Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Ustawienie offsetu i obniżenie taktowania w spoczynku - 2500K

Ustawienie offsetu i obniżenie taktowania w spoczynku - 2500K
Witam,

chciałbym zasięgnąć trochę informacji na temat podkręcania 2500K.

1.Wiem, że można ustawić napięcie procesora na sztywno(?) albo wykorzystać offset. Co to znaczy, jakie są różnice?
2.Możliwe jest obniżenie taktowania w spoczynku do 1,6GHz, podczas podkręcenia procka przykładowo na 4,5GHz taktowanie w spoczynku nadal wynosiłoby 1,6GHz? I czy te niższe taktowania działały by na napięciach takich samych jak przy 4,5GHz?

Pozdrawiam.
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: firefox
RE: Ustawienie offsetu i obniżenie taktowania w spoczynku - 2500K
W CPU Voltage można ustawić dwie opcje:
- Fixed mode czyli ustawienie napięcia na sztywno
- Offset mode automatyczne dodawanie/obniżanie napięcia w zależności od taktowania.

Czy użyjesz fixed czy offset i tak procesor będzie schodził z taktowania w idle - gdy nie będzie obciążony. Ale różnica polega na tym że w fixed napięcie będzie stale dla idle jak i stressu.
W offset jest o tyle lepszy że nie męczy cpu stałym napięciem, tylko je reguluje w zależności od taktowania, co daje nam np. 4.5Ghz na napięciu 1.35v a idle (mnożnik x16 - 1600MHz) na napięciu 0.944v
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Ok, dzięki za odp. Jeszcze mnie nurtuje jedna sprawa: kiedy w offset stosuje się wartości ujemne, a kiedy dodatnie.
A jak komp jest w spoczynku i osiąga te 1,6GHz to aby miał niskie napięcie to wybiera się levele(te takie z wykresami na asrocku) czy coś innego?
 System operacyjny: linux Przeglądarka: opera
Ustawienie Offsetu dodatniego czy ujemnego zależy jak wysoko kręcimy cpu a co za tym idzie zależy jakie napięcie podaje mobo a jakie napięcie potrzebuje cpu do stabilnej pracy.

Ja na asrock p67 pro3 kręcąc swojego i5 2500k na 4Ghz potrzebował 1.272v wtedy offset musiałem dać -0.075v oraz LLC Level 2.
Przy offsecie +0.005v mobo podawało napięcie 1.35v czyli zdecydowanie za dużo jak na takie taktowanie.
Przy 4.5Ghz musiałem wejść już z offsetem na aż +0.050v i przy LLC Level 3 (lvl3 tylko testowałem, chciałem zobaczyć jak się będzie podkręcało), miałem napięcie 1.384v

To jak musimy ustawić offset zależy od prób i błędów.

Na początek dobrze jest ustawić 4.0 - 4.2Ghz i offset +0.005v i LLC na level 2/3 ( w przypadku mojej płyty najlepiej podkręcało mi się na level'u 2)
Wtedy zobaczysz jakie napięcie w stresie będzie podawało mobo, jeśli za wysokie to oczywiście schodzimy z offsetem na wartości ujemne.
Jeśli standardowo cpu ma w stresie np. 1,25V, to ustawienie opcji offset na +0,025 sprawi, że procesor będzie miał pod obciążeniem napięcie 1,275V.
Na wartościach ujemnych działa to w ten sam sposób lecz odejmujemy napięcie a więc 1.25v a offset -0.025v to cpu w stresie bedzie miał 1v
trzeba pamiętac że każde mobo jest inne, u mnie każde +/-0.005v offsetu
dawało +/- 0.008v

"A jak komp jest w spoczynku i osiąga te 1,6GHz to aby miał niskie napięcie to wybiera się levele(te takie z wykresami na asrocku) czy coś innego? "

CPU schodzi z mnożnika już przez sam offset który ma za zadanie obniżanie napięcia w idle.
A levele, to LLC czyli "Load Line Calibration".

LLC jest od spadków napięcia, na lvl5 są one największe a lvl1 może czasami nawet podnosić napięcie, co nie jest zalecane oraz bezpieczne dlatego zwykle ustawia się lvl2/3

Jeśli np. podkręcisz cpu do 4.5Ghz który jest stabilny na 1.352v i LLC lvl2 to wystarczy że dasz LLC na level 3 i podczas normalnej pracy na komputerze Twoim oczom ukazuje się BOD's z 0x124 który wskazuje na mało papu, bo ustawienie lvl3 spowodowało większe spadki napięcia od lvl2 na którym był stabilny.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
DziękiOczko można zamknąć.
 System operacyjny: linux Przeglądarka: opera
Programy: Polecane / Nowe / Inne

Użytkownicy forum szukali:
jak ustawić offset i5 2500k2500k offset spadki taktowania cpu po ocUstawienie Taktowanie i5gdzie ustawić offsetFixed mode napicieczy warto kręcic w trybie offsetcpu offset voltageco to znaczy offset w motoryzacjiasrock p67 pro3 fixed mode offset mode