Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Składak za 2500, dylemat ATI/Nvidia i kilka spraw pomniejszych

Składak za 2500, dylemat ATI/Nvidia i kilka spraw pomniejszych
Szanowni! Składam komputer, od trzech lat miałem zastój sprzętowy (nie śledziłem nowinek), poświęciłem temu dziś kilka godzin i wyszło mi coś takiego:

ZESTAW:

Procesor: Intel Core i5 3350P LGA1155 BOX (629 zł)
Płyta: Asrock B75 Pro3 Intel B75 LGA 1155 (262 zł)
Grafika: MSI GeForce GTX660 TwinFrozr III 2GB DDR5/192bit DVI/HDMI/DP PCI-Express (855 zł)
RAM: Goodram DDR3 4GB(2x2GB) 1333MHz CL9 (99 zł)
Dysk: Seagate Barracuda 500GB SATA3 (ST500DM002) (203 zł)
Obudowa: SilentiumPC Brutus 410 Pure Black BT-410 (134 zł)
Zasilacz: SilentiumPC Deus G1 500W (193 zł)
Nagrywarka: Asus DVD DRW-24B5ST czarny/wewnętrzna BOX (203 zł)

RAZEM: 2461 zł

Na całość chcę przeznaczyć 2400-2650 zł, ale wiadomo - im mniej, tym lepiej - będzie na piwko, oby drastycznie przez te piwka nie stracić później wydajności. OC raczej mnie nie interesuje, zresztą przy B75 procesor lepiej zostawić w spokoju. Komputer składam głównie do grania (w rozdz. 1920x1080) i marzę o tym, by z Wiedźmina 3 nie zrobił mi pokazu slajdów. Rodzi się kilka pytań:

1. Zalman Z9 czy SilentiumPC Brutus 410? (warto dopłacać 45 zł do obudowy Zalmana? A może Zalman Z5? Czy to już tylko kwestia designu - przydadzą się jakieś plusy i minusy posiadaczy obydwu skrzynek).

2. MSI ATI Radeon HD7870 2GB czy MSI GeForce GTX660 TwinFrozr III 2GB? Cena jest taka sama - z Radeonem powyższy zestaw będzie kosztował 2465 zł, czyli 4 zł więcej Wesoły Zależy mi na tym, aby karta była wydajna, cicha i utrzymywała przyzwoite temperatury (przesiadam się z wyjca - Palit GTX 275). Widzę, że na forum triumfują Radki - z sentymentu i trochę z przyzwyczajenia zawsze stawiałem na Nvidię - przez Was jestem w kropce!Oczko

3. Robię przesiadkę z Gigabyte GA-P55-UD3 i tamtejszej integry realtekowej - jak mniemam, integra na płycie Asrock to mniej więcej porównywalna jakość dźwięku?

4. Kwestia procesora: brak technologii Hyper-Threading w i5 3350P - czy odciska się jakoś na wydajności gier? A może dołożyć 85 zł do i5 3470?

5. I na koniec, z ciekawości: Jak myślicie, jak duży może być skok wydajności w porównaniu z moim poprzednim sprzętem (i5 750, gtx 275, 4 GB, gigabyte GA-P55-UD3)? Do interesu dopłacam ok. 1200 zł, ale poprzedni sprzęcik nie był już na gwarancji - warto było? Wesoły

To tyle na początek. Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.

PS Ceny zaczerpnięte z Techplanet.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
RE: Składak za 2500, dylemat ATI/Nvidia i kilka spraw pomniejszych
(14.02.2013, 03:06)buzzcult napisał(a): 1. Zalman Z9 czy SilentiumPC Brutus 410? (warto dopłacać 45 zł do obudowy Zalmana? A może Zalman Z5? Czy to już tylko kwestia designu - przydadzą się jakieś plusy i minusy posiadaczy obydwu skrzynek).
Jeśli dopłacać to już prędzej do Gladiusa M40 (video recenzja).
multi multum sciunt nemo omnia...
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Moja propozycja:
http://techplanet.pl/zamowienie/53a31d1e...i-dostawa/

Co do pytań:
1.To już twoja kwestia, ja dałem Z5, który jest pomiędzy tymi budami.
2.HD7870 w nowych catalystach wygrywa z nvidią, także w tym wypadku lepiej będzie wziąć HD7870.
3. Nie mam pojęcia, pytanie do innych
4.Mimo braku HT, procek ten jest bardzo wydajny
5.Porównaj sobie:
http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/focus/c...3_1920.png
wojtek_1996 - dzięki za propozycję zestawu, jest już w takim razie jeden głos za Radkiem - zobaczymy, czy reszta komentarzy i podpowiedzi to potwierdzi

t.luk - polecona przez Ciebie obudowa wygląda zacnie i może nawet się skuszę - poczekam jeszcze na odpowiedzi innych użytkowników. Jeżeli chodzi o tego Brutusa (410) najbardziej przeraża mnie wizja tego świecącego na niebiesko paska na środku - na zdjęciach to wieś śpiewa i tańczy, choć na żywo może to wygląda lepiej...

Tak czy owak - dzięki i czekam na kolejne głosy Wesoły
Cytat:1. Zalman Z9 czy SilentiumPC Brutus 410? (warto dopłacać 45 zł do obudowy Zalmana? A może Zalman Z5? Czy to już tylko kwestia designu - przydadzą się jakieś plusy i minusy posiadaczy obydwu skrzynek).

Dorzuć do Gladiusa M40. Bądź co bądź jest to półka wyżej niż Zalman z9/z5.

Cytat:2. MSI ATI Radeon HD7870 2GB czy MSI GeForce GTX660 TwinFrozr III 2GB? Cena jest taka sama - z Radeonem powyższy zestaw będzie kosztował 2465 zł, czyli 4 zł więcej Wesoły Zależy mi na tym, aby karta była wydajna, cicha i utrzymywała przyzwoite temperatury (przesiadam się z wyjca - Palit GTX 275). Widzę, że na forum triumfują Radki - z sentymentu i trochę z przyzwyczajenia zawsze stawiałem na Nvidię - przez Was jestem w kropce!

Dzisiaj AMD jutro NVIDIA, nikt tutaj żadnej marki nie faworyzuje, chodzi po prostu o czynnik wydajność=cena, a na chwile obecną geforce w większości przypadkach ma niekorzystne ceny względem radeona - jeśli myślimy czysto o grach.

GTX 660 wydajnościowo klasyfikuje się między HD 7850, a HD 7870. Jeśli zależy Ci na jak najlepszym czynniku cena=wydajność, kulturę pracy (czyli głośność) stawiasz na niskich wymaganiach to w zupełności zadowoli Cię karta http://techplanet.pl/produkty/karty-graf...35980.html Jeśli zależy Ci na cichej pracy to dołóż do karty http://techplanet.pl/produkty/karty-graf...35427.html

Cytat:3. Robię przesiadkę z Gigabyte GA-P55-UD3 i tamtejszej integry realtekowej - jak mniemam, integra na płycie Asrock to mniej więcej porównywalna jakość dźwięku?

Nie odczujesz różnicy między układem Asrocka (ALC 889), a Gigabyte (ALC 888).

Cytat:4. Kwestia procesora: brak technologii Hyper-Threading w i5 3350P - czy odciska się jakoś na wydajności gier? A może dołożyć 85 zł do i5 3470?

Każdy i5 (s. 1155) nie posiada HT. Dopiero i7 posiada HT czyli dodatkowe 4 rdzenie wirtualne - w grach nie odczujesz różnicy, bo na chwile obecną gry nie potrzebują więcej niż 4 rdzenie.

Cytat:5. I na koniec, z ciekawości: Jak myślicie, jak duży może być skok wydajności w porównaniu z moim poprzednim sprzętem (i5 750, gtx 275, 4 GB, gigabyte GA-P55-UD3)? Do interesu dopłacam ok. 1200 zł, ale poprzedni sprzęcik nie był już na gwarancji - warto było?

Twój sprzęt mimo wszystko jest nadal wydajny i osobiście jeśli byłbym w takiej sytuacji to zostałbym przy nim, a wymieniłbym jedynie kartę no i oczywiście podkręciłbym procesor (wymiana chłodzenia jeśli masz boxa). - taka opcja pozwoli Ci komfortowo zagrać w każdą nową gre na full ustawieniach w full hd.

Nie inwestowałbym teraz w podstawkę 1155 skoro masz wydajny sprzęt w domu, obecnie kupno komputera nie jest najtrafniejszym momentem. Jedynie karty graficzne są dosyć tanie jak na to co oferują, ale wynika to z tego, że wymagania gier chwilowo stanęły, sprzęt tak naprawdę się bardzo słabo rozwija i obstawiam, że może się to zmienić na przełomie tego/przyszłego roku = wyjdą nowe konsole, skoczą wymagania i automatycznie wyjdą nowe jednostki.

Na chwile obecną ceny intela są śmieszne, co tu dużo mówić, na wakacjach w 2011r. ja kupiłem i5 2500k za 709 zł, który obecnie kosztuje ponad 800 zł - był moment w 2012r., że trudno było dostać i5 2500k poniżej 900 zł.
Intel w sektorze high endu zrobił sobie monopol, bo AMD nie jest wstanie mu zagrozić.

Ja bacznie obserwuje rynek od kilku lat, wejście socketu 1155 zrobiło spore zamieszanie, ale od 2 lat nic się za bardzo nie zmienia (nowa generacja procesorów intela względem starej tak naprawdę nic nie zmieniła) - jestem pewien, że po prostu czekają na wejście konsol aby w końcu postęp poszedł do przodu. Boje się, że haswelle, które intel ma w tym roku wypuścić będą przed konsolami, a to by równało się nadal z brakiem postępów - oczywiście w moim przypadku tym później się to stanie tym lepiej, bo ja jestem dumnym posiadaczem i5 2500k od półtora roku Wesoły
Hyperthreading - wszystko na jego temat
http://forum.pcformat.pl/Procesory-Intel-i-HT-w-grach-t
Rekyza, dziękuję za wypowiedź i wszystkie wskazówki - bardzo rzeczowo i konkretnie, to lubięOczko

Jeżeli chodzi o decyzję związaną z wymianą sprzętu - na początku rzeczywiście myślałem o wymianie tylko karty, ALE

1. poprzedni komputer miał już na karku 3 lata i 3 miesiące, na żadne podzespoły nie było gwarancji od ponad roku, a trochę jednak ta buda chodziła (w ciągu dnia cały czas chodzi, bo pracuję zdalnie, a wieczorami i w nocy - gierkiOczko
2. już teraz trudno było taki sprzęt sprzedać za rozsądne pieniądze, dlatego obawiałem się, że na przełomie 2013/2014 taki komputer może być już nic nie wart i całą jednostkę będę składał od zera
3. wymiana tylko karty i chłodzenia to by był wydatek ok 950 zł na kartę + chłodzenie - poprzednia karta (gtx 275, czyli ok. 250 zł). Dajmy więc na to, że by wyszło 750-800 zł dopłaty - w przypadku wymiany całej jednostki dopłacam ok. 1200 zł

A jeżeli chodzi o ATI/Nvidia - wiadomo, temat stary jak świat, a ja pewnie będę się wahał do ostatniej chwili - głównie przez marketingowe pranie mózgu w stylu Physx. Dzięki za poradę z Sapphire ATI Radeon HD7870 - na szali stawiam więc Szafira albo MSI GeForce GTX660 TwinFrozr III 2GB (o której wszędzie czytam tylko dobre rzeczy).

Do Gladiusa chyba rzeczywiście warto dopłacić (choć od ceny Brutusa to już będzie ok. 70 zł)
Cytat:MSI GeForce GTX660 TwinFrozr III 2GB (o której wszędzie czytam tylko dobre rzeczy).

TwinFrozr III to akurat nie zbyt udana konstrukcja - chyba, że coś się zmieniło w przypadku serii 6 gtxów, ale we wcześniejszych seriach ta konstrukcja również się pojawiała i zawsze jej główną wadą była głośna praca. Jeśli miałbym stawiać na zielonych (czego dzisiaj bym nie robił) to kuszącą cenę do jakości będzie miał:
http://techplanet.pl/produkty/karty-graf...34166.html
http://techplanet.pl/produkty/karty-graf...35840.html

Ewentualnie coś droższego, ale na pewno solidnego:
http://techplanet.pl/produkty/karty-graf...34268.html
Hyperthreading - wszystko na jego temat
http://forum.pcformat.pl/Procesory-Intel-i-HT-w-grach-t
Dobra, póki co wychodzi mi coś takiego:

Procesor: Intel Core i5 3350P LGA1155 BOX (629 zł)
Płyta: Asrock B75 Pro3 Intel B75 LGA 1155 (262 zł)
Grafika: Asus GeForce GTX660 DirectCU II 2GB DDR5/192bit DVI/HDMI/DP PCI-Express (ver. OC) (881 zł)
RAM: Goodram DDR3 4GB(2x2GB) 1333MHz CL9 (99 zł)
Dysk: Seagate Barracuda 500GB SATA3 (ST500DM002) (203 zł)
Obudowa: SilentiumPC Gladius M40 Pure Black (209 zł)
Zasilacz: SilentiumPC Deus G1 500W (193 zł)
Nagrywarka: Asus DVD DRW-24B5ST czarny/wewnętrzna BOX (203 zł) (74 zł)

RAZEM: 2551 ZŁ

W stosunku do mojej pierwszej propozycji wymieniłem obudowę i grafikę, różnica w cenie jest niewielka - 90 zł.

Czekam na kolejne sugestie i opinie.
W TechPlanet wygląda to tak:

http://techplanet.pl/przechowalnia/zapis...mp;s=71006

Rozważałem jeszcze dokładkę do GF GTX 660 TI:

http://techplanet.pl/produkty/karty-graf...33882.html

i obcięcie kosztów obudowy (np. wymiana na Brutus 310)

Dopłata do całości to wówczas ok. 90 zł
Programy: Polecane / Nowe / Inne

Użytkownicy forum szukali:
intel i5 ati czy nvidiapcformat składak za 2500 złskladak do 2500