Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Raspberry Pi 4 Czy moze coś innego ?

RE: Raspberry Pi 4 Czy moze coś innego ?
Przepraszam że nie odpisywałem, odczytałem ostatni post i zapomniałem odpisać a potem wątek nie podświetlał mi się jako nieodczytany.

(09.01.2020, 11:48)xnd napisał(a): Ok, dziękuje bardzo za odpowiedz, trochę się zastanawiałem jak by to wyglądało i z powyższego gniazda zrezygnuje zamiast niego dam w gniazdo serial i video przyciski reset i on/off, natomiast HDMI dam w zaślepkę na któryś z otworów na gniazda czy w jakimś sklepie natknąłeś się na taki kabel (nie mogę go znaleźć, tylko z jednej strony zakończony wtykiem). http://www.gimbu.eu/kabel-hdmi-f-hdmi-f-panel-montazowy-0-25m-delock

Poszukaj na Aliexpress lub eBay, tam jest wszystko. Aha, no i Raspberry Pi 4 ma HDMI mini z tego co pamiętam.

(09.01.2020, 11:48)xnd napisał(a): A jak jest z amperażem, myślę że zasilacz 5V 3,5A wystarczy w zupełności do zasilenia Raspberry Pi 4B + mysz klawiatura bezprzewodowa + hub usb + Keyrah v2 + joy do C64 i ewentualnie pendrive (wszytko musiałbym pomierzyć miernikiem), czy dla ewentualnego spokoju wziąć 4A ?

Powinno starczyć.

(09.01.2020, 11:48)xnd napisał(a): A wiatraczek nie wiem czy nie zastosować jakiegoś niskiego 70 mm z regulacja obrotów i zamontować nad RB 4B (dobry pomysł) ?

Ważne żeby był wymuszony obieg powietrza, to jak dokładnie to rozwiążesz zależy już Twojej inwencji. No i chlebak nie jest zbyt wysoki, może być problem żeby zamontować taki wentylator ponad Raspberry.

(09.01.2020, 11:48)xnd napisał(a): Poza tym im więcej wiem o tym urządzonku to coraz bardziej mi się podoba (np wyjście video w mini jacku).
A co do oprogramowania to może mieć następujące systemy jak Rasbian, Noobs, Windows 10 IoT (chociaż to podobno masakra), czy da się zmieniać te systemy przy starcie , czy tylko jesteś skazany na jeden, chyba że wyciągniesz kartę SD ?

Nie próbowałem ale pewnie się da, z Linuxowymi systemami zapewne zainstaluje się GRUB do wyboru systemów.

(09.01.2020, 11:48)xnd napisał(a): I jeszcze naszła mnie fajna myśl aby wdrukować na drukarce 3D obudowę do DVD-ROM z miejscem na zasilacz w kształcie stacji dysków do C64, było by funkcjonalnie i estetycznie  Duży uśmiech

Poszukaj czy nie ma już takich gotowych, drukl 3D jest dość drogi i wymaga dużo pracy przy wykończaniu.

(16.01.2020, 20:33)xnd napisał(a): Trafiłem na pierwszy zgrzyt , mam kartę SDXC 128GB na niej chcę zainstalować Rasbian , lecz instrukcja pisze o sformatowaniu do FAT32, jednak taki format nie obsługuje plików większych niż 4 GB, co mam zrobić ? (a Win7 nie chce sformatować do FAT32, czy może podzielić kartę na Fat32 i NTFS).

Czy te pliki do 4GB to jest dla Ciebie jakieś poważne ograniczenie? Jedynie duże archiwa i filmy w bardzo dobrej rozdzielczości mają takie rozmiary.
"Każdego specjalistę da się zastąpić skończoną liczbą stażystów"
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
- Poszukaj na Aliexpress lub eBay, tam jest wszystko. Aha, no i Raspberry Pi 4 ma HDMI mini z tego co pamiętam.

Przepraszam bo nie wiem jak się cytuje. Tak masz rację, bo i tak muszę wstawić przedłużacz USB 3.0 bo szkoda gniazd bo i (tak nie  zmieszczę przednich gniazd w obudowie na magnetofon. USB 2.0 muszę wylutować i podłączyć przewody do  Keyrah v2 i hub usb.  
A i właśnie RB PI4B ma MICRO HDMI Wesoły

- Poszukaj czy nie ma już takich gotowych, drukl 3D jest dość drogi i wymaga dużo pracy przy wykończaniu.
Sam nie wiem czy takie coś jest, ale będę rozmyślał.

-Czy te pliki do 4GB to jest dla Ciebie jakieś poważne ograniczenie? Jedynie duże archiwa i filmy w bardzo dobrej rozdzielczości mają takie rozmiary.

Właściwie to nie, bo filmy chcę i tak puszczać albo z pena albo z DVD-ROM. Jednak mam problem bo karty powyżej 32 GB nie chcą się formatować na FAT32 , Swoją Samsung SDXC 128GB sformatowałem na FAT32 programem Mini Tool Partition Wizard i było dobrze. Karta sformatowana i ustawiona jako dysk podstawowy.
Jednak nagrałem plik Rasbian programem Win32DiskImager i mam takie coś w załączniku czy tak ma być ?

A i jeszcze RB4 B wymaga zasilania z USB C co prawda da się zasilić z złącz GPIO jednak jest to odradzane bo polecą układy i jest pomijana sekcja zabezpieczeń. Stąd pytanie, czy Przejściówka USB micro na USB-C uciągnie 3-4 A ?

Załączone pliki Miniatury

(20.01.2020, 13:41)xnd napisał(a): -Czy te pliki do 4GB to jest dla Ciebie jakieś poważne ograniczenie? Jedynie duże archiwa i filmy w bardzo dobrej rozdzielczości mają takie rozmiary.

Właściwie to nie, bo filmy chcę i tak puszczać albo z pena albo z DVD-ROM. Jednak mam problem bo karty powyżej 32 GB nie chcą się formatować na FAT32 , Swoją Samsung SDXC 128GB sformatowałem na FAT32 programem Mini Tool Partition Wizard i było dobrze. Karta sformatowana i ustawiona jako dysk podstawowy.
Jednak nagrałem plik Rasbian programem Win32DiskImager i mam takie coś w załączniku czy tak ma być ?

Tak nie powinno być. Masz ok 120GB nieprzydzielonego do żadnej partycji. A tak w ogóle to systemy oparte na Unixie nie lubią się z FATami i NTFSem, spróbuj wykorzystać jakiś unixowy format.

(20.01.2020, 13:41)xnd napisał(a): A i jeszcze RB4 B wymaga zasilania z USB C co prawda da się zasilić z złącz GPIO jednak jest to odradzane bo polecą układy i jest pomijana sekcja zabezpieczeń. Stąd pytanie, czy Przejściówka USB micro na USB-C uciągnie 3-4 A ?

Zależy jaka.
Ok , będę próbował z ext4, a co do adapterów to racja , najlepiej był by rozpruć wywalić gniazdo micro usb i kabel zamontować, ale na szczęście znalazłem wtyk usb typu c na kabel i jak będzie czas to się podziała.
Znalazłem w końcu trochę czasu i po instalowałem Rasbian-a. Co do instalowania to w czy użyjesz karty 32 GB czy 128 GB i sformatujesz na FAT32 , potem wgrasz oprogramowanie to i tak po ponownym wsadzeniu karty Win7 rozpoznaje tylko nośnik z 200 MB wolnego miejsca, Natomiast można dodać programem programem Mini Tool Partition Wizard dodatkowe partycje W fat32, lub ntfs i rasbian rozpozna je i umieści pod ikoną kosza.

Natomiast jak się połączyć z Wi-Fi, system rozpoznał połączenie lecz wpisuję hasło a tu nic i nic ?
I jeszcze jedno strasznie muli gdy włączę VLC to pokazuje mi się komunikat o polityce prywatności i to wszytko gdy go zamknę cały ekran wypełnia miniatura programu i tyle , co mogę z tym zrobić ?
(21.02.2020, 17:02)xnd napisał(a): Natomiast jak się połączyć z Wi-Fi, system rozpoznał połączenie lecz wpisuję hasło a tu nic i nic ?

U mnie działało bez problemu, od razu połączyło. Możesz skorzystać z jakiś innych programów do obsługi WLAN, nie jesteś ograniczony do systemowego menadżera.

(21.02.2020, 17:02)xnd napisał(a): I jeszcze jedno strasznie muli gdy włączę VLC to pokazuje mi się komunikat o polityce prywatności i to wszytko gdy go zamknę cały ekran wypełnia miniatura programu i tyle , co mogę z tym zrobić ?

VLC działa tak samo na każdym systemie, jeśli korzystasz z niego na Windowsie to powinien zachowywać się tak samo. Jeśli tak nie jest, to zreinstaluj go. Do instalacji staraj się korzystać z oficjalnych repozytoriów a nie z .deb z internetu.
Ja mam chyba pecha bo jak Wi-Fi jest to niema dźwięku (chociaż jest ustawione HDMI ) a czy aktualizacje przeprowadzasz z konsoli ?
Tak, najlepiej konsolą.
Programy: Polecane / Nowe / Inne

Skocz do:

Wybrane wątki (Raspberry Pi 4 Czy moze coś innego ?)
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Radio w garażu. kapuchon 0 21 Dzisiaj 20:33
Ostatni post: kapuchon
  Fuszerka w fabrycznych konstrukcjach - ku przestrodze Bodzio Chomik 5 5333 15.02.2020 14:55
Ostatni post: Lexan
  Rozdzielacz gniazda zapalniczki Parias 4 424 11.02.2020 19:16
Ostatni post: Bodzio Chomik
  Bateria z PSP Slim w PSP FAT lactoral 4 1760 06.12.2019 21:42
Ostatni post: lactoral
  Szukam nowego kabla adaptera morandsa 3 2620 15.11.2019 17:37
Ostatni post: jacob1
  Kierunek technik elektronik pytam32 10 8016 15.11.2019 16:01
Ostatni post: Alsenas
  RPi Zero - nadajnik FM (mini projekt) Officer Crabtree 35 9140 15.08.2019 18:07
Ostatni post: Bodzio Chomik
  PS2 Slim SCPH 77004 wentylator Kamyyk96 4 3598 26.06.2019 15:11
Ostatni post: Kamyyk96
  Denon AVR-X500 - Awaria po burzy - potrzebny serwisant BlackWater 1 3406 17.06.2019 23:38
Ostatni post: Lexan
  Dune HD 4K PRO Bobeks 0 3342 15.06.2019 20:25
Ostatni post: Bobeks
Question Pralka "Electrolux EWP-106300W" hałasuje podczas wirowania. Przyczyna? Rokowania? ~Anonim 47 16748 10.03.2019 09:41
Ostatni post: ~Anonim
  Urwany kabel od ekranu - szukam zamiennika Officer Crabtree 5 4866 09.02.2019 19:23
Ostatni post: ptrick
Question Budzik "Hama RC-45" się pospieszył. Jaka przyczyna? Zbyt słaba bateria? ~Anonim 5 5255 27.01.2019 10:11
Ostatni post: ~Anonim
Cool Nasze konstrukcje jacob1 8 13769 01.01.2019 20:09
Ostatni post: ptrick
  E-papieros problem z ładowaniem pepper94444 2 7503 11.09.2018 11:59
Ostatni post: pepper94444