Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Stan HDD HD105SI

Stan HDD HD105SI
Witam,

Jakiś czas temu zaczął mnie nawiedzać bluescreen spowodowany przez ntoskrnl.exe, oraz freezy pc, takie jakby "zmulenia" przy przeglądarce i włączonych paru innych programach. Myślałem, że to wina podkręcenia procesora i drastycznego obniżenia mu vCore w trybie offset, lub po prostu 4Gb ramu się dusi... Dzisiaj z ciekawości ściągnąłem HDTUNE Pro w wersji trial, wchodzę w zakładke Health, a tam niespodzianka:
[attachment=51569]
Wiedziałem od początku, że dysk do najlepszych nie należy. PC w opisie.

Mam rację, że dysk kończy żywot?
2600k+Fera3/Corsair Vengeance4GB1600MHz/Asrock P67ProB3/Sapphire HD7850/AeroCool Strike-X 500W+UCEV14/Zalman Z11+

System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
RE: Stan HDD HD105SI
Dysk wykazuje jakieś problemy, ale nie jest jeszcze tragicznie. Chociaż błędów zapisu jest sporo atrybut (C8), oraz atrybut (01) czyli błędy odczytu - wartość, która nie równa się zeru może oznaczać problemy z powierzchnią dysku, głowicami odczytu/zapisu lub z niezbyt dokładnie umieszczonymi głowicami na ścieżce zapisu.

Kolejne: 
(0B) Calibration Retry Count
Cytat: Atrybut wskazuje na całkowitą liczbę żądań rekalibracji (pod warunkiem, że pierwsza próba nie powiodła się). Wzrost wartości atrybutu oznacza problemy w podsystemie mechanicznym twardego dysku.
Tu masz akurat wartość 1; wypadałoby monitorować czy nie wzrasta.

(C7) Interface CRC Error Count
Cytat: Liczba błędów transferu danych w trybie UltraDMA.
Wymień kabel SATA.

Po wymianie kabla, zrób mu skan powierzchni w programie MHDD, opis  oraz obraz ISO programu masz w linku poniżej.
http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: firefox
Szkoda trochę kabla, no nic, mam kilka w zapasie. Teraz tak pomyśłałem... Mody w tym PC to nic nowego, zatoka HDD została usunięta, natomiast dysk siedzi w adapterze 3.5' w zatoce 5.25'. Na dysk w miejscu naklejki producenta jest naklejone lustro, natomiast miedzy powierzchnią adaptera 3.5' a spodem dysku jest "pianka" wielkości dysku, ma za zadanie wygłuszać drgania, co wychodzi jej bardzo dobrze. Mam nadzieję, że takie zabiegi w niczym nie przeszkodziły.

Programik wrzuce na bootowalny pendrive, mam nadzieję, że ruszy.

Na innym kablu sata, który podłączyłem raz do jednego wejścia 6gb/s, a raz do drugiego, na obu było tak samo, jak przy starym kablu. Zrobiłem skan powierzchni, żadnych błędów, nastomiast sektory:
<150ms: 1
<50ms: kilka, chyba 7
<10ms: 6550
<3ms: cała reszta, kilkaset tysięcy, albo więcej, nie liczyłem zer

Podsumowując wynik, według mnie jest raczej dobry, mógłbym zrobić erase dysku, ale dla jednego sektora szybszego niż 150ms i paru 50ms chyba nie mam po co tracić czasu, po tygodniu zrobię ten skan ponownie, by sprawdzić, czy coś się pogarsza, po miesiącu następny. 

Posprawdzam jeszcze sterowniki związane z pracą pamięci hdd jak i ram, przy testowaniu sterowników poprzez verifier.exe wywala BSOD, oczywiście przy wyborze sterowników oprócz wszystkich poza microsoftowych wybrałem też ntoskrnl.exe microsoftu, z którym był problem.
2600k+Fera3/Corsair Vengeance4GB1600MHz/Asrock P67ProB3/Sapphire HD7850/AeroCool Strike-X 500W+UCEV14/Zalman Z11+

System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
Powierzchnia dysku jest w porządku, zmieniając kabel nie zauważysz zmian w SMART tj. w parametrze C7 i dotychczasowe błędy nie są zerowane.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Programy: Polecane / Nowe / Inne