Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Wybór szkoły ponadgimnazjalnej w 2013

Wybór szkoły ponadgimnazjalnej w 2013
Witam wszystkich,
Stoję teraz nad dylematem nad wyborem nowej szkoły. Chciałbym iść na profil związany z informatyką. Komputery i technologia to moje hobby, co prawda nie mam 100 % pewności czy będę chciał wiązać z tym plany na przyszłość, ale raczej jestem zdecydowany. Tak naprawdę innego wyboru póki co nie mam.
I tu właśnie zaczynają się problemy. Niestety jestem małostkowym człowiekiem, dlatego rozpisałem się tyle i mam kilka pytań:
1. Oceny mam bardzo dobre, w tym roku moja średnia będzie ponad 5.0. Na początku byłem zdecydowany na technikum, ale namieszali mi w głowie, że ze względu na moje oceny powinienem iść do liceum. Mieszkam w małym mieście. Jest tylko jedno technikum z kierunkiem "informatyka" (oczywiście są jeszcze inne tj. elektronik, mechanik, leśnik) i jedyne LO z profilem politechnicznym (mat-fiz-inf). Technikum było by ok dla mnie, gdyby nie dodatkowo dołączona tam zawodówka i inni ludzie, którzy idą do technikum, bo idą tylko dlatego, że umieją grać w CSa albo mają gdzieś naukę a się dostali, a ja taki nie jestem. Nie chcę być po prostu poszkodowany, tak jak teraz w gimnazjum, bo chodzę do najgorszej klasy w szkole i ciągle mamy okrajany materiał i łatwiejsze testy. Więc co lepiej wybrać? Co byście zrobili będąc na moim miejscu?
2. Na pieniądzach nie śpię xD więc, czy po technikum informatycznym znajdę jakąś pracę? Wtedy wchodziło by w grę praca + studia zaoczne. W przeciwnym razie studia dzienne.
3. Gdybym poszedł do liceum, to na pracę mam takie same szanse jak po technikum?
Dodam od siebie jeszcze, że będę miał możliwość po skończeniu szkoły mieszkać za granicą (w Niemczech), ale nie wiem czy tam wyjadę.

Jeszcze jedno: owszem szukałem i przeczytałem milion pytań o szkołę średnią, ale jednak nie mogłem znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Niestety nie jest to takie proste, a każdy jest inny, żyje w innym środowisku i ma inną sytuację. Prosiłbym o nie hejtowanie mnie za ten temat.

Bardzo chciałbym z góry podziękować osobom, które odpowiedząOczko
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
RE: Wybór szkoły ponadgimnazjalnej w 2013
Czy w tym technikum matematyka, fizyka i angielski są realizowane na poziomie rozszerzonym?
Kto nie chce pracować, niech też nie je! (2 Tes 3, 10)
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Ja też kończę właśnie gimnazjum i idę do technikum informatycznego ze względu na to że po 4 latach będę miał technika oraz w 3 i 4 klasie na wyjazdach będę zdobywał certyfikaty informatyczne czy jak to się nazywa :D
U mnie w mieście w technikum jest niby 8 informatyk, gdzie tak naprawdę się opieprzają i mało co robią. Zabawne jest to, że jeśli np. myślisz o informatyce na politechnice, to do informatyki nie masz co przywiązywać wielkiej wagi, bo najważniejsza jest matematyka i fizyka, a tego znacznie lepiej nauczysz się w liceum. Dlatego właśnie LO wg mnie jest lepszym wyborem.
To ja też przyłączę się do tematu. Czeka mnie podobny wybór.
Kilka lat temu byłem pewien, że chcę iść do technikum informatycznego, ale teraz nie wiem czy to ma sens. Rozmawiałem z uczniami tego kierunku w szkole gdzie chcę iść i twierdzą, że się "nie przemęczają". Chciałbym iść później na studia. Z nauką nie mam problemów (fizyka 5, chemia i mata 4).
Kierunki nad którymi się zastanawiam to elektryk (gwarancja pracy na kopalni), elektronik, geodeta, informatyk, teleinformatyk. Tylko po którym można liczyć na znalezienie pracy (oprócz tego elektryka)?
 System operacyjny: linux Przeglądarka: opera
(11.05.2013, 18:15)januszekm3 napisał(a): Czy w tym technikum matematyka, fizyka i angielski są realizowane na poziomie rozszerzonym?

Matematyka, fizyka, informatyka: tak, angielski: chyba nie, ale są dodatkowo lekcje języka angielskiego zawodowego.

Z matematyki i fizyki mam 5, z angielskiego 6. Mogę też iść do LO z takimi ocenami Wesoły I właśnie nie chcę tj. wyżej napisał Lordz w technikum takiej sytuacji, że powiedzmy że mam w poniedziałek 8 godzin zajęć zawodowych, na których przez większość godzin będę siedział bezczynnie. Według opinii innych mówią że jest ciężko. Najzabawniejsze usłyszałem, że nawet kładą ostry nacisk na geografię, bo żeby grafik komputerowy wiedział jak wygląda góra i żeby nie zrobił jej w powietrzu. Że co? LOL To tak jak musiałaby być taka biologia, bo np. będę chciał zrobić taką grę jak simsy i żebym nie zrobił człowieka bez głowy. Co do LO w moim mieście to mogę napisać, że jest na 148 miejscu w rankingu liceów woj. mazowieckiego.
Ja jestem 2rok w technikum informatycznym i powiem tak: mój kierunek jest najcięższy ze wszystkich (na prawdę, nie ma luzu- zapierniczamy bardzo ciężko). Jeśli chodzi o poziom rozszerzony to u mnie w zależności od nauczyciela jak chce nam plan rozłożyć/ ile chce nas nauczyć (ja akurat trafiłem na najbardziej wymagających nauczycieli Szczerbol). W technikum mam trochę zajęć praktycznych, kumpel z LO mówi mi, że oni tylko teorię robią (z praktycznych lekcji nic nie mają Szczerbol). Po LO MUSICIE iść na studia, po technikum macie zawód; jak zdasz egzamin zawodowy to byłoby świetnie- dostajesz dyplom obowiązujący na całą Europę, że jesteś "informatykiem z prawdziwego zdarzenia"- niestety ciężko go zdać (20% zdawalności na całą szkołę Szczerbol)- po technikum na pewno łatwiej znaleźć pracę (chociaż w Polsce to nigdy nie wiadomo Szczerbol). Poresztą w technikum masz praktyki (w firmach przez jakiś czas itp.), a w liceum możesz tylko o tym pomarzyć. Ja wybrałem technikum mimo, że chce później iść na studia (i powiem, że nie żałuję- wybrałbym ten kierunek jeszcze raz Szczerbol), wiadomo mam nauczycieli którzy są wymagający a z kolei nic nie umieją nauczyć (niestety trzeba się samemu czasem uczyćKwaśny). Mam nadzieję, że moja wypowiedź rozjaśni Wam sytuację, jeśli macie jeszcze jakieś pytania to pytajcie, postaram się Wam odpowiedzieć.
The Patryq nie martw się, ja też miałem tą samą sytuację co ty (najgorsza klasa, okrajanie materiału, większość klasy poszła do zawodówek)- musisz liczyć się z tym, że jeśli masz jakieś braki w materiale to w technikum musiałbyś to wszystko nadrobić jak najszybciej (ja 1 rok w technikum informatycznym nadrobiłem całe gimnazjum+materiał z technikum- było ciężko jak cholera Szczerbol).
EDIT: Opiniami innych się za bardzo nie sugerujcie przy wyborze szkoły- niby mówią Wam, że mają luzy a jadą na samych 2 (mi tak koledzy mówili, a okazało się, że ledwo wiążą koniec z końcem w klasie informatycznej) Szczerbol.
Pozdrawiam. Wesoły
 System operacyjny: windows_vista Przeglądarka: firefox
Atkrychu921 dzięki za odpowiedź. Ale mam jeszcze 1 pytanie, czy tych praktyk trzeba samemu szukać czy szkoła sama oferuje ? Z tego co wyczytałem z ich strony, moje technikum oferuje praktyki zawodowe za granicą ( w tym roku w Austrii). Mam nadzieję, że ja załapałbym się na takie cośOczko
U mnie szkoła zaoferowała praktyki w Berlinie (ale nie wiadomo czy wypali bo to dopiero w przyszłym roku mam praktyki Szczerbol), sam też możesz sobie poszukać (z reguły szkoła stara się coś każdemu znaleźć- ale wiadomo co szkoła to inne zasady).
Co do nadrabiania braków z gimnazjum, jest to trudne- ale możliwe (trzeba trochę przysiąść do książek niestety Szczerbol).
Ja np mam praktyki dopiero w 3klasie na okres miesiąca- 1.5 miesiąca.
Pozdrawiam. Wesoły
 System operacyjny: windows_vista Przeglądarka: firefox
Idźcie od razu tam gdzie chcecie iść. Od początku chciałem iść do szkoły A, radzili mi, żeby iść do B, bo A to tamto sramto. Poszedłem do B po tygodniu misie nie poodbało, chciałem wrocic do A, ale radzili mi, żeby isc do C, poszedłem do C po miesiacu zrezygnowałem i spowrotem jestem w A, tam gdzie chciałem...
Podpis naruszał regulamin!!
Programy: Polecane / Nowe / Inne

Użytkownicy forum szukali:
zmiana wyboru szkoły ponadgimnazjalnejv lo kraków progi punktowe 2013v lo kraków klasa algorytmicznaprogi punktowe licea kraków 2013wybór szkoły ponadgimnazjalnejv lo kraków progi punktoweprogi punktowe v lo kraków 2013 technikum łącznośći próg punktowyzmiana wyboru liceumprogi punktowe v lo kraków