikrofal. Do niedawna procesory kwantowe były oparte na ruchach cząstek w cieczach.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1009779,titl...;_ticrsn=5

Komputer kwantowy to w tej chwili to samo co ty rozumiesz przez pojęcie procesor kwantowy.
No chyba że twoim zdaniem podstawą działania komputera są rzeczy tak namacalne jak mobo czy karta graficzna.
Cytat:Dane w komputerach kwantowych są reprezentowane przez aktualny stan kwantowy układu stanowiącego komputer. Jego ewolucja odpowiada procesowi obliczeniowemu. Odpowiednie zaplanowanie ewolucji układu kwantowego, czyli stworzenie odpowiedniego algorytmu kwantowego pozwala teoretycznie na osiągnięcie wyników w znacznie efektywniejszy sposób, niż za pomocą tradycyjnych komputerów.

Podstawowymi elementami budowy kwantowego komputera są kwantowe bramki logiczne. Kwantowy bit, tzw. kubit, zgodnie z prawami mikroświata nie będzie miał ustalonej wartości 1 lub 0, tak jak bit w standardowym komputerze. W trakcie obliczeń będzie się znajdował w jakimś stanie pośrednim. Rządzi tym prawo prawdopodobieństwa, podobnie jak położeniem elektronu w atomie. Kubit jest kwantową superpozycją zera i jedynki. Pojedynczy wynik obliczeń komputera kwantowego będzie niepewny. Istotne staje się wykonanie całej serii obliczeń i dopiero ich średnia wartość z dużą dokładnością określi prawidłowy wynik - tym dokładniejszy, im więcej komputer dokona obliczeń. Kubit niesie w sobie naraz o wiele więcej informacji niż zero-jedynkowy bit. Dlatego jest w stanie wykonać równolegle wiele obliczeń.

Fizycy od dawna mają kandydatów na kubity - cząstki elementarne, np. foton lub elektron. Przełom nastąpił pod koniec 1995 roku. Jednocześnie w kilku ośrodkach udało się skonstruować kwantowe bramki, które przetwarzałyby kubity. Grupa prof. H. Jeffa Kimble'a z Kalifornijskiego Instytutu Technologii w Pasadenie posłużyła się atomem cezu złapanym w optyczną pułapkę pomiędzy lustrami (rolę kubitów grały fotony światła o różnej polaryzacji). Z kolei grupa Chrisa Monroe z Narodowego Instytutu Standardów i Technologii w Boulder w Kolorado wykorzystała atom berylu oświetlany światłem lasera. Jeszcze inną bramkę kwantową, wykorzystując atom rydbergowski, stworzył zespół Serge'a Haroche'a z francuskiego Ecole Normale Superieure. Do tej pory wykonano już kilka prostych (kilku-kubitowych) komputerów, których obliczenia potwierdzają teorię. Już wcześniej tworzono również oprogramowanie dla tych maszyn.

13 lutego 2007 firma D-Wave Systems zaprezentowała układ, nazywany pierwszym na świecie komputerem z rejestrem kwantowym. Nie ma jednak pewności, czy można go tak nazwać: zaprezentowano bowiem jedynie jego działanie, pomijając budowę[1][2].

Rejestr kwantowy to np. zespół atomów, z których każdy realizuje jeden z kubitów. Każdy ciąg zer i jedynek, o długości równej rozmiarom rejestru, daje się zapisać w kubitach tego układu (tak samo jak w komórkach pamięci rejestru konwencjonalnego, ale w rejestrze takim w danej chwili może być zapisany jeden tylko ciąg zero-jedynkowy). Rejestr kwantowy, jako złożony z kubitów, może być w stanie będącym dowolną superpozycją wielu ciągów zero-jedynkowych. Jeśli w takim rejestrze kwantowym zapisana by została jakaś duża baza danych, wykonanie pewnej operacji na kubitach tego rejestru byłoby równoznaczne z wykonaniem tej operacji na wszystkich danych naraz.

Jeśli rejestr kwantowy zawiera superpozycję bardzo wielu uzyskanych równolegle wyników, to aby wyłuskać z niego potrzebne nam dane, potrzebujemy algorytmów kwantowych. Algorytmy wykonywane przez komputer kwantowy są algorytmami probabilistycznymi. Oznacza to, że uruchamiając ten sam program na komputerze kwantowym dwukrotnie, można by było otrzymać zupełnie różne wyniki ze względu na losowość procesu kwantowego pomiaru.

Komputer kwantowy, mimo że wykorzystywałby inne właściwości fizyczne niż klasyczne komputery, nie umożliwiałby rozwiązywania nowej klasy problemów. Każdy problem rozwiązywalny przez komputer kwantowy może zostać rozwiązany przez komputer klasyczny. Jednak dzięki specyficznym własnościom komputerów kwantowych pewne problemy można byłoby rozwiązać znacznie szybciej, co w praktyce znacznie poszerzyłoby zakres problemów do jakich mogą być użyte komputery. Klasycznym przykładem jest tutaj algorytm faktoryzacji Shora, służący do rozbijania liczb na czynniki pierwsze. Wykonanie podobnego algorytmu dla kilkudziesięcio-cyfrowych liczb na współczesnych komputerach przekroczyłoby średnią długość życia człowieka, a dla liczb jeszcze większych - czas istnienia wszechświata. Na komputerach kwantowych możliwe byłoby wykonanie tych operacji w bardziej realnym okresie.

W najczęściej spotykanym modelu obliczeń kwantowych stan układu kwantowego reprezentowany jest za pomocą wektora w skończeniewymiarowej przestrzeni Hilberta (kubit). Natomiast przeprowadzane operacje są opisywane za pomocą macierzy unitarnych.

Idea kwantowego komputera też ma swoje słabe strony. Najpoważniejsza z nich nazywa się dekoherencją. Polega ona na tym, że stany kwantowe będące superpozycjami stanów stacjonarnych są nadzwyczaj nietrwałe. Pod wpływem oddziaływania czynników zewnętrznych układ "wypada" ze stanu superpozycji i "przeskakuje" do jednego ze stanów stacjonarnych. Dokonuje się to w ciągu drobnego ułamka sekundy. Nawet najmniejszy kontakt z otoczeniem może wpłynąć na wynik pomiaru. Jednym z testowanych sposobów na rozwiązanie tego problemu jest przetrzymywanie atomów w pułapkach magnetycznych i sterowanie nimi za pomocą impulsów światła laserowego.

To info ci wystarczy.
Streść sobie to i będziesz wymiatał.
 System operacyjny: windows_vista Przeglądarka: firefox
Programy: Polecane / Nowe / InneUżytkownicy forum szukali:
procesor kwantowy wikipedia

Podobne wątki (Procesory kwantowe - charakterystyka [proszę o pomoc])
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Gwarancja AMD na procesory ptrick 2 2039 04.05.2012, 14:50
Ostatni post: ptrick
  Procesory AMD - sprawdzanie znaczenia nóżek Neroxman 12 1524 18.02.2012, 14:41
Ostatni post: Neroxman
Big Grin Jakie procesory są kompatybilne z płytą Intel La Crosse? Arturro67 2 1411 23.01.2012, 22:04
Ostatni post: Arturro67

Skocz do:


Wybrane wątki (Procesory kwantowe - charakterystyka [proszę o pomoc])
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Lagi lapka CzeCzeN 2 14975 22.08.2012 04:10
Ostatni post: resont
  Czy mój sprzęt da radę z CrossFireX ? resont 26 23849 22.08.2012 03:09
Ostatni post: resont
Ściana Myszka przestaje reagować wdowa_tychy 0 11154 22.08.2012 01:19
Ostatni post: wdowa_tychy
  karta graficzna do phenom II 965 marchena666 13 18311 21.08.2012 22:57
Ostatni post: Patrykx12
  Radeon 9600 problem z grami BlackDeath 15 16714 21.08.2012 22:42
Ostatni post: BadBoy001
  IBM Lenovo M58 sff pionowo Scoff 2 39489 21.08.2012 21:34
Ostatni post: Scoff
Scared Losowe zwiechy i BSODy Kubo_O 5 9126 21.08.2012 21:14
Ostatni post: Grisz
  Czy da się go jeszcze uratować? jaroosz 3 5863 21.08.2012 21:12
Ostatni post: Grisz
Sad nie mogę otwożyć partycji. mt1996 6 9060 21.08.2012 20:09
Ostatni post: ludzikk
  kupno nowej kart graficznej , jaka ? xboxmen 5 9259 21.08.2012 20:00
Ostatni post: Dyzajash
  Przegrzewanie się Toshiba Satellite A300 POMOCY! cptMichaaX 1 44308 21.08.2012 19:21
Ostatni post: Grisz
  problem przy odpalaniu win7 kamros 4 9880 21.08.2012 19:12
Ostatni post: Grisz
  Temperatura karty graficznej ostry121 13 18665 21.08.2012 18:56
Ostatni post: muflon37
Big Grin Sukces, HD6850 z biosem HD6870- Czy sekcja zasilania wytrzyma? wdowa_tychy 0 7988 21.08.2012 18:23
Ostatni post: wdowa_tychy
  ASUS X53TK czy Samsung NP305E5A ? magnum146 1 8954 21.08.2012 17:08
Ostatni post: Patrykoller