Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

VPN, DDNS i inne usługi - router czy osobne urządzenie

VPN, DDNS i inne usługi - router czy osobne urządzenie
Cześć,
mam router TPlink WDR4300 z wgranym oprogramowaniem DD-WRT. W sumie działa dobrze, jestem mega zadowolony z transwerów po WiFi (nie testowałem fakt faktem transferów lokalnych, a tylko speedtesty). Mam na nim skonfigurowany DDNS, dzisiaj udało mi się prawie naprawić OpenVPN, mam już (chyba Szczerbol) wydzielony tunel poprzez mój router, ale np nie widzę wszystkich urządzeń w sieci lokalnej oraz nie mam dostępu do routera (a mam np do mojego komputera). Zapewne jest to kwestia konfiguracji, ale w sumie to co najbardziej mnie boli to transfery i responsywność. Łącze w domu mam 180/18, dzisiaj korzystałem z internetu mobilnego (speedtest na poziomie 70/25), jednak po VPN speedtest pokazał mi jakieś 8/5 Mb/s... Mało, dodatkowo każde ładowanie strony daje pewne opóźnienie (być może to wina konfiguracji VPNa). W planach jest prędzej czy później podłączyć do routera dysk, co dodatkowo obciąży go i zastanawiam się, czy jest sens to wszystko pakować w nim, czy może zostawić go tylko pod ruch WAN - LAN i LAN - LAN, a wszelkie dodatkowe rzeczy konfigurować na osobnym urządzeniu? Tylko jakim? Mam laptopa z i5 1 generacji, jest na nim linux, czy to wystarczy? Niestety tylko 100 Mb/s po kabelku. Może Raspberry? Tylko, czy przy wyższych prędkościach nie zacznie się grzać i dławić? Czekam na Waszą opinię i propozycje.
kruki92 napisał(a):Witam , przychodzę tu do Państwa dość poirytowany oraz po prostu wkurzony  problem polega na tym, że mam b dobry net upc kablówke  centrum Warszawy żadna radiówa za 20 zł bo jest to 150 mb troche za niego płacę

System operacyjny: linux Przeglądarka: chrome
RE: VPN, DDNS i inne usługi - router czy osobne urządzenie
Wszystko zależy od obciążenia jakie będziesz generował na poszczególnych usługach. Jeśli VPN będzie tylko dla ciebie to nie ma przeciwwskazań żeby postawić go na routerze. Na pewno wyjdzie przynajmniej taniej. Routery, z mojego doświadczenia, są w stanie obsłużyć maksymalnie 3-4 klientów jednocześnie. Na resztę nie starczy mocy. Oczywiście pod warunkiem, że nie masz innych uruchomionych wynalazków. DDYNS z kolei nie obciąża aż tak routera.

Co do dysku sieciowego. Jeśli chcesz mieć profesjonalny i wydajny serwer plików to lepiej oddzielne urządzenie. Pamięć masowa na routerze działa tragicznie z dwóch względów. Wąskie gardło jakim jest USB oraz jego pamięć i CPU. Dodatkowo obciążysz go w takim stopniu, że kluczowe usługi mogą działać wolniej. Na dedykowanym serwerze plików masz możliwość zabezpieczenia danych przed utratą czy chociażby skanowanie antywirusowe. Oprócz tego dostęp do danych jest szybszy dzięki pamięci podręcznej.

Laptopty nie nadają się do pracy jako serwer. Posiadają słabe chłodzenie, które nie wyrobi przy długotrwałym obciążeniu, a dodatkowo temperatura spowoduje, że procesor zacznie obniżać częstotliwość zegara doprowadzając do ogólnego spadku wydajności.
M.D Atelier - Blog dla specjalistów ITwww.mdatelier.pl
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
(08.04.2018, 09:32)Michu_PL napisał(a): Wszystko zależy od obciążenia jakie będziesz generował na poszczególnych usługach. Jeśli VPN będzie tylko dla ciebie to nie ma przeciwwskazań żeby postawić go na routerze. Na pewno wyjdzie przynajmniej taniej. Routery, z mojego doświadczenia, są w stanie obsłużyć maksymalnie 3-4 klientów jednocześnie. Na resztę nie starczy mocy. Oczywiście pod warunkiem, że nie masz innych uruchomionych wynalazków. DDYNS z kolei nie obciąża aż tak routera.

No właśnie sam VPN na routerze oferuje stosunkowo niską wydajność, tak jak mówiłem poniżej 50% możliwości łącza, mimo że podczas speedtestu obciążenie procka na routerze było na poziomie 25-30%.

(08.04.2018, 09:32)Michu_PL napisał(a): Co do dysku sieciowego. Jeśli chcesz mieć profesjonalny i wydajny serwer plików to lepiej oddzielne urządzenie. Pamięć masowa na routerze działa tragicznie z dwóch względów. Wąskie gardło jakim jest USB oraz jego pamięć i CPU. Dodatkowo obciążysz go w takim stopniu, że kluczowe usługi mogą działać wolniej. Na dedykowanym serwerze plików masz możliwość zabezpieczenia danych przed utratą czy chociażby skanowanie antywirusowe. Oprócz tego dostęp do danych jest szybszy dzięki pamięci podręcznej.

Dlatego właśnie rozważam laptopa jako serwer na ten moment, gdyż chyba będzie najwydajniejszy z tego co mam obecnie dostępne i dlatego zastanawiam się, czy nie przerzucić na niego też VPN'a, a później też inne usługi jak chociażby jakieś media center, jak pojawi się TV.

(08.04.2018, 09:32)Michu_PL napisał(a): Laptopty nie nadają się do pracy jako serwer. Posiadają słabe chłodzenie, które nie wyrobi przy długotrwałym obciążeniu, a dodatkowo temperatura spowoduje, że procesor zacznie obniżać częstotliwość zegara doprowadzając do ogólnego spadku wydajności.

Nie zgadzam się z tym, marne są szanse na 100% wykorzystywanie procka 24/7, więc nie ma prawa się grzać w takiej sytuacji. Skoro przetrwał kilkudniowe działanie serwera gry i się nie dławił, to raczej nie będzie problemu z chłodzeniem przy innych usługach. Pytanie, czy są inne ciekawsze rozwiązania?
kruki92 napisał(a):Witam , przychodzę tu do Państwa dość poirytowany oraz po prostu wkurzony  problem polega na tym, że mam b dobry net upc kablówke  centrum Warszawy żadna radiówa za 20 zł bo jest to 150 mb troche za niego płacę

Co masz na myśli 50% łącza na VPN? W tym wypadku nie patrzysz na prędkość pobierania tylko prędkość wysyłania. Również zależy to czy tunelujesz cały ruch czy tylko do określonych zasobów. Wiadomo, że jeśli masz na przykład 1 Mbps wysyłania i cały ruch przechodzi przez VPN to prędkość pobierania również wynosi 1 Mbps. 

To, że laptop się grzeje to nie znaczy, że się wyłączy. Po prostu taktowanie zegara spada i w momencie kiedy potrzebujesz większej mocy wydajność wynosi o 30-50% mniej. Zresztą lepiej jest chyba zainwestować w mini NAS i masz serwer plików i VPN. A bierze mniej prądu niż laptop.
Wiem, że mam patrzyć na upload. Mam 18 Mb/s na wysyle, jednak download przez VPN to raptem okolice 8 Mb/s. Jeszcze gorzej było z wysyłem przez VPN'a, który był na poziomie 4-6 Mb/s mimo łącza 180 Mb/s.

Nigdzie nie napisałem, że laptop się grzeje. Nie zakładam throttlingu, skoro procesor nie będzie się przegrzewał, myślę że to raczej logiczne. NAS może i jest rozwiązaniem, ale drogim. NASa muszę kupić, co generuje koszty, a NAS chyba jest jednak ograniczonym urządzeniem, prawda? Chodzi mi o to, że nie postawię sobie na nim czego chcę? Czy może się mylę? Nigdy nie interesowałem się tym tematem, z racji że raczej dużych przestrzeni dyskowych nie potrzebuję.

NAS oferuje dodatki, które rozszerzają jego funkcje.

Skoro masz problemy z łączem to najpierw musisz rozwiązać ten problem, ponieważ postawienie VPN na oddzielnym urządzeniu nic Ci nie da skoro routera wycina łączę. Wydajność będzie taka sama.
Tylko nie wiem co powoduje to wycięcie w tym momencie. Samo łącze na routerze działa dobrze, tylko przez VPNa transfery są niskie. Wina musi być po stronie routera, ale strzelam że po prostu nie wyrabia podczas VPNa.

Co oferuje mi NAS, czego nie zrobię na dowolnym komputerze z linuxem? Zastanawiam się nad sensem tego urządzenia w moim przypadku.

System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
Z jakiej lokalizacji się łączysz? Jakie łącze ma zdalna lokalizacja?

Serwer NAS to też komputer z zainstalowanym linuxem. Jednakże jest bardziej zoptymalizowany pod kątem danych podzespołów i pobiera mniej prądu. Oprócz tego masz wsparcie producenta, czyli aktualizacja firmware, aplikacje itd. I przede wszystkim obsługa RAID. Oczywiście nie upieram się przy NAS. Sam też posiadam serwer ze zwykłego komputera. Kwestia tylko na ile jesteś doświadczony z linuxem i co potrzebujesz. No i czy chce Ci się w to bawić. Ja oprócz serwera plików potrzebujesz również inne usługi, nietypowe aplikacje. NAS zapewnia większość podstawowych takich jak FTP, SMB, HTTP, HTTPS, VPN, DNS, DHCP, a nawet wirtualizacja czy serwer bazodanowy.
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: firefox
Prąd nie jest dla mnie zbytnim problemem. RAID też na razie nie jest potrzebny, bo ewentualne dane które na serwerze będą, nie będą danymi krytycznymi. Z obyciem linuxa jest coraz lepiej, od 2 miesięcy pracują w domu tylko z niego i uczę się coraz więcej, wiec stawianie tego typu rzeczy nie powinny być dla mnie problemem, a co najwyżej nauką.

Innymi słowy, nie ma większego znaczenia poza kosztami, czy będę miał NASa czy zwykłego laptopa/pc. W przypadku pierwszego będę miał wszystko na tacy, ale za to nie postawię wszystkiego. W drugim przypadku bardziej skomplikowana konfiguracja, ale pełna dowolność co tam będę miał. Dzięki.

System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
Programy: Polecane / Nowe / Inne