Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Zamiana systemów miejscami i wynikły stąd problem

Zamiana systemów miejscami i wynikły stąd problem
Dzień dobry.
Problem, z jakim się zwracam o pomoc, wymaga opisu przed, co było później i po.
Stan sprzed awarii:
Trzy fizyczne dyski, dysk 1 SSD 120 GB z systemem Windows 7 64, dysk 2 SATA 1 TB z sześcioma partycjami w tym jedna z Linuksem, dysk 3 SSD 250 GB z systemem Windows 10 64.
Moje operacje przed awarią:
Ponieważ dysk z systemem W-7 zaczął się powoli zatykać (zostało ok. 7% miejsca ale bez żadnych objawów) zamieniłem miejscami system W-7 z systemem W-10. Oczywiście "z głową", tzn. ponieważ robię kompletny comiesięczny backup na zewnętrzny dysk każdej partycji za pomocą programu Paragon Backup & Recovery v. 14 Free, na partycję (dysk) z systemem W-7 "wrzuciłem" (odtworzyłem z backupu) partycję z W-10. Następnie na partycję (dysk) z systemem W-10 "wrzuciłem" (odtworzyłem z backupu) partycję z W-7. Powstała drobna "niezborność" ze startem, ale za pomocą programu EasyBCD v.2.3 uzdrowiłem to. Ale, o ile dobrze pamiętam, trzeba było się jeszcze posłużyć płytą instalacyjną z systemem W-7 i uruchomić opcję Napraw. Wtedy start odbywał się już prawidłowo, ale inaczej, o czym niżej.  Dodatkowo, ponieważ miałem teraz na dysku 250 GB sporo miejsca (system W-7), za pomocą Diskpart utworzyłem dodatkową partycję i przeniosłem nań jedną z partycji z danymi z dysku 1 TB. W efekcie na dysku 250 GB mam teraz partycję systemową W-7 ok. 160 GB i partycję z danymi ok. 74 GB a system W-10 ma cały osobny dysk 120 GB. Efekty po moich operacjach:
Pierwszym efektem była zmiana menu rozruchowego z języka polskiego na angielski. W menu tym są teraz dwie opcje: W-7 i W-10. Linuks już wcześniej gdzieś wcięło, ale to zostawiam na potem. Tę zmianę języka można byłoby znieść, choć wolałbym polski, bo i czcionka była jakaś ładniejsza.
Drugim efektem, i to jest głównym powodem tego wypracowania, jest wyłączanie i reset po ok. 1,5-2 minutach od startu. Ze dwa razy dostrzegłem w tym momencie tzw. blue screen z jakimiś napisami, oczywiście na ułamek sekundy. Za którymś razem udało mi się zrobić zdjęcie tych komunikatów, których treść była następująca:
"A problem has been detected and windows has been shut down to prevent... to your computer.
PFN_LIST_CORRUPT
If this is the first time you've seen this stop error screen, restart your computer. If this screen appears
again, follow these steps:
Check to make sure any new hardware or software is properly installed.
If this is a new installation, ask your hardware or software manufacturer for any windows updates you
might need.
If problems continue, disable or remove any newly installed hardware or software. Disable BIOS memory
options such as caching or shadowing.
If you need to use Safe Mode to remove or disable components, restart yout computer, press F8 to select
Advansed Startup options, and then select Safe Mode.
Technical information:
*** STOP: 0x0000004E (0x0000000000000099, 0x000000000001FFFE, 0x0000000000000001,
0xFFFFFFFFFFFFFFFF)
Collecting data for crash dump ...
Initializing disk for crash dump ...
Beginning dump of physical memory.
Dumping physical memory to disk 100"

Nie do końca rozumiem dwie rzeczy: co ma do tego wyłączanie caching or shadowing i jak to praktycznie zrobić i co potem, oraz co to za dysk 100 ?

Resetowanie następuje mniej więcej co piąte włączenie komputera, po tym jak "odzyskuje sprawność" pracuje bez zastrzeżeń dowolnie długo.  Powtarza się oczywiście menu rozruchowe a potem standardowe menu wyboru opcji też po angielsku, w tym jak zwykle Uruchom normalnie.  Co mnie najbardziej dziwi, nie jestem żadnym fachowcem, więc mam prawo się dziwić, że reset komputera nie występuje za każdym razem. Czasem jest kilka włączeń po kolei bez resetu, a czasem za każdym razem. Nie mogę tu uchwycić żadnej regularności. Oczywiście już po uspokojeniu powtarza się komunikat, że komputer się wyłączył nieprawidłowo, że system szuka rozwiązania i w razie jego znalezienia, pojawi się odpowiedni komunikat. Oczywiście nigdy to nie  nastąpiło. Dodam, że przed moimi operacjami, które opisałem powyżej, od początku swego życia (6
lat) komputer nie sprawiał żadnych najmniejszych problemów, nawet nie przypominam sobie ani jednej "zwiechy" czy resetu jaki opisałem. Po pewnym czasie wykonałem następującą próbę: Odpiąłem dwa dyski, został tylko 250 GB z 7-ką i dodatkową partycją z danymi. Po włączeniu od razu widać, że jest inaczej. Menu startowe po polsku, jak przed awarią i po kilkukrotnym wyłączeniu i ponownym uruchomieniu nic, żadnych resetów. Dodałem dysk 1 TB i dalej w porządku. Zatem trop jest chyba bardzo dobry. Ponieważ na dysku 120 GB z 10-ką mam dosłownie parę aplikacji, wyczyściłem dysk 120 GB i zainstalowałem od nowa Windows 10. Po pewnych perturbacjach związanych z menu startowym (2 systemy) stan obecny jest taki, że pierwotny objaw, czy resetowanie W-7 (nie zawsze) występuje nadal. Jedyna poprawa to taka, że w razie resetu pojawia się menu rozruchowe po polsku jak poprzednio, ale następne menu opcji startowych jest również po polsku.

Czego opisane objawy mogą być skutkiem, jak to zdiagnozować i naprawić i jak się do tego zabrać ?
Aha, może to coś pomoże, jest to komputer stacjonarny, bez żadnego "podkręcania" a jego najważniejsze składniki to: płyta główna MSI Z87-G43, procesor QuadCore Intel Core i5-4430 3000 MHz, pamięć DIMM1,3: Kingston HyperX KHX1600C9D3/4GX x 2, dyski: KINGSTON SV300S37A120G ATA Device, Samsung SSD 850 EVO 250GB ATA Device, ST1000DM003-1CH162 ATA Device, zasilacz Be Quiet 480 W, temperatury od 27° do 30° jedynie dioda  PCH ma 40°C.

Będę wdzięczny za każdą pomoc i sugestie.
optyma
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
RE: Zamiana systemów miejscami i wynikły stąd problem
Ustaw w Biosie bootowanie (zakłdka Boot), ten drugi dysk jako pierwszy.
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
W moim BIOS-ie są następujące pozycje:
UEFI Hard Disk Windows Boot Manager
UEFI CD/DVD
UEFI USB Hard Disk
UEFI USB Key
UEFI Network
USB Hard Disk
USB CD/DVD
Hard Disk: ST1000DM003-1CH162
CD/DVD: HL-DT-ST DVDRAM GH24WS95
USB Key
USB Floppy
Network
Wyłącz
Ustawiłem pozycję trzecią od góry, system stanął z błędem 0x00000050
Ustawiłem (bez przekonania) pozycję szóstą od góry, system się uruchomił, ale ....
Zanim otrzymałem odpowiedź kolegi system się uruchamiał 13 razy bez zastrzeżeń, myślałem że coś mu się stało i się naprawił. Byłem naiwny, system stanął z błędem 0x00000019, a następnie dwa razy z błędem 0x00000050. Widać z tego, trzeba przynajmniej kilkanaście pozytywnych prób, żeby uznać że jest prawie dobrze.
Sam sobie odpowiedziałeś (komputer nie sprawiał żadnych najmniejszych problemów, nawet nie przypominam sobie ani jednej "zwiechy" czy resetu jaki opisałem. Po pewnym czasie wykonałem następującą próbę: Odpiąłem dwa dyski, został tylko 250 GB z 7-ką i dodatkową partycją z danymi.}. Nie trzeba chyba być laureatem Nobla, żeby powiązać fakty, Spieprzyłeś sobie kompa na własne życzenie a teraz chcesz dorobić do tego ideologię?
Do kolegi audacet.
Na ogół dobrze wiedzieć co się pisze. Dlatego nalegam uprzejmie, aby przeczytać jeszcze raz uważnie (starałem się używać zdań prostych) mój pierwszy post, a zwłaszcza jego ostatnie zdanie. A jak już się nie może wytrzymać i koniecznie trzeba coś napisać, to raczej bez bezinteresownej złośliwości. Gdzie ktoś widzi u mnie dorabianie ideologii, tajemnica to wielka.
'Ponieważ dysk z systemem W-7 zaczął się powoli zatykać (zostało ok. 7% miejsca ale bez żadnych objawów)
' Wystarczyło wyczyścić tempy i byłoby fajnie, kto normalny ma 6 partycji? Co najważniejsze nie załatwia się awarii kompa via net, to tak nie działa, trzeba zobaczyć i się ustosunkować do problemu, a cały chłam w postaci" zrób to, albo fixa) to miedzy bajki włożyć.
Mi to wygląda na błędy z Bsckapem, coś nie do końca były udane,nie do końca przywrócenie nastapiło.Mozżliwe że jakoś podczas orzywracań zostały uszkodzone pliki rozruchowe systemu.pytanievtrż czy dyski twarde są sprawne, sorawdzič trzeba było by ich S.M.A.R.T. Zobaczyć co da naprawa sektora rozruchowego.
[Obrazek: 2019-09-05-23h15-00.png]
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
Pierwsza część tekstu w sygnaturce kolegi zawiera świętą prawdę, druga część wywołuje u mnie smutek.
A teraz ad rem. Nie zgadzam się z pierwszym zdaniem odpowiedzi, ... błędy z Backupem, ...nie do końca były udane, nie do końca  przywrócenie itd. Żadnego z tych mniemań nie da się udowodnić, tym samym nie da się ich wykorzystać, wniosek - są bezużyteczne. Kiedyś odtwarzałem z backupu dysk systemowy tym samym programem i wyszło idealnie, było to jednak odtwarzanie na ten sam dysk. 
Dalej, gdyby uszkodzone zostały pliki rozruchowe, system by nie wystartował wcale, podczas gdy system startuje za każdym razem, jedynie raz na ileś tam włączeń po ok. 1,5-2 minutach ciemny ekran, potem czasem niebieski i ew. restart. A w tym czasie system jest już uruchomiony, pulpit cały jak trzeba, wszystkie programy startują i czasem nawet zdążę cośkolwiek zrobić. 
Pytanie czy dyski są sprawne, czyli jest to sugestia że moja operacja z zamianą systemów uszkodziła któryś ? Bo poprzednio było bez zastrzeżeń. Ogólny wynik programu CrystalDiskInfo pokazuje dla dysku 120 GB dobry 96%, dla dysku 250 GB dobry 100%, szczegóły mało mi mówią.
Nie ma żadnych sugestii.Dyski, jak wszystko w życiu się zużywa,więc warto sprawdzić ich stan. Także jak jest uszkodzony, to przywracanie mogło się nie udać.Condonplikow rozruchowych, to ja nie wiem dokładnie co się dzieje,czasami jak masz je uszkodzone to po logo systemu masz BSoD. Trzeba też sprawdzić co te błędy znaczą. Mało prawdopodobne,ale może coś się w tej sytuacji także z nich wywnioskuje.

Co do Crystala, najlepiej gdybyś pokazał screeny. Jak system nie działa to może z Ubuntu,którego odpalisz jako Live CD i zobaczyć da e dysków, zrobić zdjęcia.96% to nie 100% sprawności, to znaczy że coś już się dzieje z dyskiem,czasami to nic jeszcze,czasami to może już być coś poważnego. Program nie zawsze trwanie podsumuje problem, pisze że jest ok ,a nie jest. Dlatego dobrze samemu przejrzeć parametry.
[Obrazek: 2019-09-05-23h15-00.png]
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
Programy: Polecane / Nowe / Inne