Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Słaba przepustowość pamięci na SIS661FX

Słaba przepustowość pamięci na SIS661FX
Ta sobie się bawimy ze znajomym w celach edukacyjnych płytą Asus P4S800-MX SE z SIS661FX w testowanie wydajności zestawu w Everest'cie i dziwnie słaba przepustowość RAMu wychodzi. Wręcz dramatycznie słaba.
Zastanawiamy się dlaczego tak jest, bo ta płyta z prockiem P4 FSB533 i RAM DDR1-400 ma wyniki odczytu i zapisu ok. 1365MB/s

Poczytaliśmy nieco w Necie że może korelacja 1:1 pomoże wydajności, ale po ustawieniu RAM w BIOSie na 266(133) nic nie pomogło.

Właściwie nic sie zmienia w przepustowości RAM w testach Everesta i co byśmy nie ustawili: czy RAM na 266 czy na 333 czy 400 prędkość odczyt/zapis różni się w testach tylko kilka jednostek więc oscyluje cały czas w okolicach 1365MB/s. Podczas gdy standard RAM DDR1-400 teoretycznie pozwala na wydajność 3200MB/s, więc o co tu chodzi? Co spowalnia? Słaby Chip SIS661FX?

Te testy jakieś felerne chyba są bo w innym sofcie "memtest" różnice wydajności są widoczne dla poszczególnych MHz.
Pech chciał ze płyta ma tylko single chanel dla RAM ale to chyba nie w tym wina, bo jakby był tryb dual to przepustowość teoretyczna wyniosła by 6400MB/s

Jaki program jest najbardziej wiarygodny do realnego testowania wydajności zestawu?
A może XP-ek powoduje te różnice bo jakoś spowalnia pamięć swymi ustawieniami?
Pamiętam jak jeszcze miałem kiedyś Win98 to też zupełnie inne wyniki były dla testów przepustowości w porównaniu do XP.
Memtest uruchamia się w DOS więc może ma znaczenie system jaki używamy.
Tylko dlaczego tak słaba wydajność tej pamięci jest? W Everest są w kolumnach zestawione różne typy sprzętu i z podobną pamięcią uzyskują znacznie lepsze rezultaty. Od czego to zależy?
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: firefox
RE: Słaba przepustowość pamięci na SIS661FX
Są różne benchmarki którymi możesz dokonać pomiaru. to jest zależne od chipsetu, czyli płyty głównej jak zauważyłeś, zobacz może gdzieś w sieci jak wypadły testy innych. Mozę pomóc jeszcze aktualizacja BIOS. pamiętaj że 3200 to wartość teoretyczna jaka mogą te pamięci osiągnąć. nie koniecznie tak musi być, zależnie od sprzętu.

[Obrazek: 157ln5u.jpg]
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
Dobra wsadziliśmy ostatnio do tego kompa P4-3GHz HT z FSB800 i trochę przepustowość pamięci wzrosła w Evereście.
Jednak wystąpiła dziwna sprawa bo program CPU-Z wogóle nie wykrywa ustawień naszej pamięci DDR-400 tylko podaje samo SPD wyłącznie dla 200MHz (co jest dziwne bo przecież pamięci powinny chodzić na trzy tryby częstotliwości prawda?) na poziomie 3-4-4-8.
Everest natomiast podaje dla SPD to samo, ale w rubryce [ Mikroukład płyty głównej ]-- [ Mostek północny] to:

Taktowanie pamięci:
CAS Latency (CL) 3T
RAS To CAS Delay (tRCD) 5T
RAS Precharge (tRP) 5T
RAS Active Time (tRAS) 6T
Te informacje co powyżej dostajemy gdy w BIOS wszystko na AUTO jest i DRAM na 400MHz.

A gdy ustawię DRAM 333MHz to Everest podaje 3-4-4-6.

Gdy zaczynam grzebać manualnie w BIOSie Everest dalej podaje swoje jak wyżej co byśmy nie zmieniali w BIOS.

Everest nie wykrywa marki tych pamięci, może to przez to? Dlaczego on sie nie chce ustawić wogóle na te wartości co w BIOS wybiorę ręcznie czyli 3-4-4-8? bo w Everest wtedy wyświetla przy mostku 3-4-4-6. Co z tą wartością tRAS stale pokazującą 6T się dzieje? Dlaczego stale 6 pokazuje?

I teraz ciekawostka. Jak złożyliśmy kompa i uruchomiliśmy go pierwszy raz to Evesrest leciał testy pamięci odczytu na poziomie sporo ponad 2100, a teraz co by nie zmieniać to nie można przekroczyć 2090 czy to na 333MHz czy 400MHz, bo wartości sie nie zmieniają i są właściwie stałe gdy te MHz zmieniamy w BIOS. Dziwne bo jak ustawię DRAM na 266MHz to Testy lecą w dół wyraźnie. A te na wyższych MHz sie nie różnią.
Co do Everest dodam tylko że aplikacja ta od lat jest nie rozwijana, stąd mogą być jakieś błędy w odczycie danych czy że czegoś nie rozpoznaje. Jegi następcą jest program "Aida". Zobacz też jak wypadają ci testy po zabawie z ustawieniami w "3DMarku".

System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
AIDA pokazuje to samo co Everest czyli brak wielu informacji o RAMie (o timeingach).
Już wiem co to za pamięci mam bo znalazłem zapisaną aukcję.
To są dwie 512MB marki BLITZ jednostronne DDR400.

Teraz jest jeszcze do rozwiązania kwestia że te RAMy nie są do końca stabilne przy ustawieniu BIOS 400MHz.
Działają w 99% stabilnie tylko przy 333MHz w BIOS.
Wcześniej było to zrozumiałe gdy na tej płycie był procek FSB533. Zresztą w instrukcji nawet napisali żeby RAM ustawić FSB533-pamięć 333 a dla FSB800-pamięć 400.

Jednak teraz mam P4 FSB-800 więc dlaczego pamięć nie współgra z nią na 400MHz?
Objawy są następujące: po ustawieniu w BIOS 400 Windows XP sobie śmiga wraz Firefoxem bez problemu na webcamerkach we flashu, ale gdy zostawię kompa do całkowitego ostygnięcia na 2 godzinki to potem softy w windows wywalają błędy, ale tylko do czasu ręcznie wykonanego restartu kompa, bo wtedy znów chodzi stabilnie. Krótko ujmując - dwa razy trzeba uruchomić kompa.
Natomiast jeśli komp nie ostygnie i włącze go ponownie np. po 30minutach to nadal chodzi stabilnie na 400MHz dla RAM. Dziwne prawda? W czym tkwi problem?
Ostygnięcia? Jakie masz temperatury? Nie wiem czy przypadkiem problemy nie występują z przegrzania.
Może warto by było poszukać, sprawdzić czy nie ma aktualizacji BIOS tej płyty głównej. Może z tymi pamięciami jest coś nie tak, czy robiłeś ich test programem "Memtest86+"? Co to za błędy? Może jakieś screeny?

Cytat:TRAS Timing - Min. czas aktywacji RAS. Czas między aktywacją wstępną rzędu i dezaktywacją. Wiersza nie można dezaktywować, dopóki nie zostanie zakończona funkcja TRAS. Im niższa wartość, tym wyższa wydajność, ale jeśli jest ustawiona zbyt nisko, może spowodować uszkodzenie danych przez zbyt szybkie dezaktywowanie wiersza.

tRAS = tCL + tRCD + tRP (+/- 1), dzięki czemu zapewnia wszystko, czego potrzeba, zanim zamknie bank.

Czyli dobrze ze ta wartość nie ulega zmianie i jest wysoka.

"Msinfo32.exe" spróbuj wpisać po naciśnięciu opcji "Uruchom w systemie, potem zapisz mi raport do pliku tekstowego,może uda mi się coś zobaczyć z owych błędów i na coś tam natrafić.

System operacyjny: windows_eight Przeglądarka: chrome
BIOS mam wersję 602
Aktualizacje są tutaj takie: https://www.asus.com/supportonly/P4S800-...Desk_BIOS/

Tylko że jest ryzyko że uwalę płytę bo nie zawsze aktualizacja sie powiedzie, czego już doświadczyłem na różnych sprzętach.

Czy z opisu aktualizacji BIOS o wyższej wersji ze strony producenta wynika że powinno coś pomóc jej wgranie na moje bolączki?

Ryzykować te aktualizację w wersji Beta?

Memtesta puszczałem wiele razy i ciągle było dobrze na wszystkich ustawieniach, ale WIN XP sie wysypuje czasem.
Trzeba będzie jeszcze raz to pobadać.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Jeśli wszystko zrobisz prawidłowo to nie powinno być problemu z aktualizacją. Czy to rozwiąże problem? Nie dam ci takiej gwarancji. Nie mniej wiem że czasami jest to konieczność na podobne bolączki z rozpoznawanie sprzętu, prawidłowym ustawieniem jego parametrów, czy by poprawnie potem działał komputer z danymi podzespołami. Co tam u z temperaturami? Błędami? Może zrób pomiar temperatury programem "HwMonitor", jeden screen podczas normalnej pracy jeden podczas gdy obciążenia, tak po 30 min. gry jak coś możesz na tym sprzęcie odpalić.

System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
Aktualizacja BIOS do wersji 708 nie pomogła niestety. Nie wiem czy ryzykować jeszcze wyższy BIOS ale Beta wersja?
Temperatury są wysokie, ale zrobiłem test na 333MHz i doprowadziłem nawet do krytycznych 48 stopni dla płyty i dalej chodziła stabilnie. Zaś testy na 400MHz już przy 40 stopniach powodują że płyta po ostygnięciu i zrównaniu się temperatury z pokojową będzie wywalać błędy po ponownym uruchomieniu, a przy drugim uruchomieniu już chodzi dobrze dopóki nie ostygnie.
Większa pula prób na memtest86 wykazała błędy przy 400MHz numer #6 i #7.
Na necie piszą że takie pamięci noname są tandetne i dużo ludzi ma takie same problemy jak ja, więc stawiam że to wina fabryczna RAMu.

Tylko że co ciekawe mam też dwie inne pamięci w kompletach po 2szt DDR400 dwustronne i ta płyta (jak i inne np.AsRocki) nie łykają tych RAMów. Czyżbym miał 3 komplety RAMów uwalonych? Muszę jeszcze raz kiedyś wyjąć obudowę i włożyć te alternatywne pamięci bo odkryłem że po zresetowaniu CMOS-a domyślnie włącza sie opcja Spread Spectrum która to nawet aktualne RAMy kompletnie destabilizuje i nawet system często nie wstanie. Wcześniej nie miałem wiedzy o tym że Spread Spectrum może być takie szkodliwe. Być może wszystkie RAMy tak będą sie zachowywać przy tej opcji w enabled. Możliwe że te alternatywne RAMy innych firm które mam na składzie odpalą stabilnie na 400MHz bez SpreadSpectrum.

Narazie podkręciłem nieco aktualne RAMy na 2,5-3-3-6 333MHz żeby nieco zbliżyć je wydajnością do 400MHz.

Edit:
---------------------
Znalazłem kolegę który też nie mógł okiełznać tej płyty i to z wieloma pamięciami.
https://forums.linuxmint.com/viewtopic.p...43#p560162
Chyba nie ma żadnej metody na te płyte niestety.

Znalazłem też wypowiedź na zagranicznych forach że gość po aktualizacji na 902 Beta nie mógł już wgrać z powrotem niższej wersji. Postanowiłem więc nie ryzykować aktualizacji na 902 Beta i zostawić tą 708.
Ummm. możliwe że to wina płyty głównej. By tu się przekonać czy wszystko jest dobrze to dobrze by było zobaczyc jeszcze wszystko na innej płycie głównej.

System operacyjny: windows_eight Przeglądarka: chrome
Programy: Polecane / Nowe / Inne