Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Supermicro X9SRL-F nie startuje

RE: Supermicro X9SRL-F nie startuje
Kurcze, mój błąd, bo z jakiegoś powodu założyłem sobie, że skoro jest napięcie na kondensatorach, to zasilacz startuje ale płyta nie wstaje, no tak, tak to jest jak się za szybko pomyśli. Podpięcie tylko jednej wtyczki teoretycznie nie jest zalecane, ale płyta powinna startować tak czy inaczej. W takim razie jeśli sprawdziłeś procesor albo wiesz, że jest sprawny, to zostaje tylko uszkodzenie płyty gdzieś w niewidocznym miejscu.
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
Czyli niemożliwa naprawa? Myślałem, że mostek północny może padł bo to chyba on odpowiada za wysłanie sygnału do zasilacza. Jak można by było go sprawdzić?
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
Nie mówię, że niemożliwa, mówię, że może być bardzo trudna do znalezienia. Mostek północny odpowiada przede wszystkim za komunikację In Out, i kontroluje też na przykład szynę PCIex, więc właściwie nie jesteś w stanie go sprawdzić czy działa poprawnie, bo musiałbyś sprawdzić czy każdy inny moduł w płycie działa. Myślę, że bez profesjonalnego serwisu się tu nie obędzie, bo skoro nie ma zwiększonych oporów, zwarć, napięcie na kondensatorach jest a płyta i tak nie startuje przy niewidocznych gołym okiem uszkodzeniach, to tylko wrzucenie tego na jakąś specjalistyczną maszynę może dać jakąś konkretną odpowiedź. Teoretycznie możesz próbować sprawdzać sobie napięcia, TU masz to mniej więcej pokazane jak to zrobić multimetrem, ale nie mam pojęcia jakie wartości powinny być na Twojej płycie i czy są one standardowe.
Tylko na filmie sprawdza napięcia na włączonej płycie, a moja nie włącza się. Zauważyłem ciekawe zjawisko, bo pomierzyłem napięcia na zasilaczu wpiętym do płyty głównej i nie ma tam napięcia 3.3V, a zasilacz podaje jedynie 5V. Zmierzyłem też rezystancję i na linii 3.3V mam około 200 ohm, na linii 5v 900 ohm, na lnii 12V około 10k ohm. Wydaje mi się, że to za mało na lini 3.3V. Czy to oznacza zwarcie gdzieś na płycie? Pomiedzy VCC i GND na biosie jest tylko 60 ohm jednak nic się nie grzeje. Czytałem, że w laptopach gdy się szuka zwarcia, stosuje się próbę zwarciową polegającą na podaniu napięcia na gniazdo zasilania z zewnętrznego zasilacza z ograniczeniem prądowym i wtedy zobaczymy grzejący się element. Jak to wygląda w przypadku płyt głownych gdzie jest kilka napięć wejściowych? Czy mogę przeprowadzić taką próbę?
Zwarcie jest wtedy gdy rezystancja jest poniżej 1 Ohma.
Brak 3,3V oznacza uszkodzony zasilacz lub przewód z zasilacza do wtyczki 24 pin.

Dla pewności odepnij wszystkie wtyczki zasilacza od płyty i innych urządzeń, uruchom go "na sucho" i pomierz napięcia.
Poniżej poradnik.
https://altao.pl/2/zasilacz-uniwersalny-...ilacza.htm
R5 3600+Fera 5/GTX 1060 6GB/B450 TOMAHAWK MAX/2x8GB 3200MHz
NVMe 256 GB/SSHD 1TB/SSD 500GB/500W/G2740HSU/Win 10/Edifier 2.0 R1600TIII
ThinkPad X201
NAS 2TB
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: firefox
Programy: Polecane / Nowe / Inne