Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

WDC Black jako miejsce pod backup - adapter, kieszeń, stacja?

WDC Black jako miejsce pod backup - adapter, kieszeń, stacja?
Cześć

Dyski o jakich mowa to WDC Black 1.5 TB, sztuk 2.

Dostałem ostatnio 2 dyski 3.5 calowe. Nie są to nówki, ale w świetnym stanie technicznym (sprawdzone przy pomocy CrystalDiskInfo i ActiveAt Disk Monitor). Ale mam problem - w obu PC, które posiadam mam wyczerpane wszystkie sloty SATA więc nijak nie mogę ich podpiąć a prawie nic nie zyskam wymieniając to co aktualnie posiadam na te dwa WDC (zysk rzędu 500 GB, kiedy i tak mam stale ok. 1 TB wolnej przestrzeni). Więc pomyślałem, że szkoda aby dyski leżały i się kurzyły* to zrobię sobie z nich dyski pod backupy (bo tych nigdy za mało, szczególnie że mój obecny 2TB external współdzielę z członkami rodziny więc dużo wolnego miejsca tam nigdy nie ma Wesoły ). Ale w tym momencie dobiłem do problemu - jak w najlepszy sposób korzystać z tych dysków?

Za pomocą:
1. adaptera SATA<>USB
2. obudowy/kieszeni SATA<>USB3.0
3. stacji dokującej SATA<>USB3.0
4. czegoś na wzór Netgear ReadyNAS (jakkolwiek nazywają się takie rozwiązania)

Każdy z w/w ma swoje zalety/wady a ja nie potrafię się zdecydować. Dlatego wyliczyłem sobie, że chciałbym na to przeznaczyć max do 200 zł (wiadomo im mniej tym lepiej jeśli jakość na tym nie cierpi), bo więcej to zaczynam zahaczać powoli o ceny nowych dysków zewnętrznych więc trochę takie kombinowanie przestaje być opłacalne.

Jedyne co mogę dodać to to, że posiadam już adapter IDE/SATA<>USB3.0 od gdzieś 2 lat (punkt 1.), ani razu jeszcze mnie nie zwiódł i nie miałem z nim żadnych problemów (fakt korzystam z niego sporadycznie), jednak jest on trochę problematyczny gdyż podłączając dysk 3.5 calowy pod SATA adapter jest wpięty pod kątem (adapter się wygina bo jest zdecydowanie lżejszy niż dysk) i muszę dysk "podważyć" paroma rachunkami z telefonu (bo ładują w kopercie chyba z 6-7 stron co miesiąc) aby to wyrównać. Korzystając z tego średnio raz na pół roku/rzadziej nie jest to jakimś problemem, ale jakbym chciał backup'ować częściej to obawiam się, że mógłbym coś wyłamać/złamać/wygiąć i wtedy koniec. Dlatego zostawiam to jako opcję "ostatnią", bo jednak wiążę się to jakimś ryzykiem w używaniu. Tutaj rozwiązaniem może być zakup jakiegoś kabla ale nie wiem jaki będzie odpowiedni...

Ale też trochę poczytałem, więc napiszę moje spostrzeżenia odnośnie nr 2-4 (mogą być bardzo błędne bo nie znam się na tym i są to bardziej odczucia niż jakieś fakty):

Najbardziej skłaniam się do opcji nr 2 - zakupu obudowy/kieszeni pod USB3.0 i wmontowaniu "na stałe" do niej dysku, dzięki czemu dyski będą bardziej zabezpieczone przed jakimiś uszkodzeniami mechanicznymi. Minus tego rozwiązania to konieczność zakupu 2 kieszeni i ograniczenie tylko do jednego typu dysków (pewnie 2.5 calowy też by się udało wsadzić i zablokować np. tekturą ale to jest proteza a nie rozwiązanie).

Nr 3 jest ok, ceny widzę w miarę porównywalne do kieszeni z nr 2 ale wydaje mi się, że bardziej zabezpieczony dysk będzie w obudowie w szufladzie niż stojąc na biurku w stacji. Ale może się mylę i te obudowy to jakiś tani plastik, który tylko daje złudzenie "ochrony" i różnicy prawie nie ma a tak to w stacji da się prosto montować/demontować dyski (więc wystarczy jedna zamiast 2) no i można montować dyski 3.5 jak i 2.5 calowe (więc jest bardziej wszechstronna, o ile model wspiera takie rozwiązanie). Minusem żonglowania dysków (w przypadku jednej stacji) jest stopniowe zużywanie się złączy więc to ew. że wpływać na żywotność. Ale jakoś się tym bardzo nie przejmuję bo pewnie dyski prędzej padną niż stacja...

Przy nr 4 znajomy zasugerował Netgear ReadyNAS RND2000-200EUS (bo sam z niego korzysta) ale ogólnie niezbyt przychylam się do tej opcji gdyż raz, że jest to całe urządzenie (więc przenośność nawet między pokojami będzie uciążliwa), dwa pewnie pożera więcej prądu (np. jeśli chciałbym tylko mieć dostęp do danych z dysku nr 2, to w przypadku takiego urządzenia oba dyski są zawsze uruchamiane), trzy mój domowy router (kilkuletni modecom) pewnie ciąłby prędkość transferu danych więc tu pewnie doszedłby jeszcze dodatkowy zakup nowego routera, a cztery jeśli transfer byłby ok to i tak na routerze mam zero wolnych portów więc nowy router byłby konieczny. No i cena samego urządzenia, przynajmniej w przypadku tego konkretnego Netgear'a jest wyższa niż nawet zakup 2 kieszeni/stacji. Niestety znajomy nigdy nie korzystał z kieszeni/stacji więc nie mógł tutaj pomóc stąd mój post Wesoły

I teraz pytanie - którą opcję sugerujecie i jakie ew. modele. Pamiętajcie że celowałbym w zakup dwóch sztuk danego rozwiązania aby nie musieć za każdym razem żonglować dyskami/kablami/przejściówkami i budżet to tak max 200 zł. Jeśli jest to potrzebne to OS mojego PC to Windows 7 Pro x64 aktualizowany na bieżąco.

* a przynajmniej do czasu jakiejś reinstalacji systemu lub upgrade'u sprzętu ale tego w tym roku raczej nie planuje (a OS reinstalowałem na przełomie sierpnia/września jak dodałem do PC SSD), ale każde rozwiązanie wyżej powinno pozwolić mi na swap dysku bez utraty danych - tu ew. może być problemem ReadyNAS jeśli posiada jakiś własny system plików, którego Windows po wpięciu nie rozpozna i zasugeruje format więc to może być kolejny minus.

Sorry za taką ścianę tekstu.

Z góry dzięki!
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
RE: WDC Black jako miejsce pod backup - adapter, kieszeń, stacja?
Tylko NAS.
Postawisz w RAID1 i będziesz spokojny o dane.
To, że oba dyski padną jednocześnie jest praktycznie niemożliwe.
Pomijam uderzenie meteorytu lub innego UFO w Twój NAS Wesoły

Na alledrogo za 150 pln masz budę do NAS.
http://allegro.pl/dysk-sieciowy-dlink-32...37009.html
i5-6500+Spartan 3 LT/GTX 1060 6GB/Z170A PC MATE/2x8GB 2933MHz
SSD 128GB/SSHD 1TB/500W/SB X-Fi/S24D330/Win 10
ThinkPad X201
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: firefox
RE: WDC Black jako miejsce pod backup - adapter, kieszeń, stacja?
Dzięki za odpowiedź, jednak widać nie dodałem do mojego posta paru informacji.

1. Aktualnie w sumie posiadam ~4.2 TB przestrzeni więc tak średnio zajęte jest koło 3 TB (głównie dlatego że po prostu nie chce mi się na bieżąco porządkować dysk skoro i tak ~25% jest wolne). Dlatego też "tylko" 1.5 TB RAID1 nie jest dla mnie dobrym rozwiązaniem. Rozumiem plus wynikający z mirrora danych jednak (odpukać) od ponad 20 lat ani razu żaden dysk jaki posiadałem mnie nie zwiódł w trakcie pracy, dwa mam backup najważniejszych (takich które ciężko będzie mi odzyskać) danych w dwóch kopiach (dysk externalowy oraz bezpieczne w dwóch chmurach) dlatego też te dodatkowe dyski używałbym jako backup danych które mogę w miarę prosto odzyskać ale odzyskanie ich z dysków będzie po prostu wygodniejsze i szybsze (niż np. ponowne konwertowanie ~1000 płyt audio na mp3 - mogę to zrobić ponownie ale copy-paste z dysku jest szybszy). Trzy regularnie sprawdzam stan dysków (co najmniej raz w roku) wspominanymi wyżej programami z uwzględnieniem skanu bad sectorów/bad blocków więc mam nadzieje, że jakaś awaria związana z samym wiekiem/zużyciem mnie nie zaskoczy (bo na niespodziewane nie mam jak się ochronićOczko).

2. Nie dodałem że interesują mnie tylko nowe modele, niestety mam złe doświadczenia ze sprzętem używanym (i wynikającymi z tego powodu sporami na allegro) dlatego też preferuję wydać więcej, kupić coś nowego i mieć od ręki gwarancję sklepu/producenta oraz większą pewność, że sprzęt już czegoś "złego" nie ma za sobą.

Plus jakikolwiek NAS wymagać będzie ode mnie zakupu nowego router'a więc koszty na bank przekroczą mój budżet 200 zł.

Może napisze inaczej - interesuje mnie rozwiązanie które:
- jest nowe
- mieści się w przedziale do 200 zł
- w lepszy sposób zabezpieczy dyski przed uszkodzeniami mechanicznymi niż dysk leżący na stole/biurku/w szufladzie
- będzie w miarę wygodne w użytkowaniu (przenoszenie z pokoju do pokoju, brak tony kabli [kabel do PC + zasilający to nie tona kabli], "plug&play")
- będzie umożliwiało wykorzystanie w przyszłości z innymi modelami dysków

Pozdrawiam
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
Programy: Polecane / Nowe / Inne