Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Zawieszenie się, czarny ekran, detecting ide drives - Windows XP

RE: Zawieszenie się, czarny ekran, detecting ide drives - Windows XP
Wygląda na to, że pada ci elektronika w twardym dysku 320 gb. Też miałem kiedyś taki przypadek, jak twój: zwisy bez ostrzeżenia, wyłączanie samoczynne dysku twardego.

Co można poradzić na to?
1) Sprawdź docisk kabli szyny danych dysku 320 gb. Aby tego dokonać musisz na chwilę wyjąć wtyczkę zasilania dysku twardego (węższą, widoczną na zdjęciu) i docisnąć nawet wtedy, gdy wydaje się, że siedzi twardo w gniazdku. Te wtyczki mają tendencję do rozłączania się nawet wtedy, gdy twardo siedzą w swoim gniazdku. I to ona odpowiada za nagłe wyłączenia i włączenia zasilania dysku twardego. Potem ponownie zamontuj wtyczkę zasilania, którą przed chwilą odpiąłeś.

2) Spróbuj odpalić kompa. Jeśli usterka nadal występuje zrób test: Odłącz zasilanie od dysku 320 gb. Spróbuj uruchomić komputer. Gdy odpali się normalnie, masz uszkodzoną elektronikę w odpiętym od zasilania dysku. Gdy dzieje się to samo, podłącz wtyczkę zasilania dysku 320 gb i odłącz wtyczkę zasilania dysku 80 gb. Powtórz test. W twn sposób dowiesz się, który dysk jest uszkodzony. Według podanych objawów jest to 320 gb, ale to musisz sprawdzić osobiście.

3) Jeśli chcesz uratować dane na dysku 320 gb, a wiesza ci się w komputerze, to sprawa jest poważniejsza.
I tu są dwa warianty: gdy jest sprawna elektronika dysku, to wtedy podpinasz ten dysk jako drugi do innego kompa na chwilę.
Ściągasz z sieci program Hirens Boot dowolną wersję. Wypalasz obraz ściągnięty z sieci na dowolnej płycie (najlepiej DVD+RW, chociaż może być DVD+R lub CD-R - nie wiem ile zajmuje on miejsca: gdy mniej niż 700 MB bierzesz płyt CD, gdy więcej - DVD).
Odpalasz kompa z tej płyty gdy masz podpięty do tego komputera swój dysk. Po uruchomieniu szukasz na tej płycie programu HDD Regenerator. Odpalsz go i skanujesz nim cały dysk.
Uwaga! To może potrwać nawet 2-3 godzin!
Co robi ten program? Odświeża wszystkie sektory na dysku doprowadzając ich stan namagnesowania do stanu wyjściowego. Co więcej, odzyskuje błędne sektory z dysku do użytku wraz z zawartymi w nich danymi!
A co w przypadku, gdy padła elektronika dysku? Niestety dysku bye, bye...

Daj znać, czy to pomogło.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Po pierwsze sprawdź co oznaczają błędy SMART http://www.video.zax.pl/kk/SMART.htm

Przyglądam się zdjęciom dysków w obudowie i czy czasem jeden nie jest zamontowany nad drugim ?
Czy one nie są zbyt blisko siebie zamontowane i ogrzewają się na wzajem ?
Przenieś jednego tak aby była jak największa odległość jednego od drugiego.

Wymień taśmy.

Oba dyski są na zakończeniu żywota z czego 320 jest bliski śmierci.
"Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania,
niż głupiec z mądrej odpowiedzi"
Nie pomagam na PW, od pomocy jest forum !

No nie, dość, już bez przesady.
Najpierw jeden z dość sporą pewnością wyrokuje o uszkodzonej elektronice i daje "stuprocentowy" sposób na jej sprawdzenie (sposób niezły, tyle, że przy beznadziejnym zasilaczu i ewentualnie uszkodzonej płycie - nic nie warty; najprostszy/najlepszy sposób to po prostu sprawdzenie dysku na innym komputerze, aczkolwiek, przy badach, też nie do końca wiarygodny), a co gorsza poleca HDD Regeneratora, który nie jest zbyt dobrym programem i na dodatek może w pewnych okolicznościach rozwalić dysk do końca. Potem drugi stwierdza, że oba dyski są na zakończeniu żywota (a 320 GB bliski śmierci O_o). Pytam się, na jakiej podstawie? Jak już pisałem - pierwszy dysk jest na pewno uszkodzony, ale z 4 realokowanymi sektorami może jeszcze pożyć długo. Natomiast drugi ma 6 niestabilnych sektorów, które jeszcze nie zostały przeniesione i możliwe, że nie zostaną. Zatem można tylko podejrzewać jego uszkodzenie i nic więcej, ale również mieć uzasadnioną nadzieję, iż da się go uzdrowić.
PS. Nie wymieniłem innych "podejrzanych" atrybutów w obu "Smartach", a tylko te, które są na tę chwilę najważniejsze.
 Przeglądarka: opera
Nie patrz tylko na żółte.
W przypadku dysku 320GB popatrz na Atrybut ID 01 ( 01 ) Raw Read Error Rate
To że jest OK to nie znaczy że faktycznie jest OK.
104 błędy z czegoś wynikają. Jakby nie patrzeć to dysk nie jest w najlepszym stanie i lepiej robić kopię danych niż potem płakać że się straciło ważne dane.
Najpierw trzeba obniżyć temperatury podzespołów i zasilić je stabilnie.
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: opera
AtLexan - Teraz to mnie zupełnie rozbawiłeś. Nie patrz na żółte i że jest OK... xD Nigdy nie patrzę, bo mnie to zupełnie nie obchodzi (takie znaczniki to często bzdury). Zaprawdę powiadam Ci, iż nie musisz mnie uczyć takich podstaw. Niestety, nie zawsze wystarczy wziąć sobie poradnik z opisem atrybutów S.M.A.R.T. i na tej podstawie coś orzekać. Trzeba przede wszystkim mieć troszeczkę wiedzy (o którą jest ciężko, gdyż producenci dysków i wysoce wyspecjalizowani serwisanci ukrywają wiele ważnych informacji; "zwykli" serwisanci nie mają dostępu do tych "tajemnic") i umieć to wszystko zebrać do kupy (wiedzieć co z czym się łączy, co z czego wynika - po prostu: wiedza i logika Wesoły), a poza tym... Zresztą mniejsza z tym, nie będę robił na ten temat wykładu (azali niżej zrobię na nieco inny). ;]
Jeśli chodzi o błędy odczytu (01), to w tym przypadku (w sumie, w innych przypadkach najczęściej - też) świadczą tylko o tym, że dysk - jak sama nazwa wskazuje - ma problemy z odczytem (hehe) danych sektorów. Co nie jest dziwnym, gdyż ów posiada niestabilne, których nie da się odczytać, więc takie błędy być muszą. Ponadto, także niepoprawne zasilanie może przyczyniać się do ich powstawania, o "reszcie" pewnie wiesz z poradników. Dodam tylko na marginesie, że przy zerowaniu/skanowaniu (ba! nawet przy zwykłym użytkowaniu) może tak się zdarzyć, iż ten atrybut osiągnie wartość krytyczną, a dysk nie będzie uszkodzony i zostanie zupełnie uzdrowiony (bo to w zasadzie, jeno informacja, iż wystąpiły problemy).
BTW, zgadzam się z muflonem37, najpierw trzeba załatwić kwestię zasilacza i temperatur.
(24.12.2012, 22:40)antros napisał(a): No nie, dość, już bez przesady.
Najpierw jeden z dość sporą pewnością wyrokuje o uszkodzonej elektronice i daje "stuprocentowy" sposób na jej sprawdzenie
Wydaje mi się się, że chcesz prostej odpowiedzi. Tak się sprawdza -jak opisałem- twarde dyski. Jeśli nie chcesz używać HDD Regeneratora to twoja sprawa, ale czasami jest to jedyny sposób na odzyskanie danych z dysku, który padł. Wykonaj przynajmniej kroki 1-2, które opisałem. A co do zasilacza, którego uczepiłeś się jak rzep psiego ogona - nie zawsze jest on przyczyną wymienionych przez ciebie kłopotów. Podkreślam - NIE ZAWSZE!
Jak przełożysz dysk do innego komputera, to przynajmniej będziesz miał pewność, czy nawala zasilacz, czy dysk twardy!

Lexan nie ma racji: to 80GB jest na zakończeniu żywota. Dlaczego? Spójrz na parametr Spin Retry Count obu dysków - opisuje on kondycję elektroniki twardego dysku. W przypadku dysku 80GB masz wartości 100/100/51, a dysku 320GB: 100/100/0. Ważna jest ostatnia liczba: 0 świadczy, że dysk nigdy nie wyłączył samoczynnie, im większa wartość, tym częstsze wyłączenia elektroniki dysku, co właśnie objawia się efektem niespodziewanego włączania i włączania dysku twardego.

I na koniec dobra rada: nie obrażaj się na osobę z wieloletnią praktyką naprawiania komputerów. Jeśli nie chcesz mi wierzyć, to Twoja sprawa. Idąc dalej Twoim tokiem rozumowania: w ten sposób nie pomoże Ci nikt, bo ty zawsze będziesz wiedział lepiej.
Atup - Ani nie szukam pomocy, ani tym bardziej się nie obrażam. Wesoły Skąd wiesz, że ja "też" nie mam wieloletniego doświadczenia? Gdybyś Ty takie posiadał, to byś wiedział, że na beznadziejnym i dodatkowo - w tym przypadku - mocno podejrzanym zasilaczu, w zasadzie każdy test jest niewiarygodny. Poza tym, nie jest zalecane wykonywanie "operacji programowych" na dysku, mając takie PSU, gdyż może się zdarzyć, iż całkiem się go dobije (tym większe prawdopodobieństwo, gdy używa się HDD Regeneratora, dlatego przyzwoitość wymaga, aby tego programu nie zalecać). :>
Ciekawe jest też to, że wcześniej mocno podejrzewałeś uszkodzenie elektroniki dysku 320 GB, a teraz tego drugiego, hehe. Informuję Cię, że choć całkowicie nie neguję opcji, iż któryś z dysków ma taką usterkę, to Twój wniosek oparty jest na zupełnie błędnych przesłankach. Otóż wartość nieprzetworzona parametru 0A jest na obu dyskach zerowa (więc "tu" jest wszystko w porządku). 51 to próg (Threshold) tego parametru na dysku 80 GB, na tym drugim - po prostu - go nie ustalono. Trzeba patrzeć przede wszystkim, co znajduje się w polu Data.
Zatem, nie chcąc już więcej wytykać Ci różnego rodzaju błędów/nielogiczności (a mógłbym), podsumowuję - z postu na post - Twoja wiarygodność drastycznie spada. Język EOT.
PS. Naprawdę nie zamierzałem (i nie zamierzam) się kłócić, ale nie mogę nie zareagować, gdy ktoś ewidentnie się myli i wprowadza w błąd osoby, które szukają pomocy.
Dość tego! Zamykam, autor wie co ma zrobić.
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: opera
Więc w piątek idzie do znajomego informatyka. Powiedziałem mu co z nim jest i to co mi napisaliście. Powiedział, że jeśli wymiana zasilacza nic nie pomoże, to z komputera można tylko obudowę zabrać. Bo dyski rzeczywiście nie powinny być jeden na drugim, tylko oddałem do jakiegoś informatyka i mi tak dysk wkręcił. Dodam, że karta graficzna też zaczyna odstawiać cyrki. Informację od komunikatora AQQ mi znikają i się pojawiają, gdy zminimalizuje przeglądarkę na stronie z filmem, zaczyna klatkować, dziwne kolory się robią i się zacina, także raczej koniec żywota komputera.
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: firefox
Programy: Polecane / Nowe / Inne

Użytkownicy forum szukali:
detecting ide drivesdetecting ide drives problemide driverskomputer stoi na detecting ide driverskomputer po zawieszeniu sie nie dziala monitorczarny ekran zawieszenieco znaczy detecting ide driversco to jest ide driverszawieszenie xp czarny ekranandroid detect pc i nic sie nie dzieje