Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Prośba o pomoc przy wyborze języka do konkretnego projektu.

Prośba o pomoc przy wyborze języka do konkretnego projektu.
Witam. Chcę napisać program który zapisuje wyniki doświadczenia do pliku. A dokładniej:
Program prosi o podanie wyników doświadczenia, jest ich 5-10 liczb(rzeczywistych). Następnie otwiera 2 pliki: 'file1.dat' i 'file2.dat' (lub files.dbf) pod nazwą zadeklarowaną w kodzie lub z klawiatury i ponieważ są puste zapisuje dane do pliku file1.dat jako ciąg cyfr po przecinkach, czy jako tablice, np. a1,b1,c1,d1,e1... Po ponownym podaniu wyników (na następny dzień) program porówna je z poprzednimi wynikami (wiersz po wierszu). Jak 3 lub więcej wyników się powtórzy (w danym wierszu) to je zapisuje do drugiego pliku file2.dat, jeżeli jest inaczej zapisuje je na początku pliku file1.dat, jako a2,b2,c2,d2,e2... Za każdym razem sprawdza wszystkie wyniki wcześniej zapisane.
Próbowałem to napisać w Fortranie 77 ale nie mogę sobie poradzić z porównaniem wpisanych nowych wyników z już zapisanymi . Brakuje mi wiedzy jak to zrobić żeby nowe dane porównać z zapisanymi danymi w file1.dat, be względu na kolejność ich położenia. Jeżeli Fortran 77 jest nie odpowiedni to jestem w stanie przejść na inny język kodowania, ale jaki? Nie jestem profesjonalistą, i chciałbym żeby to było darmowe. Dziękuję za każdą podpowiedź. Pozdrawiam.
PS. A tak w ogóle pozdrawiam wszystkich na forum bo jestem tu nowy.

Może moj problem jest zbyt zawile napisany. Chodzi mi o to że jak mamy dwa wektory(zbiory) A=(1,2,3,4,5) i B=(1,2,6,7,3) to jak sprawdzić czy liczby się powtarzają w obu i ile się ich powtarza. Pisałem kod w starym języku którego się kiedyś uczyłem Fortran 77, ale nie mogę znaleść sposobu porównania tych dwoch zbiorów. Są na pewno nowe języki w których taka funkcja to jedna linijka i tu jest problem. Chciałby prosić o pomoc w jakim języku taki problem można łatwo rozwiązać. Ponieważ jestem tylko amatorem to zależało by mi żeby to był darmowy język, dostępny w internecie. A może ktoś wie jak to zrobić w Fortran 77. Dzięki piękne za każdą pomoc.
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
RE: Prośba o pomoc przy wyborze języka do konkretnego projektu.
Nie podałeś, pod jakim systemem ma to działać, czy ma chodzić pod DOS-em, czy z interfacem graficznym.
Jeśli pod windą, to ja bym to zrobił w C#. Obojętnie, czy z graficznym interfacem, czy pod DOS-em (no.. DOS-a już nie ma, ale jest okno CMD). Bardzo przyjemny język.
Ale pewnie inni będą mieli inne propozycje. Na przykład Java, lub (ostatnio bardzo popularny) Python.
Gdyby nie miało to być w plikach tekstowych, to może w SQL. Porównanie było by bardzo łatwe. Ale trzeba by zaprząc bazę danych Wesoły
Pozdrawiam.
Ajgor
No właśnie chodzi o bazy danych. Dlatego może to być w pilkach dbf. Ja już miałem podobny program, dane były zapisywane w plikach dbf i pisałem go w clipperze. Potem mogłem to obrabiać w exelu. Wykresy i te sprawy. Ala takie języki jakie ja kiedyś urzywałem (fortran 77, Clipper czy basic) to już raczej do muzeum. Teraz chce to napisać jeszcze raz w jakimś nowszym języku, dostępnym za darmo, łatwym i przyjemnym Wesoły. Próbowałem w R ale tam miałem problem z wczytywaniem danych z klawiatury. Julia jest odpłatna. Prosiłbym żeby ktoś mi doradził w czym to napisać a ja się postaram i napisze. (Taką mam nadzieję). Python jest za mądry dla mnie. Może Octavie, scilab, matlab(ten chyba jest płatny). Chodzi też o to żeby była prosta funkcja porównania dwóch zbiorów danych.
No więc ja bym doradzał użycie języka C# (C Sharp) (darmowe POTĘŻNE środowisko Visual Studio Community), i do tego bazę danych SQLite. Darmowa baza, która zapisuje pliki lokalnie na komputerze, i nie potrzebuje żadnego serwera baz danych. Wystarczy do projektu doinstalować biblioteki do obsługi SQLite, przy czym Visual Studio ma mechanizmy, dzięki którym robi się to automatycznie wewnątrz środowiska.
W C# można pisać programy DOS-owe, oraz z graficznym GUI. Przy czym interfejsy graficzne można robić w dwóch technologiach: WinForms (prymitywniejszy, ale o wiele łatwiejszy), oraz WPF (nieograniczone możliwości, ale trudniejszy w opanowaniu, no i dodatkowy język do nauki - XAML).
Najlepiej użyć C# z Winforms i bazę SQLite. Wszystko jest darmowe. Ale do nauki dodatkowo SQL. Język C# służy wtedy jedynie do wprowadzania danych, ich interpretacji i wyświetlenia wyników, a całą resztą zajmuje się SQL przez odpowiednio skonstruowane zapytania do bazy danych. Przy czym same zapytani do bazy wysyłamy również używając języka C#.

https://www.youtube.com/watch?v=anTP-mgktiI

A do zarządzania samą bazą może być również darmowy program SQLite Studio

Dodam, że do tworzenia samych zapytań do bazy można użyć technologii LINQ to SQLite. Dzięki temu nie będziemy musieli pisać zapytań do bazy w SQL, tylko w LINQ, który jest identyczny, jeśli chodzi o składnię, jak C#. W zasadzie oznacza to, że w samym języku C# będzie można obsługiwać bazę SQL. Bardzo przyjemne rozwiązanie. W ogóle język C# jest bardzo fajny, bo ma wszystkie zalety języka C++, a pozbawiony jest wielu jego wad. Przede wszystkim jest w 100% obiektowy. 

https://www.devart.com/dotconnect/sqlite..._linq.html

https://www.youtube.com/watch?v=MEEzljSSSEc
Pozdrawiam.
Ajgor
I to się nazywa wyczerpująca i merytoryczna wypowiedź. Dzięki. Pozdrawiam i zdrowych świąt życzę.
Dzięki i wzajemnie Wesoły
Aha. Jeśli nie znasz C#, SQL itp, to mnóstwo kursów (również po polsku) znajdziesz na Youtube. Są też takie serwisy, jak Pluralsight, który jest płatny, ale teraz chyba cały kwiecień jest za darmo. Chociaż nie wiem, na jakich zasadach jest ten darmowy dostęp, i czy nie jest jakoś ograniczony. Oferuje świetne kursy.
Jest też serwis Udemy ze świetnymi kursami.
Pozdrawiam.
Ajgor
OK, dziękuję jeszcze raz.
Programy: Polecane / Nowe / Inne