Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Reinstalacja systemu na laptopie - jak to ugryźć?

Reinstalacja systemu na laptopie - jak to ugryźć?
Witam.
Ostatnimi czasy korzystając z laptopa, zauważyłem że już nie chodzi tak, jak go kupiłem, a było to już 4 lata temu. Planuję przeinstalować system na nowo (Windows 8.1).
Mógłbym zrobić to w try miga, jednak na horyzoncie pojawiają się trzy rzeczy (trzecia jest dość mała). Pierwszą rzeczą jest to, czy da się na takim laptopie normalnie zainstalować system, bez żadnego kombinowania? Wiem, że producenci laptopów zabezpieczają laptopy tak, aby nikt nie mógł instalować innego systemu, tylko mógł korzystać z opcji "recovery". Nie robiłem żadnych kopii zapasowych, jednak bardziej ufam zainstalowaniu czystego systemu. Obecnie korzystam z laptopa Lenovo G580, z zainstalowanym systemem Windows 8 (potem była aktualizacja na Windows 8.1). Na początku miałem problem z wyłuskaniem klucza z systemu (bo producent laptopa nie umiejscowił naklejki pod laptopem), to zdobyłem ten klucz poprzez znalezienie go w rejestrze. 
Druga rzecz jest to podział na partycję. Jak wiadomo, producenci głównie tworzą jedną partycję ogólną (przeważnie zajmuje 75% miejsca na całym dysku) i tworzy m.in. dysk ze sterownikami, oraz parę mniejszych partycji, widocznych tylko z poziomu np. Zarządzania dyskami. Jak chciałem zabrać część GB z tej dużej partycji, system nie mógł utworzyć nowej partycji ze względu na styl partycji GPT. I żeby to wszystko mogło działać, trzeba skonwertować na styl partycji MBR. I z tego co wyczytałem, to trzeba sformatować cały(!) dysk. Jeżeli dojdzie do instalacji systemu, to jak uczynić, żeby można było normalnie dzielić dysk na partycję?
Trzecia i zarazem ostatnia część dotyczy klucza do systemu. Jak wyżej napisałem, w laptopie nie posiadam naklejki z kluczem do systemu. Po przeczytaniu paru poradników, znalazłem jakiś, że można taki klucz zdobyć z wysokości rejestru. Zdobyłem, jednak problem jest taki, że kupowałem system z Windowsem 8, a obecnie korzystam z Windows 8.1, i problem jest taki, czy ten klucz co zdobyłem, będzie działał tylko na samej "ósemce", czy na wersji 8.1? Też problem jest taki, czy "ten" klucz będzie w ogóle działał.

Jeżeli za mało się rozpisałem co do danego problemu, mogę się rozpisać w odpowiedzi na dany post.
Z góry dzięki za pomoc!
 System operacyjny: windows_eight Przeglądarka: chrome
RE: Reinstalacja systemu na laptopie - jak to ugryźć?
1. Da się. Pytanie czy masz jakąś płytę / pen z instalką systemu.
2. Pokaż SS z Partition Master: http://www.easeus.com/partition-manager/ (Partition Manager).
3. Klucz będzie pasował.
Nie pomagam na PW (ew. odpłatnie). 
I osobom z roszczeniowym podejściem. I osobom niedbającym o poprawność językową.
Jak podawać logi
Jeśli nie odpowiadam w danym wątku przez >3 dni - proszę o przypomnienie na PW z linkiem do wątku w treści.

System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Atbroda99

Proszę, oto SS:
http://screencloud.net/v/EwFbd
 System operacyjny: windows_eight Przeglądarka: chrome
W tym programie (EPM) kliknij na partycję C (prostokąt) > "złap" za prawą krawędź [C Windows8]  > przesuń w lewo ile chcesz (max do granicy zajętego miejsca) > utworzy się po prawej nieprzydzielony obszar > zaznacz ten prostokąt > PPM: Utwórz partycję: NTFS, Podstawowy/Logiczny - jak wolisz. Jeśli program nie zaprotestuje > (Zastosuj zmiany) > restart (system po operacji batch zacznie się ładować i prawdopodobnie nastąpi drugi restart - nie padnij na zawał).
Nie pomagam na PW (ew. odpłatnie). 
I osobom z roszczeniowym podejściem. I osobom niedbającym o poprawność językową.
Jak podawać logi
Jeśli nie odpowiadam w danym wątku przez >3 dni - proszę o przypomnienie na PW z linkiem do wątku w treści.

System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Programy: Polecane / Nowe / Inne