Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Profile XMP przestały działać po zmianie GPU

Profile XMP przestały działać po zmianie GPU
Cześć,

Wymieniłem ostatnio kartę graficzną, AMD na AMD (RX6800).

Mam Ryzena 5 2600, MSI B450 Tomahawk i 2x 8GB hyper x DDR4 (predator chyba się nazywa ta pamięć).
Wcześniej elegancko działał profil xmp, pamięci działały na 3200
po wymianie gpu najpierw nie chciał się zbootować, po paru sekundach wydawał dźwięk i się resetował. W końcu wystartował. po kilku próbach, potem już było OK. Przyznaję, że wymieniając GPU nie wyłączyłem profilu - może powinienem. 

Ale teraz zorientowałem się że pamięci działają na 2400. Nie da się właczyć profilu xmp - po restarcie komp się znowu nie bootuje, resetuje się od razu i chyba się profil wyłącza - w każdym razie po ponownym samoistnym włączeniu komputera pamięci dalej są na 2400.

Wydajność procesora i ramu mnie bardzo interesuje - raz że właśnie gram w cyberpunka i ten ryzen dławi mi GPU, a dwa czasem nagrywam muzykę więc wydajność procesora i pamięci mi się przydaje.

Na razie zaktualizowałem BIOS. Nie działa ani profil 1 ani 2 - tj. ani 3000 ani 3200.

poza aktualizacją biosu nic mi do głowy nie przychodzi. a że rozważam wymianę tego procesora to też bym chciał mieć pewność że wszystko działa. no i coś z tym jednak zrobić.
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: firefox
RE: Profile XMP przestały działać po zmianie GPU
Spróbuj że starą kartą jak jescze masz .
Przy "problemach z Win10" oraz problemach ze "spadkami FPS w CS:GO"
Nie pomagam.
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
Mam, spróbuję. Choć jeśli zadziała... To co by to właściwie znaczyło? Jaki ma związek jedno z drugim? Po prostu mnie to zaciekawiłoOczko
nie powinno mieć znaczenia ale da nam jakąś informację do dalszych poszukiwań .
Nie pomagam.
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
OK, zrobię to w wolnej chwili. Nie lubię zabawy z kablami;)

Na razie przywróciłem bios do domyślnych poprzez clear cmos, i jest dalej to samo. Ciekawe jest to, że przy pierwszym włączeniu na czysto (przed konfigurację bios) w GPU działa podświetlenie LED. jak już się skonfiguruje BIOS (teraz dałem domyślne ustawienia po prostu) to przestaje działać. Tak jakby się gryzła karta z płytą główną?
Scared  RE: Profile XMP przestały działać po zmianie GPU
jest to niby możliwe ale mało prawdopodobne ... takie rzeczy już od lat się nie zdarzają odkąd nvidia przestałą robiś swoje chipsety  LOL
Nie pomagam.
Udało mi się to chyba naprawić. Nie sądzę, żeby podobne problemy były bardzo prawdopodobne u innych, ale napiszę co zrobiłem - co pomogło, nie wiem.

1. Zamieniłem miejscami kości ram - przy okazji przedmuchałem wszystko sprężonym powietrzem i upewniłem się że siedzą mocno.
2. odłączyłem i podłączyłem kable do GPU
3. odinstalowałem wszelki badziew aura sync / armory crate - nawet nie wiedziałem że coś mam. W czasie instalacji na początku wyskakiwał błąd a jednak coś było. I w czasie tej zabawy jak włączałem po raz kolejny komputer wyskoczył błąd armory. To mnie naprowadziło że moze być tu problem. W każdym razie to rozwiązało problem z LED - nawet jeżeli nie miało nic do czynienia z RAMem, no ale kto wie.
4. odinstalowałem na wszelki wypadek MSI Red Dragon center
5. znowu odłączyłem i podłączyłem kable do GPU bo to "resetowało" chyba oświetlenie LED - po takim odłączeniu znowu działało do momentu załadowania windows i tego badziewia asusa, jak go już nie było to działało dalej.
6. Ustawiłem profil xmp 3200
7. Działa. I chyba poprawa wydajności jest odczuwalna, ale może sobie wmawiam (w CP2077 dropy w szybkim teście max do 40 FPS w czasie jazdy po mieście szybkim autem, średnio ponad 50 chyba, a bywały spadki do niskich 30). jeszcze zobaczymy dokładniej i w innych zastosowaniach.

Jak dla mnie magia, ale nie narzekamWesoły
fajnie że działa , odezwij się jeszcze za jakiś czas czy napewno pomogło .
Nie pomagam.
Programy: Polecane / Nowe / Inne