Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

[Tablet] Kompatybilny z Ubuntu i/lub Windows 7 do 550 zł. Dla amatora.

[Tablet] Kompatybilny z Ubuntu i/lub Windows 7 do 550 zł. Dla amatora.
Cześć.

Poszukuję tabletu o cechach jak w tytule:

- działający pod ubuntu i/lub Windows 7
- Nie droższy niż 550 zł + wysyłka
- W miarę wygodny
- Możliwie czuły.

Zamierzam go wykorzystywać przy pracy z programami graficznymi, głównie Photoshop. Ciężko mi określić główne zastosowanie więc przyjmijmy że ma być do wszystkiego (a więc malowanie, szkicowanie oraz retusz zdjęć i fotomontaż). Miłoby było gdyby dało się zaprogramować w nim jakieś skróty do często wykorzystywanych funkcji.

Moglibyście coś doradzić? Chytry

PS Tak wiem, napisałem kompatybilny z Ubuntu i Windowsem więc zdaję sobie sprawę, że pewnie nikt będzie się zastanawiał nad działaniem pod Linuksem, ale proszę - weźcie to pod uwagę i w miarę możliwości piszcie czy działa/nie działa/nie macie zielonego pojęcia na temat współpracy z pingwinem. ;-)
Pomagam zwiększyć widoczność w sieci. Wesoły

Każdy dzień bez forum to dzień stracony.
 System operacyjny: linux Przeglądarka: chrome
RE: [Tablet] Kompatybilny z Ubuntu i/lub Windows 7 do 550 zł. Dla amatora.
Nie ma czego doradzać. W tej cenie bowiem dostaniesz z sensownych pozycji tylko Wacoma Bamboo A6. A5 to już koszt co najmniej 705zł ale dołożenie jest tu bardzo opłacalne.
Inną opcją byłyby Intuosy ale w starszych wersjach, a których znalezienie na All może być kłopotliwe.
 System operacyjny: windows_vista Przeglądarka: chrome
Może nie zwróciłeś uwagi, ale szukam sprzętu na początek, dla amatora. Nie mam zbyt wysokich wymagań (albo inaczej - powinno być wygodniej i dokładniej niż myszką). Wesoły Rozważam, poza Twoją propozycją także tablet Pentagram Virtuoso P 2005. Ale musiałbym dołożyć co nie bardzo mi się uśmiecha.

Wręcz przeciwnie - to była pierwsza rzecz na którą swoją uwagę zwróciłem.

Sam zaczynałem właśnie od Pentagrama, a dokładnie modelu Titan USB A4, postrzegając zakup dokładnie z takiej samej perspektywy jak Ty. Obecnie zaś pracuję zawodowo na Bamboo P&T A6 oraz prywatnie na Intuosie3 A5, także porównanie mam jak najbardziej bazujące na doświadczeniach własnych.

Domeną Bamboo jest właśnie retusz, ze względu na rozmiar - A6 - będzie dobrą pozycją dla osoby skupiającej się na detalach, której ręka nie lata po całym tablecie a bazuje na precyzji i jakości uzyskiwanej na małym obszarze sceny. Jeśli masz doświadczenie z kartką papieru to ułatwieniem będzie powierzchnia tego tabletu - ma matową fakturę która generuje pewien opór, a który pozwala lepiej kontrolować ruchy piórka. Przy np. Intuosach3, gdzie powierzchnia jest gładka (folia), trzeba kłaść kartkę z papieru od drukarki aby uzyskać podobny efekt. Najtańsze Bamboo A6 z piórkiem bez funkcji dotykowej można kupić już za 205zł i jak na początek myślę że jest to bardzo dobra inwestycja obarczona najmniejszym ryzykiem.

Pentagram z kolei jeśli już do czegoś się nadaje to raczej tylko do projektowania. Virtuoso co prawda przełamuje ten pogląd i można go z czystym sumieniem używać do prac "malarskich", ale nadal moim zdaniem jest to gorsza propozycja niż gdyby za tą samą cenę szukać Bamboo A5. Chociażby dlatego że:
- otrzymujesz w zasadzie brak jakiegokolwiek oprogramowania bundle
- piórko ma tylko 1 button
- brak gumki na drugim końcu piórka

Suma sumarum, wolałbym osobiście w pozycji 600+zł szukać tańszego tabletu z lepszym oprogramowaniem na którym na pewno nauka szła by mi o wiele wydajniej a który pozwoli mi przelać większość doświadczeń z posługiwania się mediami tradycyjnymi takimi jak ołówki H/B czy też stalówki techniczne.
(26.06.2010, 09:23)~Anonim napisał(a): Wręcz przeciwnie - to była pierwsza rzecz na którą swoją uwagę zwróciłem.

Sam zaczynałem właśnie od Pentagrama, a dokładnie modelu Titan USB A4, postrzegając zakup dokładnie z takiej samej perspektywy jak Ty. Obecnie zaś pracuję zawodowo na Bamboo P&T A6 oraz prywatnie na Intuosie3 A5, także porównanie mam jak najbardziej bazujące na doświadczeniach własnych.

Domeną Bamboo jest właśnie retusz, ze względu na rozmiar - A6 - będzie dobrą pozycją dla osoby skupiającej się na detalach, której ręka nie lata po całym tablecie a bazuje na precyzji i jakości uzyskiwanej na małym obszarze sceny. Jeśli masz doświadczenie z kartką papieru to ułatwieniem będzie powierzchnia tego tabletu - ma matową fakturę która generuje pewien opór, a który pozwala lepiej kontrolować ruchy piórka. Przy np. Intuosach3, gdzie powierzchnia jest gładka (folia), trzeba kłaść kartkę z papieru od drukarki aby uzyskać podobny efekt. Najtańsze Bamboo A6 z piórkiem bez funkcji dotykowej można kupić już za 205zł i jak na początek myślę że jest to bardzo dobra inwestycja obarczona najmniejszym ryzykiem.

Pentagram z kolei jeśli już do czegoś się nadaje to raczej tylko do projektowania. Virtuoso co prawda przełamuje ten pogląd i można go z czystym sumieniem używać do prac "malarskich", ale nadal moim zdaniem jest to gorsza propozycja niż gdyby za tą samą cenę szukać Bamboo A5. Chociażby dlatego że:
- otrzymujesz w zasadzie brak jakiegokolwiek oprogramowania bundle
- piórko ma tylko 1 button
- brak gumki na drugim końcu piórka

Suma sumarum, wolałbym osobiście w pozycji 600+zł szukać tańszego tabletu z lepszym oprogramowaniem na którym na pewno nauka szła by mi o wiele wydajniej a który pozwoli mi przelać większość doświadczeń z posługiwania się mediami tradycyjnymi takimi jak ołówki H/B czy też stalówki techniczne.

W takim razie zwracam honor i dziękuję za radę. Wesoły

Nigdy nie pracowałem na tablecie a grafiką zajmuję się raczej amatorsko, ale widzę że myszka to jednak nie to. Ciężko mi też ocenić do czego dokładnie będę wykorzystywał tablet, więc potrzebuję urządzenia uniwersalnego (oczywiście, mówię tu o maksymalnej uniwersalności jaką można otrzymać za te cenę). Przeglądałem Twoje propozycję, ale nie znam się na tyle na parametrach technicznych by móc ocenić przydatność tabletu. Oczywiście, matowa powierzchnia to plus ale znaczenie ma też dla mnie czułość i dokładność (słyszałem, że niektóre piórka mają tandencję do przerywania linii przy malowaniu - wolałbym tego uniknąć.). Uważasz, że do zastosowań w stylu tworzenie tapet, praca ze zdjęciami i od czasu do czasu nauka (podkreślam słowo nauka Wesoły ) szkicowania i/lub malowania (tutaj mam na myśli, przykładowo prace podobne do tutoriali z książki Creative Photoshop CS4) podany przez Ciebie tablet się nada? Powiedzmy w pracach od amatorskich do średnio zaawansowanych? No i nie powiem - byłbym Ci wdzięczny gdybyś mógł powiedzieć na co powiniem zwracać szczególną uwagę szukając tabletu. Wesoły

W zasadzie na tym etapie bardziej niż parametry liczy się rozmiar tabletu i to właśnie dobór formatu jaki posiada jest największym problemem dla początkującego grafika. Trzeba uwzględnić nie tylko to co chce się na nim robić, ale też własne przyzwyczajenia i styl kreski oraz posiadany monitor (rozdzielczość + typ - wide/4:3/5:4).

Parametry techniczne wypisane w sklepie a brane ze strony producenta nie są zbyt ważne, bowiem o ile opisują stronę stricte techniczną, nie determinują faktycznego prowadzenia się piórka, komfortu podczas korzystania z urządzenia itp. Przerywanie linii przy kreśleniu = nie jest to problem piórka a raczej samego tabletu i dot. albo sytuacji gdy urządzenie ma bardzo słaby mapping uwzględniający wysokość od jakiej piórko zostaje wykrywane przez powierzchnię tabletu, albo gdy mowa o urządzeniach z własnym zasilaniem bateryjnym, a na które potrafi wpływać np. pole wytwarzane przez klasyczny monitor kineskopowy.

Tablet jest urządzeniem które może symulować media tradycyjne, takie jak ołówek i sposób operowania nim w programie graficznym, ale nigdy nie wyeliminuje do końca dobrej myszki. Masz rację że to nie jest to ale takie stwierdzenie działa w obie strony. Niektóre rzeczy nadal lepiej jest wykonać myszką, jak np. wycinanie maską wielokątną - czemu? - ponieważ masz lepszą kontrolę nad precyzją kursora. Wystarczy że trzęsą Ci się ręce + pokonujesz piórkiem pewną odległość aby "stuknąć" o powierzchnię tabletu w celu kliknięcia i ustalenia tym samym konkretnego punktu, zwłaszcza trzymając piórko pod kątem, a już otrzymujesz tolerancję precyzji wynoszącą kilka pikseli. To naturalnie jest do wyuczenia, ale udowadnia że tablet nie wygryza na ogół myszki z etapu projektowania grafiki do końca, a przynajmniej nie z części zadań jakie mogą Cię czekać.

Tak, uważam że podany przeze mnie Bamboo, jak na cenę 205zł, parametry, komfort pracy, charakterystykę prowadzenia kreski i drivery jest dobrym wyjściem w takim zakresie prac. Jedyną kwestią byłoby zmieszczenie się na A6, a przynajmniej - dostosowanie się do operowania na małym obszarze jeśli nie jesteś do takiej pracy przyzwyczajony, choć retuszując np. zdjęcie zazwyczaj robi się to na pewnym zoomie, co zwiększa precyzję.
W tej cenie bardzo mało ryzykujesz, a poznajesz większość kluczowych aspektów pracy z tabletem retuszerskim. Gdy zaś uznasz że Twój poziom wzrósł na tyle że konieczna jest przesiadka - nie ma sprawy aby kupić model droższy i dostosowany już pod to co wypracowałeś z mniejszym modelem.
Programy: Polecane / Nowe / Inne

Użytkownicy forum szukali:
tablet 550 zł