Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Zawieszanie się komputera

Zawieszanie się komputera
Witam.

Od dwóch, trzech dni mam dziwny problem ze swoim komputerem. A mianowicie podczas gry w COD:Warzone bądź NBA 2K21 co jakiś czas ekran robi się czarny bądź biały i komputer się zawiesza i trzeba go resetować. Po resecie pojawia się komunikat w AMD Radeon Software o następującej treści: "Z powodu nieoczekiwanego błędu systemu przywrócono domyślne ustawienia funkcji Radeon WattMan". Pierwszy raz się z  czymś takim spotykam.  Raz to się dzieje po 5 minutach, a raz po godzinie grania i nie wiem już o co w tym chodzi. Jestem tym sfrustrowany i liczę na Państwa pomoc co można zrobić. Podaję specyfikację komputera.
Procesor: i5-4460
Karta graficzna: Radeon rx570 4gb
RAM: 8gb
Płyta główna: Gigabyte h81m-hd3
Zasilacz: SilentiumPC Supremo FM2 650W 80 Plus Gold

Prosżę o pomoc i pozdrawiam.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
RE: Zawieszanie się komputera
Zainteresuj sie tym tematem z działu karty graficzne.
https://forum.pcformat.pl/Crash-komputer...-WattMan-t

TYLE POWIEDZIAŁ WUJEK GOOGLE. When you encounter Radeon WattMan crash error message “Default Radeon WattMan settings have been restored due to unexpected system failure”, don't be panic. It is probably caused by outdated graphics driver, enabled Fast startup options and overclocking issues on your computer.
BQ Pure Base 500DX |MSI Z590 Tomahawk WiFii7 11700K| NH-D15|DDR4 32GB G. SKILL Trident Z RGB 3600Mhz|Gigabyte RTX 2070 Super OC 3X WhiteCreative AE-5 + AKG K702 + Blue Yeti| Samsung 970 EVO M.2, Samsung 850 Pro 256GB + 870 EVO 500GB|ION+2 860W|Gigabyte G27Q 144Hz|W10 Pro|G703/Glorious D| CM Trigger| Puretrak Talent
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
(28.09.2020, 16:50)tomtom* napisał(a): Zainteresuj sie tym tematem z działu karty graficzne.
https://forum.pcformat.pl/Crash-komputer...-WattMan-t

TYLE POWIEDZIAŁ WUJEK GOOGLE. When you encounter Radeon WattMan crash error message “Default Radeon WattMan settings have been restored due to unexpected system failure”, don't be panic. It is probably caused by outdated graphics driver, enabled Fast startup options and overclocking issues on your computer.

Czytalem to w Google, ale ja mam Windowsa 7 i nie wiem jak moge to zrobic na tym systemie operacyjnym. Gdy sprawdzalem to na wszystkich filmikach ludzie pokazują jak to zrobić, ale na Windowsie 10.
Spróbuj aktualizacji sterownika do karty graficznej, a najlepiej wszystkich sterowników. Polecam do tego program "SnaiDriver", darmowy, wyszuka wszystko co potrzebne. Po aktualizacji zobacz co to dało. Pojawienie się tego błędu nie musi oznaczać że coś z kartą, ja też go miałem jak BSOD były spowodowane sterownikiem z Chipsetu, a w karcie nic nie zmieniałem, nie podkręcałem i z nią nic się nie działo.
[Obrazek: 2019-09-05-23h15-00.png]
Przedwczoraj wieczorem wyciągnąłem kartę, przeczyściłem ją oraz wejście i popsikałem sprayem na styki i mam za sobą 45-grę w COD:Warzone i 45 minutowy mecz w Lola i nie było problemu. A wcześniej po 2-5 minutach była zwiecha. Niestety, problem powrócił. Dwa dni było dobrze. Wczoraj grałem i było ok, dziś rano grałem i było ok, a teraz dzieje się to samo. Co prawda nie wyskakuje już to powiadomienie, o którym pisałem, ale ekran robi się czarny, a gra się zwiesza. Nie wiem czy to wina płyty głównej czy co. Skoro wczoraj i dzisiaj rano było dobrze, to wykluczyłbym raczej kartę graficzną. Masakra.

Sterowniki do karty mam aktualne.

Przed chwilą porobiłem update sterowników, które były już zbyt stare i teraz League of Legends mi chodzi normalnie, a COD:Warzone nie, bo się komputer zawiesza. Tak jakby podczas obciążenia dochodziło do jakiegoś spięcia i zwieszało kompa. CS też mi chodzi normalnie i zauważyłem, że komputer się zwiesza w momencie, gdy włączam bardziej wymagającą grę i z tego powodu wiatraki zaczynają chodzić. Gdy odpalam mecz w NBA to ładuje się on na 99%, a następnie jest zwiecha kompa.
Ok, ale co z resztą sterowników? Uaktualnij wszystkie, jakie wykryje program, tu głównie jeszcze do płyty głównej. Mnie nie chodziło tylko o sterownik do karty graficznej.
https://forum.pcformat.pl/Aktualizacja-s...ilDriver-t
Dobrze by było jeszcze przejrzeć dzienniki zdarzeń. Windows Vista/7/8/8.1/10 przechowują te dane w " C:\Windows\system32\winevt\Logs ,postać plików " *.EVTX ". Należy skopiować gdzieś cały folder " Logs " spakować go "WinRar" ,"7-Zip" czy innym programem do archiwizacji danych. Tak spakowane pliki należy udostępnić na forum do pobrania we własnym wątku. Można je wgrać na swój dysk w chmurze luj jakiś serwis hostingowy jak np. "SpeedyShare" a w temacie podaje się tylko adres do pobrania paczki.
Co do sterownika to pobierz najnowszą wersję, odinstaluj obecna za pomocą "DisplayDriver". Program dokładnie wyczyści system z jego plików. Zainstaluj na czysto i zobacz czy jest poprawa.
https://forum.pcformat.pl/Usuwanie-stero...nstaller-t
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
Trochę chaotycznie napisałem, ale zaktualizowałem wszystkie sterowniki, które wykazał program, a do karty graficznej mam aktualne.
Wrzucam logi -> https://megawrzuta.pl/download/e78a2c9a4...aded9.html

Zrobiłem też test w OCCT przez 12 minut i nie wykryło żadnego błędu.

Screen -> https://zapodaj.net/a9e6fd6e2060f.png.html
12 minut, to moim zdaniem na taki test trochę mało czasu, optymalnie 30 min. Spróbuj jeszcze zrobić co pisałem z kartą grafiki. Logi przejrzę wieczorem, może coś tam zauważę ciekawego.
Z tego też co piszesz, masz zawieszanie się komputera. Powiedz mi czy masz też może BSoD?
Może być tak że karta grafiki jest jednak wadliwą. Nie mniej raz też miałem taki przypadek, nie tyle wydanie się co wyskakiwanie BSoD, w grach i podczas renderingu grafiki, filmów, tu nie pomógło mieszanie sterownikami a dopiero reinstalacja systemu i instalacja sterowników na czysto.
W takim razie zaraz zrobię dłuższy test. Nie mam Blue Screena. Ekran robi się czarny albo biały i jest taka zwiecha, że np gdy gram i słucham muzyki to po tym, jak ekran zrobi się czarny jeszcze przez 2 sec słysze muzykę, a następnie słychać głos zwiechy i pomaga tylko reset kompa, a czasami tylko twardy reset, że muszę wcisnąć przycisk uruchomienia kompa do momentu az się wyłączy i wtedy mogę włączyć na nowo. Nie mam pojecia o co tu chodzi.
Masz możliwość ewentualnie by do tej podnosić karty grafiki np. z kolegą? Zobaczyć jak się sprawdzi inną kartę u ciebie, twoją u niego?
Programy: Polecane / Nowe / Inne