Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Samoistnie wyłączający się komputer

Samoistnie wyłączający się komputer
Witam, jak w temacie, komputer sam się wyłącza. Problem pojawia się losowo, czasami raz czasami kilka razy dziennie a czasami całymi dniami działa bez zarzutów, nie ma znaczenia czy gram czy przeglądam internet czy komputer znajduje się w stanie spoczynku czy długo chodził czy od razu po włączeniu. Dodam iż komputer działa całymi dniami i samoistne wyłączanie niemalże nie jest uciążliwe. Komputer wyłącza się jakby brakło zasilania, po czym można od razu go włączyć bez żadnych komplikacji.

Problem pojawił się myślę że jakieś pół roku temu. Sprawdzałem już nie pamiętam jakim programem że dysk SSD na którym jest windows jest uszkodzony, jednakże czy to na pewno jego wina?

Jak mogę sprawdzić co powoduje ten problem? Czy są jakieś programy które wychwycą winowajce? lub czy jakieś dziennik zdarzeń windowsa?

Myślę że można wyeliminować przegrzewanie się, ponieważ pasta na procesorze była wymieniana i to nie pomogło, komputer był regularnie odkurzany, oraz obudowa została dodatkowy wyposażona w dwa wiatraczki wydmuchujące gorące powietrze, zbytnie obciążenie sprzętu też w tym przypadku nie występuje bo komputer wyłącza się niezależnie od tego. Na płycie głównej wszystkie kondensatory wyglądają w porządku, Miejsce na dysku C także nic nie ma do rzeczy. Stawiam że coś jest uszkodzone i powoduje wyłączanie się

SPRZĘT:

2xDYSK TWARDY:

1. Crucial_CT128MX100SSD1 128 GB
2. ST500DM002-1BD142 500 GB

Karta Graficzna: AMD RADEON R7 200 Series

Procesor: AMD FX™ 6300 Six-Core Processor, 3.50 GHz

RAM: 2x 4GB Play goodram

System Operacyjny: Orginał, Windows 10 Pro N, 64 bit.

Płyta główna: ASRock 980DE3/U3S3 AMD AM_3

Zasilacz: Thermaltake Smart SE, Model: SPS-530-AH3CCB, Total Power 530 W
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
RE: Samoistnie wyłączający się komputer
Sprawdź komputer na innym zasilaczu.

Pokaż screen z zakładki health z programu HDTune PRO dla obydwu dysków.
Przy "problemach po aktualizacji do Win10" oraz problemach ze "spadkami FPS w CS:GO"
Nie pomagam.

System operacyjny: windows_eight Przeglądarka: firefox
Niestety nie mam drugiego zasilacza aby go podpiąć, czy istnieje inny sposób na sprawdzenie czy zasilacz jest winny?
Dysk HDD wygląda ok a w dysku SSD zapewne program błędnie pokazuje atrybuty miałem to samo . Sprawdź dysk programem producenta :

http://eu.crucial.com/eur/en/support-storage-executive

Przed sprawdzeniem upewnij się że masz aktualne firmware ( można je zaktualizować za pomocą programu )

Zasilacz możesz sprawdzić miernikiem napięć :

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj - POMAGANIE NIC NIE KOSZTUJE,A TAK WIELE ZNACZY. Wesoły
Sprawdzałem ten dysk SSD przez crucial storage executive i według tego stan mojego dysku jest zdrowy.

Od 14.02 czyli przez ostatnie pięć dni ani razu komputer mi się nie wyłączył z tego względu że tak rzadko ten problem występuje trudno nawet byłoby przez podmianę zasilaczy sprawdzić czy to była jego wina. Znalazłem drugi zasilacz w domu jednakże to bardziej podróba zasilacza i ma mniejszą moc o 30 W, więc obawiam się podłączyć go do tego sprzętu.

Zastanawiam się czy w jakiś sposób może ten problem być powiązany z gniazdem w domu, ponieważ problem wyłączania komputera mam wrażenie że rzadziej zaczął występować jak zmieniłem miejsce zamieszkania
Wyczytałem że niektórym pojawiają się problemy przy połączeniu mojej płyty głównej z procesorem FX 6300, według niektórych domniemanym winowajcą jest HPET - wbudowany zegar platformowy, natomiast niektórzy obarczają winą temperaturę przy tej konfiguracji, tym ostatnim podobno pojawiają się dziwne skoki temperatury.
Inna osoba natomiast napisała że winowajcą tego problemu jest Good Ram 1600 (tylko ze moja wersja to 1500 DIMM PC3), że nie dziła on dobrze na tej płycie "nawet jak bios jest na default" I podobno jak zmienił on ustawienia "Ramu na AUTO (napięcie, taktowanie i timingi)" komputer działał stabilnie

PS: Komputer jednak się nie wyłącza tylko Restartuje
Co do gniazdka nie można tego wykluczyć . Trzeba by posprawdzać instalację . Co do płyty to według specyfikacji powinna spokojnie obsługiwać twój procesor, ba nawet dużo mocniejsze . Aczkolwiek też słyszałem o problemach z FXami na niektórych płytach aczkolwiek nie interesowałem się zbytnio tematem to nie będę się na ten temat wypowiadać . Na pewno twój procesor jest na liście obsługiwanych i powinien działać . To samo tyczy się ramu nie miałem do czynienia z problemami z pamięciami ram Goodrama przy AM3 . Sam mam płytę ASrocka z pamięcią GoodRam co prawda procesor to Athlon X3 i ram 1333Mhz więc może to być jakaś różnica, ale nigdy nie miałem kłopotów z tym .
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj - POMAGANIE NIC NIE KOSZTUJE,A TAK WIELE ZNACZY. Wesoły
Napięcia z zasilacza wyglądają w porządku, temperatury stabilne i niskie(oprócz tmp AUX, ale podobno to nie ważne), odłaczyłem nawet panel przedni bo kiedys miałem pewien incydent i usb przednie zaczeło mi przerywać, i w dalszym ciągu to samo. Planuje zrobić zerowanie dysku SSD aby go "naprawić", tylko mam pytanko odnośnie tego. Jeśli wyzeruje dysk SSD na którym mam windowsa 10 będę mógł go potem jakoś przywrócić? Szkoda wydawać znowu kasę na oryginalny system i nie z allegro.

Ponieżej ss z temperatury i napięcia
Wciąż sugeruję, by sprawdzić komputer na innym zasilaczu.

Spakuj wszystkie pliki z katalogu C:\WINDOWS\Minidump, umieść na jakimś serwerze i podaj link.
Przy "problemach po aktualizacji do Win10" oraz problemach ze "spadkami FPS w CS:GO"
Nie pomagam.

System operacyjny: windows_eight Przeglądarka: firefox
Cytat:Jeśli wyzeruje dysk SSD na którym mam windowsa 10 będę mógł go potem jakoś przywrócić? Szkoda wydawać znowu kasę na oryginalny system i nie z allegro.

Jeśli wyzerujesz dysk to już nic nie odzyskasz . Możesz mi wytłumaczyć sens zerowania sprawnego dysku ? Twoje objawy nie wskazują na jego uszkodzenie . Raczej jak na moje problemy z zasilaniem, samą płytą bądź właśnie gniazdkiem . Sprawdź jeszcze organoleptycznie temperaturę sekcji zasilania procesora na twojej płycie ( tz czy nie parzy ) 

Co znaczy "napięcia wyglądają w porządku ? Sprawdzane miernikiem czy programem ? jeśli programem to zapewne bzdury pokazuje . Incydent z USB o którym wspomniałeś też mógłby sugerować problemy z napięciem, bądź samą płytą . Podmiana zasilacza na inny sporo by wyjaśniła . 
Programy: Polecane / Nowe / Inne