Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Prosta strona - jak zacząć od stworzenia?

#1
Prosta strona - jak zacząć od stworzenia?
Witajcie

Dla mojego wujka zajmującego się podobną działalnością chcę stworzyć prostą stronę, podobną jak ta (konkurencji). Powiedzcie mi, w jakich technologiach jest ona zrobiona? Czy potrzeba jakichś specjalnych umiejętności czy da się to zrobić bez specjalnych umiejętności?
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
#2
RE: Prosta strona - jak zacząć od stworzenia?
Strona jest zrobiona przy pomocy gotowych skryptów, tak zwanych CMS (Contenet Managenet System, czyli System zarządzania Treścią), które ściąga się z internetu, instaluje na serwerze i wypełnia treścią. Nie wymaga to DUŻEJ wiedzy, nie trzeba się DUŻO uczyć, ale do założenia takiej strony wymagana jest jakaś MINIMALNA wiedza o tym, czym jest serwer, baza danych (najczęściej MySQL), jak ją założyć. Jest to wiedza, którą można poznać bez wysiłku w jeden dzień.
Takich gotowych skryptów jest cała masa. Joomla, Wordpress, Drupal, Fusion i wiele innych. Strona, z tego co widzę, jest zrobiona na Wordpressie.
Musisz więc:

1. Ściągnąć Wordpressa. Jest legalnie darmowy. Na przykład stąd:

https://pl.wordpress.org

2. Założyć konto w jakimś serwisie udostępniającym serwery dla stron www. Tu masz dwie rzeczy do wyboru:

a. Konto na darmowym serwerze. Zaleta jest taka, że jest darmowy. Wada - do strony będą doklejane obce reklamy, co wygląda brzydko i wydłuża czas ładowania. Do tego jest nieprofesjonalne.

b. Konto na serwerze płatnym. Wada - trzeba płacić. Ale są to bardzo niewielkie opłaty roczne. Zalety: brak reklam, pełna kontrola nad wszystkim, wsparcie serwisowe. Często na takim koncie masz możliwość automatycznej instalacji serwisów (takich jak Wordpress) bez konieczności ściągania.

3. Wykupić DOMENĘ, czyli nazwę serwisu. Za to też się płaci, ale niewiele. W praktyce jest sporo serwisów, które umożliwiają wykupienie konta na serwerze i domeny razem. Często jest tak, że jak wykupujesz konto, to domenę dostajesz gratis na rok (później trzeba opłacać).

4. Kiedy już masz konto, domenę, Wordpressa, musisz w panelu konta założyć bazę danych (w panelu są odpowiednie opcje).

5. Wrzucić (skopiować) całego Wordpressa na konto w odpowiednie miejsce przy pomocy jakiegoś programu do Ftp (na przykład darmowego programu Filezilla) i w przeglądarce WWW wpisując odpowiedni adres, uruchomić instalację pakietu Wordpress. Podczas instalacji będziesz musiał podać adres, login i hasło bazy danych, którą wcześniej założyłeś. Dostępne one będą w panelu administratora serwera. Oraz założyć konto administratora strony. Czyli podać login i hasło admina strony. Będziesz się nimi posługiwał, żeby logować się do Wordpressa i wypełniać go treścią (i ogólnie administrować).

Po zakończonej instalacji uruchomi się strona, która początkowo wyglądać będzie bardzo ubogo i będzie pusta. Dalej już na tej stronie, w panelu administratora wypełniasz ją treścią. Do tego do Wordpresasa (i każdego innego pakietu) istnieje masa wtyczek (do ściągnięcia z internetu) dodających różne funkcje, oraz skórek zmieniających wygląd.

Wygląda to skomplikowanie, ale jak się wie, co i jak, wszystko jest do zrobienia w godzinę. Albo i pół.
Wszystko to, co tu opisałem, zakładanie serwera, bazy danych, instalacja Wordpressa, robisz tylko raz na początku. Później już tylko wypełniasz go treścią. Początkowo będziesz zagubiony, ale z czasem zaczniesz sie po nim poruszać jak po własnym domu Wesoły

Ponadto mając płatny serwer, logując się do panelu administratora serwera (NIE WORDPRESSA, tylko SERWERA), będziesz miał możliwość zakładać konta e-mailowe dla pracowników firmy. Na przykład "biuroAtmojafirma.pl", "prezesAtmojafirma.pl" i dowolne inne firmowe.

Aha. WAŻNE!! Jeśli nie wiesz, jak to wszystko się robi, możesz założyć własny serwer na swoim komputerze, i na tym serwerze poćwiczyć instalację Wordpressa i jego obsługę, Wbrew pozorom jest to dziecinnie proste i trwa 5 minut. Jak będziesz chciał, wyjaśnimy Ci, co i jak. Serwery można za darmo legalnie ściągnąć w całych gotowych pakietach. Instalujesz, odpalasz i masz gotowy serwer. Jest na przykład taki pakiet o nazwie Vertrigoserv. Po ściągnięciu i instalacji masz go na swoim komputerze, więc jak coś zrobisz nie tak (na przykład w Wordpressie), to go po prostu kasujesz i zaczynasz od nowa. Aż do opanowania.
Pozdrawiam.
Ajgor
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
#3
RE: Prosta strona - jak zacząć od stworzenia?
Ajgor, wielkie dzięki! Mega szacunek za poświęcony czas na napisanie tego Wesoły Zaraz zabiorę się do pracy.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
#4
RE: Prosta strona - jak zacząć od stworzenia?
Na poczatek dla poćwiczenia proponuję zainstalować pakiet Vetrigoserv. Po uruchomieniu pojawi się panel w którym uruchamiasz serwer. Powinieneś zonaczyć po prawej na dole ekranu ikonkę z zielonym krzyżykiem. To oznacza działający serwer. Odpalasz jakąkolwiek przeglądarkę i wpisujesz adres:

http://127.0.0.1

lub:

http://localhost

Powinna się otworzyć strona serwera (tego na Twoim komputerze). Teraz jak zajrzysz do folderu w którym zainstalowałeś serwer, masz tom podfolder o nazwie "www". Wszystko, co w nim umieścisz, pojawi się na stronie.
Możesz na przykład utworzyć tam folder "moja_strona". Wtedy to, co w nim umieścisz możesz w przeglądarce zobaczyć pod adresem:

http://localhost/moja_strona

Rozpakowujesz tu ściągniętego Wordpressa i możesz się nim bawić.
Nie bardzo mam teraz czas opisać Ci jak uruchomić Wordpressa, ale później postaram się opisac krok po kroku

OK. Od początku. Jak posatwić serwer i Wordpressa na swoim komputerze w celach ćwiczebnych.
1. Ściągasz Vertrigoserv, czyli pakiet serwerowy zawierający wszystkie elementy potrzebne do postawienia serwisu (serwis Apache, interpreter języka PHP, serwer baz danych MySQL i różne inne narzędzia) stąd:

http://vertrigo.sourceforge.net/?lang=pl

2. Instalujesz go. Po instalacji i uruchomieniu pojawi się okienko. Klikasz "Ukryj to okienko i uruchom serwer"
Po chwili po prawej stronie na dole ekranu zobaczysz ikonkę z zielonym krzyżykiem. W tej chwili serwer działa. Tu uwaga. Jeśli ktoś zna Twój adres IP, będzie mógł wejść na ten serwer również z zewnątrz (nawet z Australii Wesoły ), ale pod warunkiem, że firewall windowsowy go puści. Możesz w firewallu zrobić przekierowania, żeby wpuszczał każdego, ale lepiej tego nie robić Wesoły

3. Żeby zainstalować Wordpressa, musisz mu najpierw utworzyć bazę danych. Robisz to w narzędziu o nazwie PHPMyAdmin. Żeby je uruchomić, klikasz na ikonce z zielonym krzyżykiem prawym klawiszem myszki i wybierasz Narzędzia/PHPMyAdmin. Możesz je też uruchomić wpisując w przeglądarce adres:

http://localhost/phpmyadmin

Zostaniesz spytany o login i hasło. Standardowe w pakiecie Vertrigo są takie:

Login: root
Hasło: vertrigo

Oczywiście później jak chcesz, możesz je zmienić, ale nie jest to takie ważne.
Pojawi się strona zarządzania bazami. U góry klikasz na Bazy danych. Pojawi się lista aktualnych baz. Możesz mieć ich dowolną ilość. Pojawi się też takie okienko "Utwórz bazę danych". Wpisujesz w nim NAZWĘ bazy (wymyśloną przez siebie - na przykład "wordpressdb" - bez cudzysłowu oczywiście. I klikasz Utwórz.
Baza zostanie utworzona. Teraz mamy wszystko potrzebne do instalacji (zakładam, ż Wordpressa już ściągnąłeś).

Wchodzisz do folderu, w którym zainstalowałeś Vertrigoserv, a w nim do folderu o nazwie "www" i tu zakładasz folder dla swojego serwisu. Nazwijmy go przykładowo "moja_strona" (BEZ SPACJI!!!) i do tego folderu wypakowujemy wordpressa. Ale UWAŻAJ - wordpress jest spakowany dodatkowo w swoim własnym folderze. Nie wypakowuj FOLDERU, tylko jego zawartość. Tak, żeby w folderze moja_strona nie znajdował się folder wordpress, tylko jego zawartość (jak rozpakujesz folder, strona też będzie działać, ale będzie trzeba za każdym razem wchodzić o jeden folder głębiej. Będzie to niewygodne). Jak już masz wypakowanego wordpressa, odpalasz przeglądarkę www, i wpisujesz adres:

http://localhost/moja_strona

W tym momencie odpali się instalka Wordpressa. Klikasz w "Zaczynajmy". Na następnej stronie podajesz dane bazy danych.
Nazwa: wordpressdb (ta, którą podałeś zakładając bazę w PHPMyAdmin), login: root, hasło: vertrigo (czyli dane, które wpisywałeś żeby wejść do PHPMyAdmin). Adres serwera zostawiasz "localhost". Prefix też możesz zostawić (to są literki, które baza dodaje do nazw komórek. Ma to za zadanie uniknięcie konfliktów, gdyby na jednym serwerze było więcej podobnych baz danych).
Na ko0niec klikasz na "Wyślij to" i na nastepnej stronie "Uruchomienie instalacji".
Po chwili pojawi się strona tworzenia konta administratora serwisu. Podajesz nazwę serwisu (Jaką tam sobie chcesz), login i hasło administratora, swój e-mail, i na koniec klikasz "Zainstaluj Wordpressa.
Instalacja chwilę potrwa.
Po chwili masz możliwość zalogowania. Wpisujesz login i hasło administratora, które podałeś przed chwilą podczas instalacji. I po zalogowaniu znajdziesz się w panelu administratora. Tu odbywa się cała magia Wesoły
Możesz się bawić, dodawać wpisy, wtyczki, zdjęcia itp. Żeby zobaczyć jak wygląda strona, klikasz po lewej u góry nazwę serwisu.
Od tej pory, żeby oglądać swoją stronę, wpisujesz adres: localhost/moja_strona. Żeby ją edytować, na głównej stronie się logujesz jako administrator (czyli loginem i hasłem, które podałeś przy instalacji).
Jeśli się zamotasz i coś przestanie działać, nie ma problemu. Po prostu z folderu moja_strona kasujesz zawartość, rozpakowujesz Wordpressa i zaczynasz od nowa Wesoły
Pozdrawiam.
Ajgor
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
Programy: Polecane / Nowe / Inne
Podobne wątki (Prosta strona - jak zacząć od stworzenia?)
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Obranie odpowiedniej drogi do stworzenia prostej strony Vanil 2 6951 13.06.2017, 14:40
Ostatni post: Vanil
  Prosta stronka internetowa Physicist 3 7059 22.02.2017, 09:02
Ostatni post: raxer
  Prosta strona - jak zrobić Christo 5 8807 14.07.2015, 21:54
Ostatni post: rankitpl

Skocz do:


Wybrane wątki (Prosta strona - jak zacząć od stworzenia?)
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jak pobrać filmy na dysk zamieszczone na tej stronie? adolek17 4 3749 06.02.2020 14:36
Ostatni post: panaho
  "Na czym" postawiona jest ta strona? OxyGenE 4 3805 04.02.2020 21:35
Ostatni post: kompowiep
  Błędy składniowe PHP dawswi1 1 3776 26.01.2020 18:22
Ostatni post: hydr4x
  Przekazywanie stanu sesji między plikami php dawswi1 2 3745 26.01.2020 16:35
Ostatni post: dawswi1
  Mixed content na protokole HTTPS Unlimited 1 5273 20.11.2019 14:05
Ostatni post: raxer
  Pozycjonowanie, toksyczne linki Alsenas 13 9638 19.11.2019 14:48
Ostatni post: Centor
Question Co sądzicie o edytorze Gutenberg w WordPress? radekhetero 2 7896 15.11.2019 15:55
Ostatni post: Alsenas
  Konfiguracja wampserver 2019. ~Anonim 3 5884 11.10.2019 05:26
Ostatni post: Michu_PL
  wyswietlanie pliku w php roxses 0 5664 07.10.2019 14:43
Ostatni post: roxses
  Content Management System thinkPL 6 5614 06.10.2019 22:08
Ostatni post: thinkPL
  PHP - przycisk wykonujący równanie SalyWan 1 5314 03.10.2019 16:11
Ostatni post: Szachista
  Skopiowanie strony forum przez program HTTrack Website Copier ANDREAN 9 8414 06.09.2019 21:51
Ostatni post: ANDREAN
  Poszukuję skryptu ogłoszeń / Joomla. dongtuuyen 2 7726 25.07.2019 09:56
Ostatni post: Spidi
  Upload pliku na serwer i do bazy danych mati514 3 8473 16.05.2019 17:12
Ostatni post: mati514
Big Grin [PHP] Rotator linków, który nie wyświetli danego linka. semozo 1 9399 13.04.2019 10:29
Ostatni post: wlisik