Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Serwer ze starego kompa do 300zł

Serwer ze starego kompa do 300zł
Hej, 
Chciałbym zrobić sobie domowy serwer plików i pomyslałem ze najlepiej będzie jak na początku zrobię go ze starego blaszaka. I tutaj mam kilka pytań:
1. Co w takim komputerze do 300zł powinno być? Jakieś specjalne wymogi odnośnie płyty głownej, RAMU? Czy po prostu najzwyklejszy komp wystarczy?
2. Jak poszczególne komputery będą podłączone do takiego serwera? Przez router? Jako że serwer będzie podłączony do internetu i komputery również to w ten sposób nawiąże połączenie komputer-serwer?
Z góry dziękuję za pomoc :D
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
RE: Serwer ze starego kompa do 300zł
Po pierwsze i najważniejsze, jeżeli zrobisz serwer ze śmieci, to otrzymasz śmieci. Po drugie, na potrzeby domowe nie potrzebujesz super wydajnego sprzętu, oczywiście to zależy co poza serwerem plików będziesz tam miał - bo obecne NASy potrafią znacznie więcej niż tylko storage dla plików. Warto pomyśleć o tym by sprzęt był w miarę energooszczędny, bo pewnie będzie działał bez przerwy. Serwer powinien być podłączony do routera tak jak i inne komputery. Dobrze by połączenie było kablowe (szybsze, mniej awaryjne i mniej obciążające router niż bezprzewodowe).

Połączenie komputer - serwer plików będzie działać niezależnie od Internetu. Połączenie z zewnątrz będzie działać, jeżeli je tak skonfigurujesz. Jeżeli chcesz mieć dostęp do swoich plików z internetu to musisz zadbać o bezpieczeństwo. Pomyśl jaki system chcesz postawić na takim serwerze i jakie funkcje ma on posiadać.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Dzięki za odpowiedź tutaj trochę wiecęj szczegółów:
1. Serwer będzie działać około 8 godzin.
2. Będą podpięte do niego 3 komputery
3. Myślałem o tym żeby postawić na nim Debiana
4. Chciałem wgrać tam Sambe? Nie wiem dokładnie czy to jest to co chcę bo dopiero zacząłem czytać w internecie na temat serwerów. Nie chcę ściągać i wrzucać pliki przez przeglądarke internetową jak to wygląda np. przy oprogramowaniu FreeNAS tylko przez menadżer plików? W szkole wiem że po prostu w menadżerze były foldery serwer itd. i tak można było przerzucać pliki, niestety w szkole nie uczą takich rzeczyKwaśny 
5. Co z tym sprzętem? Bo z jednej strony nie potrzebuję niczego specjalnego a z drugiej jak kupie śmieci to będę miał śmieci? Czyli odpada serwer ze zwykłego po-leasingowego komputera w cenie do 300zł? Nie chce kupować gotowego NAS'a bo chciałbym sam wszystko złożyć i skonfigurować.
6. Chciałbym wykorzystać ten serwer jako serwer dla drukarek tzn. podpiąć 2 drukarki do tego serwera tak żeby każdy komputer połączony z siecią mógł z nich korzystać :D 
Czy ten serwer ma działać jako bezpieczny backup dla plików, innymi słowy, czy chcesz by był na nim raid? https://pl.wikipedia.org/wiki/RAID

Co do reszty, to pecet poleasingowy pewnie się na da, jeżeli tylko będzie mógł obsługiwać takie dyski twarde jak potrzebujesz. Kupując stację roboczą Dell, HP czy podobną często można natknąć się na problemy sprzętowe - brak obsługi dużych dysków lub ich nietypowe kształty, uniemożliwiające wymianę na inne. Przed zakupem zorientuj się jakie możliwości zmian daje sprzęt, który wybrałeś.

Debian, Samba, serwer drukarek - tutaj problemów nie powinno być żadnych.
Hmm... o tym RAID nie myślałem. Ciężko coś takiego byłoby skonfigurować? Jeżeli będę robił ten serwer to mógłbym coś takiego przy okazji zrobić, dla mnie doświadczenie, a dla plików bezpieczeństwo :D
Odnośnie sprzętu mam jescze pytanie.
Myślę że wrzuciłbym tam dyski 1TB albo dwa razy po 500 bo chyba dwa dyski są niezbędne do utworzenia na serwerze RAID'u. W takiej stacji roboczej powinno byc na pewno wejście sata 3 co najmniej dwa takie wejscia prawda? Czy na Sata 2 też da rade? RAM to chyba bez różnicy bo chyba może być DDR2 nawet a procesor też chyba nie jest ważny. Oprócz tego na coś szczególnie powinienem zwrócić uwagę? Jakies wejscie PCI Express też będzie potrzebne? Bo karty graficznej to chyba nie potrzebuje :D 
Jeżeli dałbyś radę mieć RAID, to do celów domowych wersja 4 lub 5 jest idealna (wymaga co najmniej 3 dysków). Co do karty graficznej, to jakaś jest potrzebna, bo bez niej nie wystartujesz systemu. Wystarczy taka wbudowana w procesor lub płytę główną. Co do reszty, nie wiem na co pozwoli Ci budżet.
Czyli integra wystarczy tak :D ? A co do dysków- tutaj juz bardzo na budżet nie patrzę, tylko chodzi mi o to żeby działało i było stabilne. Jak sie orientowałem na allegro w tych komputerach po-leasingowych to raczej są SATY II dlatego też pytałem czy ujdzie to czy lepiej dopłacić i poszukać III? Dodam że to moje pierwsze takie konstrukcje dlatego to nie musi być coś z kosmosu z osiągami strasznie dużymi :D Raczej cenie sobie stabilność cichą pracę i niski pobór energii :D 
Integra - jak najbardziej. Patrząc realnie, to raczej nie będziesz konfigurował RAID, a różnicy między Sata II i III pewnie nie odczujesz, chyba że będziesz używać SSD, wtedy Sata II będzie go ograniczać.
Super dzięki wielkie za pomoc. Przed zamknięciem tematu mam jeszcze pytanie. Czy jeżeli mam dysk który teoretycznie powinien być podpięty pod SATA III to mogę go podpiąc pod SATA II, a różnica będzie wtedy tylko w szybkości transferu danych? Czy muszę kupić starszy dysk pod SATA II?
Bez problemu będzie działac sata 3 dysk z płyta co am sata 2. Dyski twarde nie wykorzystują SATA 2 nawet w 100% więc nic nie będzie dysku ograniczać chyba ze ssd to wtedy będzie ograniczać
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
Programy: Polecane / Nowe / Inne