Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Tworzenie muzyki - pomoc w wyborze odpowiedniego trackera

Tworzenie muzyki - pomoc w wyborze odpowiedniego trackera
Jakiś czas temu (chyba już rok będzie, może troche mniej nawet) zainteresowałem sie tworzeniem muzyki. Szukając sobie odpowiedniego programu zainspirowały mnie filmiki z YT - mianowicie modułu trackerowe. Urzekła mnie ta oprawa większości oprogramowania stworzonego do wcześniej wymienionego celu (8-bit rulez, wiadomo oldschool pełną gębą). Coś tam zacząłem dłubać na własną ręke. Wybór padł na OpenMPT. Jednak brak porządnych sampli po pewnym czasie odrzucił mnie od tego programu. Później kombinowanie z FastTrackerem, jednak historia lubi sie powtarzać - brak sampli i ograniczenie jakości muzyki do ośmiu bitów zniechęciła mnie ponownie. Zainteresowałem sie trackerem drugiej generacji - Mad Tracker 2. Nie powiem, bardzo przyjemny interface jak dla trackerowego nowicjusza, szybko połapałem się co i jak. Jednak nie mogłem rozwinąć skrzydeł co w połączeniu z brakiem znajomości efektów dźwiękowych (vibrato, arpeggio, glissando) ostatecznie zgasiło moje chęci do czegokolwiek...

Jednak znów dostałem ogromną motywację, lecz teraz chce się jak najlepiej przygotować do startu. Trochę boję się zagłębiać ponownie w meandry trackerów, głównie dlatego, że mogę stracić kolejne dziesiątki/setki godzin na rzecz, której mając nawet kosmicznie silną wolę nie opanuje. Dlatego teraz i tutaj pada pytanie - jaki tracker wybrać, jaką literaturę wybrać do nauki, gdzie znaleźć porządną pomoc dla początkujących. Długo szukałem wielu informacji w internecie ale ciężko wyszukać coś łatwo przyswajalnego. Albo po prostu nie potrafie szukać...

Przyda sie każda pomoc, szczególnie liczę na osoby obyte z demosceną - wiem, że jest tutaj kilka takich osób Wesoły
[Obrazek: VertekS.gif]
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: chrome
RE: Tworzenie muzyki - pomoc w wyborze odpowiedniego trackera
Przede wszystkim - KAŻDY program wymaga nauki. Zasada jest jedna - im lepszy program, tym więcej trzeba włożyć w nauczenie się obsługi.
Kolejna sprawa - na pewno ma być tracker? Istnieje druga - o wiele większa grupa programów, a mianowicie sekwencery. Najpopularniejszy jest FLStudio. Chyba dlatego, że w miarę prosty w opanowaniu.
Poważniejsze programy to jest Cubase, Ableton Live, i kilka innych.

Wracając do trackerów, absolutnie pierwsze miejsce ma Renoise. Niestety płatny. Co do sampli, to nie koniecznie muszą być sample. Istnieje coś takiego, jak instrumenty VSTi.
Natomiast z darmowych najlepsze są dwa: ModPlug Tracker (prosty w obsłudze), i BuzzTracker (Buzzmachines) - bardzo skomplikowany.
Pozdrawiam.
Ajgor
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Ma to być na 110% tracker. Ten rodzaj programów ma w sobie jakąś magiczną moc Oczko. Nie satysfakcjonuje mnie układanie jakichś klocków w sekwencerach, wolę mozolnie pisać pseudonuty w trackerach - chociaż częściowo poznać tą "prawdziwą" pracę muzyka. Niepotrzebny mi jest super-hiper-mega kombajn do tworzenia komerchy. A patrząc na najpopularniejsze ostatnio sekwencery można je przyłączyć właśnie do tej grupy programików. Mnogość opcji, bajerów po prostu mnie przeraża...

A ja potrzebuje czegoś co zaspokoi moje programistyczne potrzeby - wyważenia pomiędzy jakością dźwięku a wielkością modułu. Jak znalazł pasują do tego moduły trackerowe. Szczerze mówiąc, to mógłbym przesłuchać kilkaset albo nawet więcej modułów ze stron poświęconych demoscenie i wybrać sobie odpowiednie ale po co, jak po odpowiednim przeszkoleniu + samozaparciu + pomocy innych wtajemniczonych w ten temat mogę sam tworzyć soundtracki jakie tylko dusza zapragnie? Jestem świadomy, że dzięki trackerom nie zrobię wielkiej kariery i nie trafię do grona muzyków mainstreamowych. Ani też nie uratuje świata. Lecz "pierwsze podejście" uświadomiło mi, że mogę dać innym ludziom - powiedzmy bliskim znajomym oraz także sobie ogrom radości i funu płynącego z tworzenia różnistych melodii. Melodii, które płyną w sumie prosto z serca, które nie są przyporządkowane trendom. Melodii, dzięki którym można się rozpłynąć i odpłynąć w inne krainy* Wesoły

Tak jak pisałem - próbowałem już używać ModPlug Trackera, największym minusem tego programu było to, że jak już posmakowałem Mad Trackera i tego co oferują VSTi, to właśnie tej rzeczy zaczęło mi najbardziej brakować w OpenMPT. Przynajmniej nie ma tego w plikach dołączonych do programu. Jeśli się myle to Ajgorze wyprowadź mnie z błędu.
A co do Jeskola Buzz - to nie wiem co robi jakieś układanie (?) algorytmów czy czegoś w ten deseń w trackerze drugiej generacji.

Więc jak na razie pobieram OpenMPT, zobaczymy co z tego wyjdzie. Gdyby był jakiś problem albo cokolwiek innego dam znać w tym wątku.

* Przykładem takiego utworu może być Scream Trackerowy moduł Purple Motion - Starshine. Słuchałem go przez cały czas pisania tego posta. Ta muzyka po prostu brzmi jak piękna opowieść, tylko zamknąć oczy i wsłuchać się w melodię, a troski i problemy odchodzą w niepamięć Wesoły

Dam sobie rękę uciąć, że nigdy nie będzie mi dane usłyszeć czegoś podobnego w kwestii melodycznej w jakimkolwiek radiu... A szkoda...
[Obrazek: VertekS.gif]
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: chrome
Nie ma dołączonych. OpenMPT obsługuje instrumenty VSTi, ale ich obsługa jest w tym programie tak potwornie zagmatwana i pracochłonna, że chyba żaden inny program nie ma tego tak popapranego.
Pozdrawiam.
Ajgor
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Programy: Polecane / Nowe / Inne

Użytkownicy forum szukali:
madtracker 2 poradnikjaki tracker muzykamad tracker 2 poradnikpc tworzenie muzyki trackeryTracker do muzykiTracker do tworzenia muzykitracker muzycznytrackery muzykaTworzenie muzyki trackerem