Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Test - Internet Domowy 60 - T-Mobile

Test - Internet Domowy 60 - T-Mobile
Hej, cześć i czołem. Dawno się nie odzywałem na forum i mam nadzieję to odrobić. 
Sytuacja wygląda tak:
 Właśnie skończyła mi się umowa z dostawcą internetu, lokalna firma oferująca 20Mbps download 2Mbps upload za 59zł. Jako, że mieszkam na głębokiej wsi i nie mam za wielu możliwości przyłącznia "normalnego" internetu, a dostawca z którym męczyłem się ostatnie dwa lata jedyne co oferował to transfery na poziomie 8/1 mbps (realnie) i pingi w zakresie 60-300ms (kochana radiówka Wesoły postanowiłem niechętnie zerknąć na oferty LTE.
 Po namiętnym przeglądaniu ofert postanowiłem zamówić ofertę różowych. Jeszcze przed zamówieniem samego sprzętu jakim jest Huawei B525s oraz umowy na 24 miesiące za 65zł postanowiłem przejrzeć materiały dotyczące technologii LTE. Miłym lub też niemiłym zaskoczeniem było dla mnie to, że w niedalekiej odległości ode mnie znajdują się dwa nadajniki BTS tejże sieci. Jak niedalekiej? A no 2800m w linii prostej w jednym kierunku (trasa przez szczere pole, nadajnik jest idealnie widoczny przez okno na parterze nawet w niesprzyjającej pogodzie) oraz 2300m w kierunku przeciwnym (tutaj sytuacja wygląda nieco gorzej, dzieli nas mały lasek oraz dość nieprzystępne ukształtowanie terenu). Dodatkowo istotnym faktem dla mnie jest to, że 90% osób w zasięgu tego nadajnika nadal korzysta z usług ww. nieszczęsnego dostawcy, który nie potrafi wywiązać się z założeń umowy tak więc nadajniki nie powinny być nadwymiar obciążone, ba, wątpię aby ktokolwiek w okolicy korzystał z internetu domowego LTE (uwierzcie mi, ta wieś jest bardzo zacofana).
 Jak widzicie sytuacja jest "dość ciekawa" tak więc przez kolejny miesiąc będę miał przyjemność przeprowadzać testy dla wszystkich zainteresowanych.
Jeżeli macie jakieś propozycje to piszcie śmiało. Sprzęt powinien dotrzeć najpóźniej w środę (16.01.2019r) i od razu zabieram się do testów. To co chcę sprawdzić to przede wszystkim:
- czy realnym jest osiągnięcie wyniku przynajmniej 40/20mbps przez całą dobę przy ofercie 60mbps
- czy oferta faktycznie ma nielimitowaną ilość pobranych/wysłanych danych
- czy taki internet oferuje odpowiednią stabilność połączenia aby pozwolić sobie na wielogodzinne rozgrywki sieciowe
- oraz czy stabilność pozwoli na streamowanie materiału w rozdzielczości 720p
dodatkowo jako że mam taką możliwość sprawdzę także odtwarzanie Netflixa w 4K na telewizorze

Obecny wynik mojego internetu radiowego (przypominam, płacę w tej chwili za download 20Mbps!)

[Obrazek: 7954400451.png]
PING 66 / DOWN 0.63Mbps / UP 0.38Mbps

Ps. Nadajnik który jest bliżej (ten za lasem) wskazuje w tej chwili ok. -100dBi na telefonie, więc na 100% będę kupował antenę zewnętrzną, prawdopodobnie kierunkową, tak aby uzyskać wynik na poziomie ok. -86dBi na routerze.
Oba nadajniki w mojej okolicy oferują komplet pasm LTE tj. LTE800 LTE2600 LTE2100 LTE1800, a więc przedstawiać będę wyniki na osobnych pasmach oraz podczas agregacji (przygotujcie się na dużo grafik i wykresów). Testy będę przeprowadzał na komputerze przypiętym do routera kablem Ethernet oraz sporadycznie Na telefonie korzystając z WiFi (wyjątkiem będzie test Netflixa na telewizorze po WiFi).

Pozdrawiam serdecznie czytelników i pamiętajcie, że to jest tylko moja subiektywna opinia, a działanie LTE zależne jest od wielu czynników i nie sugerujcie się moimi testami Wesoły 

Jeżeli niewłaściwy dział to proszę o przeniesienie.
 System operacyjny: windows_eight Przeglądarka: chrome
RE: Test - Internet Domowy 60 - T-Mobile
Mój znajomy od kilkunastu dni ma Huawei B525s w T-Mobile i zasięg na maksa.
Centrum miasta, odległość od nadajnika 250 metrów w linii prostej.
Jak robiłem mu konfigurację to wszystko chodziło bardzo szybko.
Test na http://www.speedtest.net/pl wskazywał szybkość nawet ponad umowę bo przekroczył 60 Mb/s
"Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania,
niż głupiec z mądrej odpowiedzi"
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Cytat:- czy oferta faktycznie ma nielimitowaną ilość pobranych/wysłanych danych
Nie ma czegoś takiego. Po wyczerpaniu limitu, prędkość spada.
[Obrazek: userbarpcf.gif]
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: firefox
raxer, w regulaminie nie ma mowy o jakimkolwiek limicie dlatego też chcę to sprawdzić. Po jakiej ilości danych prędkość zostanie obniżona, o ile w ogóle zostanie
(13.01.2019, 21:46)borys1478 napisał(a): - czy realnym jest osiągnięcie wyniku przynajmniej 40/20mbps przez całą dobę przy ofercie 60mbps
- czy oferta faktycznie ma nielimitowaną ilość pobranych/wysłanych danych
W warunkach oferty (3.1.1.2) mowa jest chyba o max 60/10
Natomiast trochę niżej (3.1.5) wspominają o pomiarze konsumpcji danych.
Skoro ma nie być lejka to po co mierzą?  Drapanie
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
panaho, fakt, jest napisane 60/10, ale czytając opinie użytkowników nie ma większych problemów, aby te prędkości wyrównać. Swoją drogą 60/10 jest jak dla mnie zadowalającą predkością bioroc pod uwagę to z czego korzystam teraz w podobnej cenie.
Co do pomiaru konsumpcji danych zdaje się, że za dane pobrane/wysłane poza technologią LTE płaci się dodatkowo (według taryfy operatora) i tego może dotyczyć ten punkt.
Pojawia się natomiast cytat punktu 3.1.2. regulaminu usługi
"Internet Domowy jest cykliczną usługą ważną dla każdego Cyklu Rozliczeniowego. Zapewnia on nielimitowany dostęp do mobilnego Internetu w Sieci, co oznacza możliwość korzystania z tej usługi w Sieci bez limitu objętości danych i bez zmiany deklarowanej dla danej opcji szacunkowej prędkości maksymalnej – przez cały czas obowiązywania Umowy. "

EDIT: Przechadzałem się dzisiaj po mieszkaniu z telefonem mierząc siłę sygnału (połączenie z nadajnikiem za lasem) w większości wskazania RSRP były na poziomie (-)74-83dBm więc myślę, że nawet obejdzie się bez zewnętrznej anteny. Jutro spodziewam się już kuriera z umową, a że dość mocno się napaliłem na te testy to już nie mogę się doczekać Język

Pierwszy dzień testów uważam za otwarty. Poniżej prędkości uzyskane po kablu od razu po podłączeniu routera i ustawieniu na parapecie. Biorę się za konfigurację i wymuszanie pasm, dam znać jak to będzie wyglądać dalej.
Zauważyłem, że tm przysłali nie tą umowę co trzeba zatem jestem ograniczony do oferty Internet Domowy 20 ...

[Obrazek: 7961537059.png]

Godzina 17:25 Test widoczny poniżej. Zastanawia mnie dlaczego router łączy się z nadajnikiem oddalonym o ponad 10km, a zamiast z którymkolwiek z tych bliższych. Na telefonie też nie mam za dobrego zasięgu, możliwe, że jakaś awaria nadajników. Sprawdzimy jutro. Na tą chwilę ustawiłem wymuszenie 850MHz i działa jak działa, wcześniej lepiej chodziło na 800Mhz. Czekam, aż dadzą odpowiedź w sprawie bliższych nadajników bo ten z którym aktualnie się łączę ma tylko pasmo LTE800, te bliżej zaś posiadają wszystkie pasma...

[Obrazek: 7962145252.png]
A może to BTS jest tak obciążony...  Oczy

Odpowiedź z biura obsługi - nadajnik był wyłączony, dlaczego? Nie napisali. Teraz jest dużo lepiej. Poniżej wynik. Zastanawiam się czy kupować antenę...

[Obrazek: 7962389721.png]

Antena DIPOL ATK-10 w drodze. Moje wnioski dotychczas...
- czy realnym jest osiągnięcie wyniku przynajmniej 40/20mbps przez całą dobę przy ofercie 60mbps?

Jako że dostałem umowę na 20mbps mogę stwierdzić, że jakby nie było jestem bardzo blisko prędkości z umowy:
DOWN: realnie 16-18mbps, umowa 20mbps, UP: 16-19mbps, umowa 3mbps PING: 20-40. Tym samym przypominam, że do nadajnika mam prawie 3km a nie posiadam anteny zewnętrznej. Prędkości są identyczne przez całą dobę, jedynie w obfity deszcz nieznacznie spadają (ok. 2mbps na DOWN i UP)

- czy oferta faktycznie ma nielimitowaną ilość pobranych/wysłanych danych?
Obecnie mam UP/DOWN na poziomie 500mb/20gb, jak widać prędkości bez zmian, to będę testował dalej

- czy taki internet oferuje odpowiednią stabilność połączenia aby pozwolić sobie na wielogodzinne rozgrywki sieciowe

Sesje gier MOBA oraz FPSMMO wskazują jednoznacznie, że jest to absolutnie możliwe, a do tego przyjemne. Prędkości transmisji nie powodują lagów, a pingi trzymają się stabilnie na danych wartościach (przykładowo w LOLu 30-40ms). To o czywiście również podlega dalszym testom.

- oraz czy stabilność pozwoli na streamowanie materiału w rozdzielczości 720p

Tu nie napiszę ani słowa bo jeszcze nie testowałem   ;)

dodatkowo jako że mam taką możliwość sprawdzę także odtwarzanie Netflixa w 4K na telewizorze

W taryfie Internet Domowy 20 nie ma takich możliwości. Prawdą jest, że 4K działa, aczkolwiek zdarzają się momenty doczytywania... dość często. W 2K czy 1080p60 natomiast śmiga, aż miło. Będę jeszcze sprawdzał czy coś się zmieni po zainstalowaniu i kalibracji zasięgu anteną zewnętrzną.

Co do samego routera B525... cóż, urodą to on nie grzeszy. Antenę kupuję głównie z tego powodu. Router po prostu szpeci. Piękny marmurowy parapet oraz dzika roślinność w koło, a do tego bryła taniego plastiku który momentalnie łapie odciski. Tyle jeżeli chodzi o jego urodę, jak wiadomo - o gustach się nie dyskutuje.
Co natomiast rzuciło mi się w oczy od strony technicznej - to, że router bardzo kiepsko nadaje sieć WiFi. Tak jak router asus rt-ac1200 nie miał najmniejszych problemów z "dorzuceniem sieci" aż do miejsca gdzie parkuję auto (20m w linii prostej, 2 ściany cegła grubości ok. 24cm) tak sygnał w Huawei urywa się już po przekroczeniu tychże dwóch ścian, odległość ok. 3m. Faktem jest, że asus posiadał "antenki", ale na niewiele one tak naprawdę w praktyce się zdawały.

2019-01-27 20:18

[Obrazek: 7992195792.png]
Antena założona, deszcz pada (a może i śnieg), a sygnał bardzo dobry. 
Wyczytać można:
Bieżące połączenie

[font=Arial, Helvetica, sans-serif, 宋体]Wysłane/Pobierz: 
12,1 GB / 415,81 GB
[/font]

A prędkości dalej bez zmian, oby tak dalej.

Tyle ode mnie. Będę aktualizował post z nowymi informacjami. Chyba zostanę z tym internetem na dłużej, chcę zobaczyć jak sprawy potoczą się po okresie testowym. Pozdrawiam gorąco  Lol2
heeej. Jak tam sytuacja? Bo mi się właśnie kończy umowa z mobilnym Orange i staję na rozstaju dróg-czy znowu znienawidzone orange, czy tmobile, ale się naczytałem takich opinii o T, że zwątpiłem (że net z miesiąca na miesiąc co raz wolniejszy i tylko w okresie testowym najlepszy itp itd). Jakieś newsy?;p
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Newsy są takie. Prędkość nie spadła, dalej działa tak jak na początku. Wiele zależy od tego jakie masz obciążenie nadajnika w okolicy i jak daleko on się znajduje. U mnie akurat z tym nie ma problemu. Jeżeli chodzi o awaryjność to raz zdarzyło się że nie było kompletnie internetu, niedługo po pożarze jakiegoś centrum w warszawie, teraz działa wszystko tak jak należy
[Obrazek: 8027923695.png]
Programy: Polecane / Nowe / Inne