Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Windows 7 HP - różnice w kodach producenta GFC i samych systemach

#1
Windows 7 HP - różnice w kodach producenta GFC i samych systemach
Witam serdecznie.

Kupiłem na Allegro system Windows 7 Home Premium SP1 x64 PL o kodzie producenta GFC 02737. Nie otwierałem jeszcze opakowania, aby nie stracić ewentualnej możliwości zwrotu systemu sprzedawcy. Według zapewnień sprzedawcy w opakowaniu jest płyta z naklejką COA. Z informacji na opakowaniu wynika, że jest to OEM System Builder. Pojawiła się tam również informacja, iż "Oprogramowanie należy preinstalować na dysku twardym w pełni gotowego systemu komputerowego za pomocą narzędzi preinstalacyjnych OEM. Informacje o korzystaniu z narzędzi preinstalacyjnych OEM można znaleźć na stronie http://www.microsoft.com/oem/opk. Każdą osobną licencję na oprogramowanie zawartą w w tym pakiecie należy rozpowszechniać z w pełni gotowym systemem komputerowym."

Z tego też powodu mam kilka pytań:

1. Czy używanie tej wersji jest legalne, jeśli została kupiona oddzielnie bez złożonego przez producenta komputera? Trafiłem w sieci na informację, że ponoć prawo się zmieniło i instalacja takiego systemu jest legalna, mimo to chcę się jeszcze upewnić.

2. Drugie pytanie dotyczy OPK (OEM Preinstalation Kit). Jak mam właściwie rozumieć "preinstalację", bo z informacji, które znalazłem, wynika, że powinienem zainstalować system za pomocą jakichś narzędzi ściągniętych z wyżej wymienionej strony, która aktualnie nie istnieje. Więc nie wiem,czy do (pre)instalacji wystarczy tylko dostarczona płyta instalacyjna.

3. Czy ktoś z Was instalował już może wersję GFC 02737 i czy przebieg takiej instalacji różni się od standardowej instalacji typu GFC 00612? W przykładzie instalowana jest akurat wersja Ultimate, ale chodzi mi o kroki instalacji. Na innym komputerze posiadam wersję GFC 00612 (Windows 7 Home Premium x64 PL, nie posiada SP1) i na jej opakowaniu nie ma mowy o żadnej preinstalacji.
Jest to czysty system bez dodatków typu crapware. Nie wiem, jak wygląda sytuacja w przypadku GFC 02737.

4. Ostatnie pytanie skierowane do osób, które może posiadają obie wersje: czy podczas instalacji za pomocą płyty GFC 00612 istnieje możliwość wprowadzenia klucza z wersji GFC 02737? Ewentualnie czy można ściągnąć aktualny obraz płyty ISO systemu ze strony Microsoft'u posługując się kluczem GFC 02737?Poprawiłem post tak żeby był bardziej czytelny / zrozumiały.
broda99

.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
#2
RE: Windows 7 HP - różnice w kodach producenta GFC i samych systemach
Tak w kwestiach licencyjnych, w skrócie:

Na opakowaniu GFC 00612 prawdopodobnie jest napisane "pakiet WYŁĄCZNIE dla firm System Builder". Teoretycznie to oznacza, że właśnie tak jest i powinien on być dostarczany razem z komputerem, w praktyce raczej nie ma takiego prawa. Jak już, to Microsoft musiałby się sam pofatygować o wytoczenie pozwu cywilnego, bo to nie jest sprawa dla prokuratury i prawa karnego (czyt. cokolwiek instalowanego z oryginalnej płyty nie łamie prawa karnego i nie idzie się za to do więzienia; ale jeśli łamie to licencję, (tylko i wyłącznie) na wniosek pokrzywdzonego może być sprawa o odszkodowanie).
Inna kwestia, że ponoć prawo europejskie i tak pozwala w każdym przypadku dysponować legalnie nabytym programem i nawet takie zapisy licencyjne są nieważne, ale tu już nie wnikam.

Co do kupionego, nieotwartego pakietu GFC 02737:

warto zauważyć, że nigdzie tam nie jest napisane, że jest to TYLKO dla firm typu system builder.

Na czerwonej taśmie jest napis: "Ostrzeżenie: Dla firm typu System Builder: otwarcie tego pakietu jest równoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i zrozumienia licencji (...)",

tak więc uwaga! Oznacza to wprost, że jeśli nie jesteś firmą System Builder nie dotyczą Ciebie zapisy licencji, gdyż nie musisz potwierdzać jej przeczytania ani zrozumienia! Robią to tylko firmy System Builder!

Wynika to także z zapisów z tyłu:

W punkcie 1. f ("Producent Systemów" to oryginalny producent sprzętu (...) który sprzedaje Systemy Klienta osobom trzecim"). Ty nie sprzedajesz osobom trzecim - więc wynika z tego, że cała licencja nie dotyczy Ciebie i tak naprawdę ważne jest tylko obowiązujące prawo i ustawy. Taka jest moja interpretacja, niezależnie od tego, co chciał Microsoft. Więc wg. mnie te pakiety bez informacji "WYŁĄCZNIE dla firm System Builder" są zupełnie bezpieczne, jeśli chodzi o licencjonowanie.

Po otwarciu pakietu jest też kolejna porcja napisów, m.in "Ta sekcja dotyczy tylko firm typu System Builder (...)", co jest kolejnym potwierdzeniem, że klienci indywidualni nie muszą się trzymać tych zapisów.

Konkluzja jest taka, że te najnowsze pakiety (te bez zastrzeżenia, że to dla firm) bezspornie powinni móc używać indywidualni użytkownicy, natomiast te starsze (z zastrzeżeniem) niby nie, ale sporo źródeł mówi że i tak te zapisy licencyjne są nielegalne i każdy może korzystać z systemu jak mu się tylko podoba. Pamiętajmy, że nadrzędne jest prawo, a nie zapisy licencyjne.

Także moim zdaniem można instalować to normalnie z nośnika i nie przejmować się niczym.
Ale co do technicznych szczegółów (wprowadzanie klucza itd.) to nie znam odpowiedzi. Pewnie będzie i tak działać.

Piszę to tutaj, bo sporo ludzi lubi wmawiać innym że są piratami i powinni nabijać kasę Microsoftowi kupując boxy za 1500 złotych, nawet do tylko jednego, składanego przez siebie komputera i nie za bardzo mi się to podoba. Okej, możemy się spierać o te OEMy "wyłącznie dla firm", ale te nowsze są według mnie już jednoznacznie legalne dla każdego.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
#3
RE: Windows 7 HP - różnice w kodach producenta GFC i samych systemach
4nd, bardzo dziękuję, sprawa z licencją znacznie mi się wyjaśniła. Faktycznie, na GFC 00612 jest napis, którego wcześniej nie zauważyłem: "Pakiet OEM System Builder. Przeznaczony WYŁĄCZNIE dla firm typu System Builder". Poza tym "Każda indywidualna licencja na oprogramowanie z pakietu może być dostarczana WYŁĄCZNIE z w pełni złożonym systemem komputerowym." Dalej pojawia się jeszcze informacja o preinstalacji, więc zdaje się, że GFC 02737 jest to w rzeczywistości GFC 00612 wzbogacony o SP1, z jednym małym "ale" - o tym później, w ostatnim punkcie. Otworzyłem opakowanie z zakupionym systemem i po kilku testach postaram się rozwiać na forum swoje wcześniejsze wątpliwości, może te informacje okażą się komuś przydatne.

System z kodem GFC 02737 sprzedano mi w kartonowej kopercie, w której znajduje się jedynie płyta z kluczem COA (naklejką), brak jakiejkolwiek książeczki. W Przypadku GFC 00612 płyta z książeczką znajduje się w plastikowym opakowaniu, klucz COA naklejony na to opakowanie, a całość jest wsunięta w kartonik.

Ad 2/3. Zainstalowanie systemu (GFC 02737) wcale nie wymaga dodatkowego oprogramowania (narzędzi preinstalacyjnych), jak napisano na kartoniku. Instalacja z płyty wygląda właściwie identycznie jak w podanym wcześniej linku, a więc nie odbiega od standardowej instalacji, znanej z GFC 00612. Nie zauważyłem nieproszonego oprogramowania, lista zainstalowanych programów ("Programy i funkcje") była pusta, w menu Start i na Pulpicie brak niestandardowych skrótów, stąd wychodzę z założenia, że instalator jest pozbawiony crapware.

Ad 4. Zanim sprawdziłem instalator z dołączonej płyty, zainstalowałem system korzystając z czystego obrazu ISO, opublikowanego przez Microsoft. (Do ściągnięcia obrazu użyłem klucza z GFC 00612.) Instalator podczas instalacji bez problemu przyjął klucz GFC 02737, równie gładko przebiegła aktywacja systemu przez Internet.
Niespodzianka pojawiła przy próbie ściągnięcia obrazu ISO przy użyciu klucza GFC 02737: "Błąd. Wprowadzony przez Ciebie klucz produktu dotyczy prawdopodobnie oprogramowania preinstalowanego przez producenta urządzenia. Skontaktuj się z producentem urządzenia, aby poznać opcje odzyskiwania oprogramowania."
Natomiast w przypadku klucza GFC 00612 wyświetla się informacja: "Potwierdzenie produktu. To jest klucz produktu Windows 7 Home Premium SP1 COEM." i można przejść do kolejnych kroków, pozwalających ściągnąć obraz. Czyli bazując na kluczu GFC 02737 można zainstalować system ze ściągniętego obrazu ISO, ale samo ściągnięcie obrazu za pomocą tego klucza nie jest już możliwe, ponieważ Microsoft po kluczach rozróżnia oba systemy.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Programy: Polecane / Nowe / Inne
Podobne wątki (Windows 7 HP - różnice w kodach producenta GFC i samych systemach)
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Otwieranie wielu okien tych samych aplikacji w systemie Windows 10 Illidan 0 3936 19.03.2021, 02:17
Ostatni post: Illidan
  Różnice cenowe w sprzedawanych windowsach 10 damian0076 1 3262 02.04.2017, 08:00
Ostatni post: ~Anonim
  Różnice w wydajności Qherte 3 3713 19.01.2017, 17:59
Ostatni post: pieterman09

Skocz do: