Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Wieszanie się komputera

Wieszanie się komputera
Cześć,

mam pewien problem z komputerem. Po około 30-40 min po włączeniu i normalnej pracy resetuje się, a konkretnie zwieszają się najpierw programy, następnie ścina się myszka i klawiatura, a na koniec bluescreen (0x0000007A oraz Ntfs.sys) przez jakąś 1 sek. później się resetuje, ale tylko do momentu w którym można wejść w BIOS i dalej nic. Reset komputera za pomocą przycisku i odpala się możliwość wejścia w tryb awaryjny oraz normalne odpalenie Windowsa.

Myślałem, że to przez długo nie wymienianą pastę termo przewodzącą i przegrzewanie się procesora. Po wymianie pasty temperatura spadła, do 40-45 stopni bez obciążenia oraz do około 60-65 stopni przy obciążeniu.

Próbowałem już wielu sposobów:
-aktualizacja sterowników za pomocą programów i zwykłego windows update
-testowanie dysku za pomocą HD tune PRO oraz CrystalDisk (nie ma żadnych bad sectorów, wszystko wygląda dobrze)
-testowanie RAM-u (za pomocą programu który bootuje się na płycie (nie pamietam nazwy) pokazało, że wszystko dobrze)
-zmienianie slotów RAM-u
-wymiana kabla ATA od dysku twardego
-tydzień temu był robiony format i od tego czasu walczę z tym problemem

Nie mam już więcej pomysłów, nic więcej nie znalazłem w internecie. Czy macie jakieś rady?

Mój komp:

windows 7
karta graficzna : NVIDIA GeForce GTX 750 Ti
procesor: Intel® Core™ i5 CPU 760 At 2.80GHz
płyta główna: ASUS P7H55-USB3
RAM: 6GB
Zasilacz: Corsair TX650W
Dysk: SSDPR-CX300-120 ATA Device

Załączone pliki Miniatury

System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
RE: Wieszanie się komputera
Sprawdź organoleptycznie (dotykiem) jak ciepłe są radiatory sekcji zasilania i chipsetu w momencie występowania problemu
[Obrazek: Wdowa_PL.png]

System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
Spróbuj testowo postawić system na innym dysku i masz taki. Co do temperatury to niektóre odczyty z płyty głównej są niepokojące, chyba że to błąd programu,czy czujnika na płycie głównej. Zobacz jak kolega sugeruje czy radiatory są gorące. Sterownik uaktualnić jeszcze darmowym programem SnailDriver.
https://sites.google.com/site/twierdzaci...naildriver
[Obrazek: 2019-09-05-23h15-00.png]
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
Właśnie czekam, aż ponownie się komputer powiesi żeby sprawdzić temperaturę tych radiatorów.
Zauważyłem jeszcze dwie rzeczy które się dzieją, a konkretnie po tym jak komputer się zawiesi i go restartuje to pojawia się okno jak w załączniku.
Druga sprawa to zła data i godzina oraz nie pojawiające się ikony w prawym dolnym rogu obok daty i godziny, ale dzieje się tak tylko wtedy kiedy komputer zaliczy zwieche, jeżeli go normalnie wyłączę to data, godzina i ikony są dobre.

Edit 1:
Komp się zawiesił, sprawdziłem temperaturę radiatorów i były mocno ciepłe, ale spokojnie dało się na nich trzymać palec i nie parzyły. Ciężko opisać temperaturę, ale na pewno nie były zimne Wesoły. Obstawiam, że mogły mieć około 50 stopni.

Problem z datą i godziną wynika że bateria na płycie głównej jest już słaba i nie zapamiętuje ustawień BIOS, w tym godziny i daty. Wymień tą baterię na nową, kosztuje ona kilka złotych, dostaniesz ją nawet bez problemu w większym markecie
Czy ta bateria, może być powodem tych zawieszeń, czy ona tylko rozwiąże problem daty i godziny ?
Co do ikon to może to być błąd systemu. Ale puki co trzeba wykluczyć problem BSOD. Zrób na razie co wyżej i zobacz czy problem nie ustąpił.

Ona rozwiązuje problem daty i ustawień BIOS, nie wiem czy może być powodem zawieszeń, możliwe. A to ze względu na to że może masz przez to nie tak ustawiony w BIOS RAM itp. ,co może czasem, acz bardzo rzadko powodować takie problemy. Odd ciągłych restartów po BSOD może też ucierpieć Windows, stąd problemy z ikonami. Ale jak masz skonfigurowany BIOS to powinieneś wiedzieć ty i czy resetują się jego ustawienia.Zrób jeszcze w Wierszu Poleceń komendę naprawy plików na dysku, czyli wpisz w nim i zatwierdź enterem komendę:
chodzi /f /r
Także zobacz co to dało.
Już wcześniej robiłem naprawę plików, zrobiłem teraz to jeszcze raz. Zobaczymy czy coś pomogło.

Edit 1:
Bateria wymieniona.

Bateria pomogła na problem z zapisem daty, teraz działa jak należy. Niestety, ale problem z zawieszaniem komputera dalej występuje.  Tak samo jak wcześniej, programy przestają działać, później myszka, następnie totalna zwiecha, mija minuta może dwie i bardzo szybki bluescreen z problemami: 0x0000007A oraz Ntfs.sys. Sprawdzałem radiatory jeszcze raz podczas zawieszenia i tak jak wcześniej, ciepłe ale nie jakieś kosmiczne temperatury.

Macie jeszcze jakieś pomysły? Walczę już z tym problemem dobry tydzień i nic nie pomaga ;/

Edit 2:
wrzucam jeszcze screena z HWMonitor po około 2h pracy komputera

Edit 3:
komputer po tej dłuższej pracy ewidętnie zacina się częściej. Chodził dobrze przez prawie 2h, nastepnie reset, pochodził 25 min zwiecha, następny reset, pochodził z 15min i zwiecha.

Zrób trochę inny pomiar temperatury procesora. Pobierz program CoreTemp, po uruchomieniu w jego opcjach ustaw zapis pomiaru temperatury do pliku tekstowego, interwal będzie co 1s.po resecie, plik będzie tam gdzie masz program CoreTemp. Pokaż go na forum. Zobacz też stan kondensatorów na płycie głównej, zobacz czy nie są spuchniete, wysadzone od góry. Co ze sterownikami, zrobiłeś aktualizację jak sugerowałem SnailDriver?
Aktualizacja jest zrobiona, wszystkie sterowniki które znalazł SnailDriver zostały zainstalowane.

Edit 1:
Program ustawiony, czekam aż komp się zawiesi. Oglądałem kondensatory, wszystkie wyglądają dobrze, żaden nie jest spuchnięty, wszystkie siedzą nisko, wyglądają jak należy.
Programy: Polecane / Nowe / Inne