Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Rozplanowanie/zmiana sieci internetowej w domu

Rozplanowanie/zmiana sieci internetowej w domu
Mam pytanie o właściwe rozplanowanie instalacji internetowej. Dom jest obecnie w stanie po tynkach, przed malowaniem. Instalacja internetowa została już wykonana, ale mam poważne wątpliwości, co do jej jakości. Rozprowadzone zostały skrętki UTP 5e wg schematu zaprezentowanego na zamieszczonych screenach.

[Obrazek: R6trJNi.png]

Na parterze w biurze znajduje się centrala, z której rozchodzi się: 3 kable na parter, 5 kabli na piętro.
Parter:
  • niebieski – kabel do gniazda w biurze -> OK
  • zielony – kabel na klatkę schodową -> OK (był położony z myślą o ewentualnym wyprowadzeniu do garażu)
  • czerwony – kabel idzie do salonu do podwójnego gniazda przy którym ma być TV i z tego gniazda idzie dalej do drugiego podwójnego gniazda. Czy tak może być? Czy z obu gniazd można będzie korzystać (ze wszystkich 4 wyjść?) i to bez straty wydajności?
[Obrazek: JxVuBxZ.png]
Piętro:
  • Zielony – kabel idzie do podwójnego gniazda w sypialni SE i z niego dalej jest wypuszczony jako czujka ruchu. Tu mam wątpliwość co do możliwości korzystania z obu wyjść w podwójnym gnieździe i czy czujka ruchu będzie funkcjonalna?
  • Czerwony – sytuacja analogiczna jak dla zielonego, ale dla sypialni NE -> wątpliwości j.w.
  • Niebieski – Kabel robi zawijas w łazience w miejscu przewidzianym na czujkę ruchu i idzie dalej do sypialni SW wypuszczony jako czujka ruchu. Czy takie rozwiązanie będzie działać?
  • Żółty – kabel idzie do sypialni SW do podwójnego gniazda -> OK
  • Pomarańczowy – kabel idzie do sypialni NW do podwójnego gniazda -> OK
Moje wątpliwości poza opisanymi dla poszczególnych kabli dotyczą ponadto tego, że:

1. Wszystkie podwójne gniazda są dla cat. 6, a kable są 5e. Czy gniazda mają kompatybilność wsteczną i to zadziała?
  2. Czy zakładając, że wszystkie kable, które są wyprowadzone do czujek zapewniają ich działanie, to czy równie dobrze mogę w ich miejsce wstawić kamery i to zadziała? Czy też kamery powinny być na jakichś indywidualnych obwodach i schodzić się w jakimś wspólnym miejscu?
  3. Czy miałoby sens zrobienie dodatkowej (albo wręcz zastąpienie istniejącej) instalacji opartej o skrętki cat. 6? Jeszcze jest taki etap budowy, że mógłbym sobie na to pozwolić (brak zabudowy gips-kartonowej i listew przypodłogowych).
  4. Czy jest tu coś co warto by było dodać/zmienić? Mi chodzi po głowie wejście z kablem również do kotłowni pod kątem jakichś rozwiązań smart home. Do dyspozycji na okablowanie mam jeszcze strych, z którego mógłbym rozprowadzić kable do wszystkich pomieszczeń na piętrze, a także garaż, w którym docelowo chciałbym zrobić centralę (bezproblemowe dojście na strych oraz do salonu).
  5. Całe to okablowanie nie ma żadnego wyjścia z domu :D Czy aby wyjść z całą centralą z gabinetu do garażu (zaznaczone na rysunku), to muszę wyprowadzać stamtąd wszystkie kable sztuka po sztuce, czy mogę je jakoś spiąć (jakiś światłowód czy coś w tym guście)?
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
Programy: Polecane / Nowe / Inne