Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Usuwanie sterowników w Windows - "DriverFusion i "Display Driver Uninstaller"

#1
Exclamation  Usuwanie sterowników w Windows - "DriverFusion i "Display Driver Uninstaller"
Usuwanie sterowników w Windows-DriverFusion


[Obrazek: 2019-10-03-00h18-34.png]

Program "DriverFusion" jest programem którym dokładnie usuniemy,odinstalujemy sterowniki z systemu Windows.program wyczyści całkowicie system z wszystkich pozostałości po sterownikach czego nie robi tradycyjne usuwanie z poziomu Windows. Program jest darmowy w wersji ograniczonej, ale bez problemu wersją darmową usuniemy sterowniki z systemu.Jest to także następca popularnego "DriverSweeper". Aplikacja jest zalecana w sytuacji kiedy mamy problem ze sterownikiem i musimy dokonać jego czystej instalacji. Przydatny jest też gdy sterownik nie ma tradycyjnego deinstalatora a po usunięciu do z poziomu "Menedżera urządzeń" chcemy mieć pewność że system jest czysty.Program odsługuje polską lokalizację :

[Obrazek: 2019-10-03-00h18-45.png]

Program najlepiej pobrać ze strony producenta:
Download

Zanim skorzystamy z programu wpierw zalecam odinstalowanie sterownika metodą tradycyjna z poziomu Windows, lub za pomocą jakiej aplikacji do usuwania gruntownego plików jak "Advanced Uninstaler Pro". Czasami już samo użycie tego programu wystarczy już. Następnie najlepiej do dalszego kroku uruchomić tryb awaryjny Windows. Tryb awaryjny w systemach Windows od "XP" po "7", uruchamiamy przez wciskanie kilkakrotnie klawisza "F8" po załadowaniu BIOS, a przed startem Windows. Po ukazaniu się menu rozruchowego systemu wybieramy któryś z trybów awaryjnych, z obsługa sieci lub bez.W naszym przypadku tu omawianym nie ma znaczenia na jaki tryb się zdecydujemy. W systemie Windows 8/8.1/10 by włączyć tryb awaryjny przeczytajmy wpierw ten opis :

Przeczytaj,

Przeczytaj.

Jak uruchomimy już tryb awaryjny systemu,uruchamiamy "DriverFusion". Przechodzimy w nim na zakładkę "Rodziny sterowników" w sekcji "Konserwacja" .Wybieramy co chcemy osunąć. Czyli jeśli jest to sterownik do karty graficznej to wybieramy "Grafika" i potem producenta karty graficznej i wydawce sterownika zarazem. Potem zaznaczamy opcje "Usuń" w lewym dolnym rogu programu.

[Obrazek: 2019-10-03-00h18-55.png]

[Obrazek: 2019-10-03-00h19-05.png]

Przed usunięciem aplikacja zapyta nas czy na pewno chcemy usunąć wpisy wybranej rodziny sterowników. Niestety opcja kopii zapasowej sterownika usuwanego ( Stwórz kopię ) jest dostępna tylko w komercyjnej wersji aplikacji. Aplikacja przed usunięciem zada pytanie czy na pewno chcemy usunąć daną grupę sterowników a  po usuwaniu  zapyta nas ponownie czy chcemy zrestartować system :

[Obrazek: 2019-10-03-00h19-15.png]

Przed usunięciem sterownika ,czy też sterowników  zalecam wykonanie kopii zapasowej obecnych sterowników, w tym usuwanego. Program w wersji darmowej nie oferuje wykonywanie takich kopii. Aplikacja obliczy nam miejsce na jej wykonanie,pokaże jakie sterowniki możemy w danej kopii zamieścić. Aby ją zrobić polecam skorzystać z innej aplikacji do tego celu. Zalecam skorzystać z darmowego "DoubleDriver"  , który wykonuje tylko kopię sterowników w systemie. Możemy w ten sposób po kolei osuwać każda rodzinę sterowników .


Omówienie pozostałych opcji programu

Większość pozostałych opcji programu jest nieaktywna w wersji free, ale postaram się je tu wyjaśnić po kolei. pierwsza zakładka  programu "Stan komputera"  pokazuje wszystkie sterowniki w systemie,brakujące i nieaktualne. W wersji darmowej możemy tylko podejrzeć listę sterowników, niestety nie jest możliwa ich aktualizacja,pobranie ani wykonanie kopii zapasowej :

[Obrazek: 2019-10-03-00h19-27.png]

Druga zakładka "Kontrola Urządzeń" jest dostępna tylko w wersji premium , więc nie będę się na jej temat tutaj więcej rozpisywać :

[Obrazek: 2019-10-03-00h19-37.png]

Trzecia zakładka programu "Rodziny Sterowników", to omówiona wyżej zakładka do usuwania rodzin sterowników z systemu. Czyli ta która nas w darmowej wersji tej aplikacji głownie interesuje. Sekcja "Komputer" zawiera również jedną funkcję która działa w wersji free aplikacji i może się nam przydać, a jest to możliwość wykonywania kopii zapasowej ułożenia naszych ikon na Pulpicie systemu. Znajduje się ona pod zakładką "Stacjonarny".Wystarczy na dole w lewym rogu okna aplikacji nacisnąć na opcje "Stwórz kopie" by wykonać backup układu Pulpitu. Z kolei "Przywracanie to opcja  przywrócenia danego układu ikon wybranego z listy według daty wykonania. Opcja "Usuń" usuwa wybrane kopie zapasowe układu ikon. Opcja  Opcja "Monitor" jest dostępna tylko w wersji premium aplikacji :

[Obrazek: 2019-10-03-00h19-53.png]

[Obrazek: 2019-10-03-00h20-07.png]

Sekcja "Zarządzanie" zawiera z kolei "Historię" operacji, czyli wszystkie usunięte rodziny sterników w systemie , z tej sekcji w razie potrzeby możemy przyrzucić usunięte sterowniki w razie potrzeby czy usunąć je całkowicie z komputera. opcja jest bardzo przydatna w momencie gdy się okaże że pomyliliśmy się i osunęliśmy niewłaściwy sterownik , lub po aktualizacji okaże się jednak ze nowa wersja sterownika nie działa prawidłowo .Nie da się w wersji free zapisać raportu operacji do pliku tekstowego, ta jest dostępna w wersji premium aplikacji :

[Obrazek: 2019-10-03-00h20-19.png]

Display Driver Uninstaller

"Display Driver Uninstaller" ( DDU ) to aplikacja przeznaczona do usuwania z systemu Windows  sterowników  układów graficznych NVIDIA, AMD, Intel. Aplikacja może okazać się bardzo  pomocna w sytuacji w której chcielibyśmy usunąć pozostałości po sterownikach np. po nieudanej pracy domyślnego deinstalatora sterownika lub w sytuacji kiedy po aktualizacji do nowszej wersji sterownika graficznego są problemy i nie jest on stabilny. Program oferuje użytkownikowi trzy tryby pracy, w których umożliwia  usunięcie sterownika układu graficznego i pozostałych składowych związanych z posiadaną kartą graficzną jak oczyszczenie rejestru systemu. Aplikacja wymaga zainstalowanych w systemie bibliotek .NET Framework i 3.5 lub nowszej. Pracę z aplikacją rozpoczynamy od jej pobrania i uruchomienia, nie wymaga ona instalacji w systemie. pobrać możemy ją ze strony producenta lub z jakiegoś portalu oferującego aplikacje jak np. "Instalki.pl" :

Pobierz,
Pobierz.


Po uruchomieni aplikacji zobaczymy jej okno w którym możemy dokonać trybu deinfestacji sterownika karty graficznej jak i ostrzeżenie ze nie uruchomiliśmy system w trybie awaryjnym. Aplikacja zaleca usuwanie sterownika w trybie awaryjnym systemu. Jak włączyć tryb awaryjny dla poszczególnych wersji sytemu podam na końcu poradnika :

[Obrazek: 2019-10-03-00h20-29.png]


[Obrazek: 2019-10-03-00h20-40.png]

W oknie aplikacji ujrzymy takie opcje "Uruchom Wszystkie sterowniki i uruchom ponownie" ,ta opcje polecam i ja wykorzystywać do usuwania danej rodziny sterowników graficznych. Aplikacja też automatycznie wykryje nam rodzinę sterników zainstalowanych w systemie dal danego układu graficznego. pozostałe opcje usuwania sterownika graficznego to "Usuń wszystkie sterowniki bez ponownego uruchamiania" .Nie zalecam tej opcji gdyż faktycznie system może zachowywać się niestabilnie po takiej akcji ,może tez nie udać się ponowna reinstalacja sterownika graficznego. trzecia opcja jest dobra kiedy mamy zamiar wymienić kartę graficzną w komputerze, czyli "Usuń wszystkie sterowniki bez ponownego skanowania a następnie wyłącz komputer" . Nie mniej i w takim przypadku możemy wykorzystać najlepiej moim zdaniem działającą pierwszą opcje aplikacji. Jeśli zdarzyło by się że zechcemy nie tylko osunąć sterownik wykryty przez aplikację np. w przypadku laptopa posiadającego dwa układy graficzne, czyli zintegrowany i dedykowany czy też blednie wykryty przez program, możemy w razie konieczności zmienić rodzinę usuwanego sterownika graficznego :

 [Obrazek: 2019-10-03-00h20-52.png]

Jest również opcja "Odblokuj sterowniki z Windows Update" ,nie zalecam jej włączenia, wtedy po restarcie systemu zostaną zainstalowane sterowniki graficzne zza pomocą Windows update, a te mogą nie być najnowsze. aplikacja posiada też okno " Raport Podstawowy" , gdzie zobaczymy postępy z działania aplikacji jak i wykryty sprzęt i sterowniki . Po wybraniu odpowiadającej nam opcji usuwania sterownika graficznego rozpocznie się jego deinstalacja od utworzenia "Punktu Przywracania Systemu :


[Obrazek: 2019-10-03-00h21-04.png]

[Obrazek: 2019-10-03-00h21-15.png]

Punkt przywracania systemu może się nam przydać w przypadku szybkiego cofnięcia zmian, czyli rezygnacji z usuwania sterownika. Czekaju aż aplikacja usunie sterownik, o postępach usuwania jesteśmy na bieżąco informowani w oknie "Raport podstawowy". Po usunięciu sterownika zobaczymy podstawową rozdzielczość systemu. Gotowe, sterowniki układu graficznego zostały usunięte. By zainstalować najnowszą wersję posłużyłem się aplikacją "SnailDriver", została ona opisana szerzej [/url]w [url=https://forum.pcformat.pl/Aktualizacja-sterownikow-za-pomoca-aplikacji-SnailDriver-t]tym temacie :

[Obrazek: 2019-10-03-00h21-44.png]

[Obrazek: 2019-10-03-00h21-53.png]

Ja widać w przykładzie powyżej na zdjęciach aplikacja wykryła poprawnie potrzebny sterownik graficzny i zainstalowała go. Podczas instalacji sterownika dwa razy zgaśnie monitor, jest to normalny objaw i po tej akcji powinna pokazać się już natywna rozdzielczość monitora komputera. to wszystko sterownik został zainstalowany do karty graficznej. Zalecam jeszcze w razie czego restart komputera pomimo tego ze aplikacja "SnailDriver" tego nie wymaga.


Pozostałe opcje programu

Pozostałe opcje aplikacji są już mniej istotne dla nas .Nie mniej po włączeniu opcji programu zobaczymy okno konfiguracyjne aplikacji. Moja rada jest taka by zostawić ustawienia takie jakie są, ale jęsli chcemy to możemy je zmienić np. by był usuwany jeszcze folder instalacyjny sterowników jak folder "nVidia" czy "AMD" z dysku " C " :

[Obrazek: 2019-10-03-00h22-04.png]

Opcja "Linki" przenosi nas na oficjalną stronę aplikacji czy forum "GeForce". Są to fora w języku angielskim :

[Obrazek: 2019-10-03-00h22-17.png]

Opcja "Raport rozszerzony" pokarze nam dane z działania aplikacji,możemy także taki raport zapisać na dysku w postaci tekstowej "Otwórz raport" :

[Obrazek: 2019-10-03-00h22-32.png]

Opcja "Informacje" pokaże nam licencję,dane aplikacji czy osoby odpowiedzialne za tłumaczenie aplikacji :

[Obrazek: 2019-10-03-00h22-42.png]

[Obrazek: 2019-10-03-00h22-59.png]

Włączenie trybu awaryjnego w Windows

Windows XP / Vista /7 :

Film

Uruchamianie systemu w trybie awaryjnym


Windows 8 /8.1 :


Film


Uruchamianie systemu w trybie awaryjnym


Windows 10 :


Film


Uruchamianie systemu w trybie awaryjnym


-----------------------------------------------------------------------

Poradnik opracowany przez Andrzej Świech ( Illidan ) ©® 20.12.2017. Poradnik opracowano na bazie własnych doświadczeń z aplikacjami.
Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody zabronione. Możliwe linkowanie do artykułu.

Artykuł pochodzi ze strony "Fortress of Darkness".
[Obrazek: 2019-09-05-23h15-00.png]
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
Programy: Polecane / Nowe / Inne
Podobne wątki (Usuwanie sterowników w Windows - "DriverFusion i "Display Driver Uninstaller")
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Exclamation Backup sterowników za pomocą aplikacji "Driver Magician Lite" Illidan 0 589 03.05.2020, 02:22
Ostatni post: Illidan
Question Kopia sterowników w Windows 10 bez żadnych dodatkowych aplikacji. Illidan 0 509 02.05.2020, 00:34
Ostatni post: Illidan
  Logi a display port/usb kileras1 3 804 29.07.2019, 12:22
Ostatni post: kileras1

Skocz do:


Wybrane wątki (Usuwanie sterowników w Windows - "DriverFusion i "Display Driver Uninstaller")
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Scared drastyczny spadek prędkości internetu Lavigo 17 1743 17.01.2019 08:42
Ostatni post: Illidan
  Malo Fps na HighEndowym sprzecie Qnwoda 7 1131 16.01.2019 19:45
Ostatni post: marcin878787
Exclamation Dziennik zdarzeń Windows-podgląd, zapisywanie, udostępnianie Illidan 0 511 16.01.2019 04:35
Ostatni post: Illidan
  Problem z nowym PC. Komputer zawiesza się. Wręcz "zamraża". dsv1337 6 1060 15.01.2019 00:25
Ostatni post: Armo
  Problem z komputerem wywala ekran Mati221* 4 1100 14.01.2019 23:49
Ostatni post: Mati221*
  Myszka zacina się podczas obciążenia systemu dejavuui 10 1544 14.01.2019 18:38
Ostatni post: dejavuui
  Ścinki, freezy w laptopie gamingowym raven989 2 836 13.01.2019 21:17
Ostatni post: raven989
  Komputer się nie uruchamia Tomek93 4 896 13.01.2019 17:04
Ostatni post: januszekm3
  Komputer po chwili użytkowania ma problem z ekranem rawel 1 540 13.01.2019 17:01
Ostatni post: januszekm3
  System nie włącza się. domeczegg 12 1800 13.01.2019 16:57
Ostatni post: januszekm3
  5-krotne pikanie komputera i nieskazitelne uruchomienie. o co chodzi? famefatale 5 1211 13.01.2019 16:51
Ostatni post: januszekm3
  Samoczynne wyłączanie się komputera nixel31 6 1053 12.01.2019 17:50
Ostatni post: nixel31
  Problem z Toshibą, biały ekran, słaba bateria folt123 2 827 10.01.2019 21:14
Ostatni post: folt123
Ściana Plyta glowna windows xp mattwe 18 2166 05.01.2019 07:39
Ostatni post: Krzysko
  Brak dźwięku nowyUzytkownik 2 1142 04.01.2019 12:40
Ostatni post: nowyUzytkownik