Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Wina BIOSu?

Wina BIOSu?
Witam!

I5-6600k
ASUS z170 Pro Gaming
Corsair Vengeance LPX DDR4 2x8 3000mhz
Sapphire r9 380x
Silentium Grandis
Thermaltake Smart 530w
BIOS 1206ver

Temperatury na nieruszanym fajne, ~25 C na idle, na Cinebench ~60-65 C, Jak ustawię Core ratio nawet 42 już powoduje ~90 przy Cinebench i 40 idle. Ogólnie prawie zawsze temperatury są ogromne, a przy wielu niewielkich zmianach nie było nawet stabilności. Naczytałem się, że Asus ma problemy ze swoimi BIOSami i teraz nie wiem czy zrobić downgrade (podobno 806 był super stabilną wersją), czy może ja coś źle robię (za mały zasilacz? za dużo pasty (drugi raz w życiu ją nakładałem)).

O i teraz jeszcze niezła rzecz się stała.. Podczas grania w WoT usłyszałem jakby zwarcie i komp się wyłączył. Backplate z radeona mega gorący, nie wiem czy się nie zjarał, jadę na zintegrowanej. Czy ja nie mam z ***** tego zasilacza?
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
RE: Wina BIOSu?
Zasilacz jest mocno budżetowy ale powinien dawać radę, niemniej błędem było zakupienie tego PSU. Kartę graficzną trzeba sprawdzić w innym komputerze. Temperatury procesora kosmos, przy tym chłodzeniu powinno być zdecydowanie chłodniej. Jaką masz obudowę?
 System operacyjny: windows_vista Przeglądarka: chrome
SilentiumPC Aquarius X70W, doszedłem do wniosku, że to chyba właśnie zasilacz jest winny zjarania (bo GPU nie działa, jedzie do serwisu, oby wymienili...) karty graficznej. Pewnie też temperatur i braku stabilności, tzn jak tak obliczyłem sobie na nowo potrzebny pobór, to dochodził do około 100% poboru na 12V (w sumie nie wiedziałem, że moc zasilacza, a moc na 12V to różnica), więc zapewne przy OC miało to znaczenie.

Na samym początku miałem wymienić PSU i GPU na trochę lepszą, a po zakupie zasilacza wyszło, że jednak więcej rzeczy wymienię..
Na GPU r7 250.

Podkręcone z automatu (TPU 1) na 4.3 temperatury doszły do 86/84/87/87/88 na cinebench (core 1-4 i package), czyli chyba dalej jest coś nie tak? Ludzie dochodzą bez problemu do 4.5 na tym procku i dopiero potem podobno się zaczyna zabawa. Jestem totalnym laikiem jeżeli chodzi o OC i jak już wspomniałem, pastę też drugi raz w życiu nakładałem, może za dużo?

Czy przy montażu nowego komputera trzeba wykonać jakieś czynności? Np. (coś tam czytałem) zresetować CMOS i tym podobne? Nawet nie mam pojęcia gdzie szukać, aby znaleźć.

Voltage doszło do 1.405 (tu chyba powinienem zejść z auto na offset moje wyjściowe napięcie + ileś tam, aby maks był 1.4, co nie?)

EDIT:

1.Pomysł z offsetem nie wypalił, ustawienie na 4.4 i offset 1.23 + .150 spowodowało ogromne wahania temperatur na idle (do 70 C)
2.Same uruchomienie XMP dla ram (do 3000 mhz) daje skok ~20 na ~40 na idle
3.Wyłączyłem Qfan dla CPU i dałem na maksa

EDIT 2:

Udało się zbić temperatury na Cinebench (bez podkręcania) do poniżej 60 (56,57,54,55,58 Core 1-4 i package) poprzez nałożenie pasty na krzyżyk i dociśnięcie coolerem (wcześniej rozprowadzałem ręcznie).
Kwestia chłodzenia procesora jest z głowy. Zasilacz Smart pracuje normalnie?
 System operacyjny: windows_vista Przeglądarka: chrome
No tak, tylko jadę na mało prądożernej r7 250
Obstawiam, że albo trafiłeś wadliwą sztukę zasilacza albo nie umiesz podkręcać bo ten zasilacz powinien wystarczyć do tego zestawu.
 System operacyjny: linux Przeglądarka: chrome
Programy: Polecane / Nowe / Inne