Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Zestaw do 4500zl

Zestaw do 4500zl
Hej,

- Czy zamierzasz podkręcać?
Nie koniecznie

- Czy potrzebne ci USB 3.0 i SATA 3?
tak
- Czy potrzebne ci są porty 5.1 dla głośników?
tak
- Czy masz coś ze starego komputera (np. obudowa, dysk i nagrywarka, proszę podać interfejs IDE/ATA lub SATA)?
nie
- Jaki masz monitor (wielkość i rozdzielczość natywna)?
nie mam zadnego :-)
- Do czego wykorzystujesz komputer?
gry, programowanie, obrobka zdjec
- Czy potrzebna ci nagrywarka (zważywszy na fakt, że system można zainstalować z pendrive)?
nie
- Jakie dodatkowe części lub peryferia potrzebujesz?
-
- Jaki system operacyjny chcesz zainstalować?
window/linux

Plan jest taki:

CPU:  AMD AM4 RYZEN5 3600 3.6 GHz
MOBO: AM4 ASROCK FATAL1TY B450 GAMING K4
GPU: MSI GEFORCE GTX 1660 SUPER VENTUS XS OC - 6GB GDDR6
RAM: 16GB (8GBx2) DDR4/3200 RAM PC CORSAIR VENGEANCE LPX
SSD: 250 GB SSD SAMSUNG 860 EVO SATA
CASE: MSI FORGE 100R
PSU: AEROCOOL 650W AE (80+)
Monitor:  LG 24MK430H-B 23.8" IPS 75Hz
Klawiatura, myszka:  LOGITECH MK545 WIRELESS ADVANCED (BLACK)

Za wszystko razem wychodzi jakies 4000zl, wiec nie az tak duzo - zaoszczedzilem sporo na mniejszym SSD, tanszej obudowie i tanszym PSU (chociaz patrzylem zeby mial dobre opinie). Chcialbym moc pograc w nowsze tytulu na najwyzszej rozdzielczosci na tym monitorze 1920x1080, a w przyszlosci wymienic montior na lepszy i kupic mocniejsza karte graficzna/CPU. Czy taki zestaw jest ok?
for ($i = 1, $j = 0; $i <= 10; $j += $i, print $i, $i++);
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
RE: Zestaw do 4500zl
dziwny trochę ten zestaw ...
Zasilacz i obudowa naprawdę szroty zebrałeś .
Corsaira kości a szczeólnie LPX to padlina , bardzo czesto nie trzymają parametróww i masa osób się tutaj już na nie nacięła .
Ventus jest dość losowy o czym przekonał się lipton , w recenzji masakra - ciepło i głośno a 2 tygodnie puźniej składał komuś zestaw i aż nagrał film bo się mu zupełnie inny ventus trafił - nagle był cichutki i chłodniejszy .
A ta płyta bez aktualizacji biosu ci poprostu NIE ruszy . a żeby zaaktualizować to potrzebujesz starszy proc więc to ci musi zrobić jakiś kolega , serwis czy tam sklep .
Chłodzenie ryzena 3600 też jest na styk i jak dobrze go dociśniesz to pod 90C może dojść .
Także zestaw dość ryzykowny i nieprzemyślany .

Jeszcze ten ssd samsunga , mocno przepłacony bo w tej kasie już na 512 jest szansa .
Przy "problemach z Win10" oraz problemach ze "spadkami FPS w CS:GO"
Nie pomagam.
Dzieki wielkie za odpowiedz Atpieterman09 ! Rzeczywiscie, poczytalem troche wiecej o czesciach ktore opisales, i troche rzeczy pozmienialem:

CPU:  AMD AM4 RYZEN5 3600 3.6 GHz --> CORE I5-8400 2.80 GHz
MOBO: AM4 ASROCK FATAL1TY B450 GAMING K4 --> ASUS PRIME Z390-P
GPU: MSI GEFORCE GTX 1660 SUPER VENTUS XS OC - 6GB GDDR6 --> GALAX GEFORCE GTX 1660 SUPER (1-CLICK OC)
RAM: 16GB (8GBx2) DDR4/3200 RAM PC CORSAIR VENGEANCE LPX --> 16GB (8GBx2) DDR4/3200 RAM PC (แรมพีซี) KINGSTON HyperX FURY RGB
SSD: 250 GB SSD SAMSUNG 860 EVO SATA --> 240GB ADATA SU630
CASE: MSI FORGE 100R
PSU: AEROCOOL 650W AE (80+) --> CORSAIR 650W CX650M
Monitor:  LG 24MK430H-B 23.8" IPS 75Hz
Klawiatura, myszka:  LOGITECH MK545 WIRELESS ADVANCED (BLACK)

Wymienilem CPU na i5 8400, z tego co czytalem to dosc dobra budzetowa opcja na cpu z 6 rdzeniami.
MOBO zamienilem na ASUS PRIME Z390-P, w sumie nie ma jakichs super opinii, ale nie wiem co innego wybrac - podobnie z obudowa.
GPU zmienilem na GALAX GEFORCE GTX 1660 SUPER, ma dosc dobre opinie (i tak bede mial monitor full hd, ew wymienie karte graficzna jak bede kupowac lepszy monitor).
Wymienilem ramy na kingstony, PSU na CORSAIR 650W CX650M, i wybralem tanszy SSD. Obudowa zostala ta sama.

Cenowo wychodzi podobnie wszystko razem - ma to troche wiecej sensu teraz?
 System operacyjny: macos Przeglądarka: chrome
głupi pomysł pchać się w i5 i to nie raz na tym forum tłumaczyłem . I szczerze już nie chce mi się po raz kolejny . mam nadzieje że wybaczysz ... ale ten temat poruszam po naście razy w tygodniu już od ponad roku .

Zrobiłeś na jeszcze gorzej zamiast poprawić .
Nieopłacalna i ryzykowna platforma intela + ssd na badziewnych kostkach QLC które nie dość że po zapełnieniu bufora cache potrafią zwolnić do terenów hdd w zapisie to jeszcze trwałość mają dość żenującą .

1.Crucialle Ballistix LT 3000mhz 2x8gb - tu masz teraz niedrogie , popularne i zwykle bardzo ładnie kręcące się bo często osiągające 3400-3600mhz przy Cl15-16 . Fury nie mam nic do zarzucenia acz są droższe i zazwyczaj takiego potencjału nie mają , co nie znaczy że je skreślam .
2.Ryzen 3600 jest killerem do tysiaka i zmieniać go na i5 8400 który jest na glucie , ma 6 wątków zamiast 12 i w dodatku nie oferuje sensownej rozbudowy ww przeciwieństwie do ryzena to zwykła kpina
płytka ? MSI B450 Pro A MAX - msi z dopiskiem MAX mają aktualne biosy pod serie 3000 , a nie to załatwiać aktualizację - w jaki sposób ? wedle wwoli , albo sklep albo kolega albo serwis albo zamówić byle jakiego starszego ryzena i potem na 14 dniowy zwrot . Wtedy masz spory wybór choćby asrock ab350 pro 4 za 300zł gdzie wcale nie odstaje zbytnio od droższej o 100zł msi a wręcz bardzo został polubiony na tym forum ze względu na prosty bios i rozsądną wycenę , polecana była przez pierwszą serię {ryzen 1000} , 2 serię [ryzen 2000] wraz z aktualizacją biosu i nadal nowsze konstrukcje nie zabiły jej opłacalności więc również do serii 3000 sprawdza się super . IRONICZNIE asrock chyba to zauważył i wydał B450 pro 4 która nie różni się nic , jedynie delikatnie kolorystyka .
3. zasilacz , tu nie ma przelewek . CX650M który teraz zaproponowałeś jest jak najbardziej wporządku zasilaczem . jeszcze zależy też od ceny bo więcej niż 250-270zł bym za niego nie dał . Ale 2 strona medalu jest taka że jakiś czas temu corsair został przejęty przez EAGLE TREE CAPITAL i po tym "zabiegu" mocno oberwała kontrola jakości . Znacznie więcej jest przypadków piszczących cewek i padających po kilku tygodniach zasilaczy gdzie takie coś był naprawdę jednostkowym przypadkiem wcześniej . Koło 250zł jak dla mnie najciekawszy jest masterwatt 550w od cooler mastera . Nie mylić z MWE i masterwatt lite które są zupełnie innymi konstrukcjami . Ten masterwatt czym się wyróżnia ? przetwornica DC-DC , półmodularne okablowanie i nowoczesna konstrukcja z 1 linią 12V gdzie do 300zl wcale to nie jest jeszcze standard i konstrukcje 2 liniowe wciąż łatwo trafić . Do 300 bardzo dobrze też SEASONIC GC się prezentuje oraz jego wersja modularna - GM
4. SSD to masz na przykład z budżetowych Patriota P200 i cruciala BX500 , znane i polecane od dawna nie tylko na tym forum . Dość zbliżone konstrukcje . Albo iść już w NMVE i XLR8 od PNY - rebrand corsair MP510 albo SiliconPower P34A80 na flagowym kontrolerze Phisona + kostkach toshiby 64 warstwowych - Oba modele w polsce mniej znane i dzięki temu do dorwania poniżej swojej realnej wartości przez co rozumiem w cenie gorszych dysków .

Jeżeli będzie o czym to jeszcze sporo mogę napisać jak wcześniej nie umrzesz z nudy Wow
Nie pomagam.
Super, dzieki wielkie jeszcze raz. Problem w tym ze nie kupuje sprzetu w Polsce i niektore czesci ciezko dostac.

Ok, czyli procek w koncu ryzen 5 3600 zamiast i5 (myslalem o i5 bo w starym kompie mialem i5 2500k i dzialal super po oc przez 8 lat...ale mozliwe ze czas zmienic na nowsza generacje, hehe) - ale pisales ze sie mocno grzeje ze stockowym chlodzeniem, czyli trzeba bedzie dokupic dodatkowo jakies dodatkowe chlodzenie po jakims czasie?

RAM fury kosztuje ok 400zl za te dwie kostki. Nie moge nigdzie znalezc Crucialle Ballistix, wiec prawdopodobnie zostane przy kingstonach.

Zasilacz CX650M znalazlem za 290zl.

SSD ciezko porzadne znalezc w niskiej cenie z tego co widze, myslalem jeszcze o Adata SU650. Sprobuje jeszcze poszukac tych ktore wymieniles, dzieki.

Plyta glowna - wezme w takim razie MSI B450 MAX, dzieki za porade!

Karta graficzna jest w porzadku? GALAX GEFORCE GTX 1660 SUPER - z opinii ktore czytalem jest calkiem ok, mam nadzieje ze do grania na full hd wystarczy.

Ceny trzeba podzielic przez 8  Szczerbol Czyli w sumie razem nadal wychodzi ok 4000zl z monitorem. 
Nie piszesz nic gdzie kupujesz to jak ci mam pomóc . Podaj konkretne strony i Mniej więcej przelicznik waluty to spróbujemy . Ewentualnie zapraszam na discorda , odpalimy sobie dzielenie ekranu , będę wszystko widział na bieżąco i wspólnie poszukamy i przedyskutujemy. Tak do tej pory działałem w wypadku zestawów składanych ww "egzotycznych" sklepach i to się sprawdzało .
2500k to ostatnie udane i5 aż do dziś , w sumie generalnie 2 generacja dopiero dzisiaj zaczyna się kończyć wraz z wejściem w ere wielowątkowości . Intelowi potem odpierniczyło i od 3 generacji zaczęły się wygłupy , narpierw glut na który nie ukrywam że sam się dałem naciąć i to 2 krotnie . W dodatku kilka % co generacje , długo wstrzymywali postęp i to ryzeny reszcie odblokowały rynek .Aż do premiery ryzenów zmiana takiego 2500k była zwyczajnie żałosna Bo wwzrosty małe a ww dodatku nowe procki były zwyczajnie wadliwe .
SU650 niestety strasznie często padają :[ , tak to wygląda przyzwoicie tylko byłbym za zakupem jakiegoś chłodzenia pod tego ryzena , jak nie teraz to najwyżej dokup za parę miesięcy bo napewno zrozumiesz czemu to zalecałem . Po bardzo ładnym posunięciu z porządnym chłodzeniem boxowwym z ryzenem 1600 amd coś odwaliło i nowwsze 2600 i 3600 dostały nagle o połowe mniejsze chłodzenia , jasne - dalej lepsze od intelowych ale ledwo wyrabiające na tym procku . Pewnie źle odebrałeś moje słowa ale w wypadku ryznenóww 2600/3600 problemem nie jest sam proc a oszczędność producenta na dołączonych chłodzeniach . U intela chłodzenia są jeszcze gorsze a w dodatku panuje w wielu prockach glut pod ihs czyli tą metalową osłonką co smarujesz pastą . W "normalnych" procesorach ta osłonka jest zlutowana z rdzeniem procesora na stałe i to zapewnia odpowiednie przewodzenie ciepła na chłodzenie . Intelowi zachciało się głupich oszczędności i zamiast to lutować zaczęli tam ładować pastę na bazie sylikonu. Nie dość że sama ww sobie słabo przewodzi i część ciepłą zostaje pod spodem nie trafiając na chłodzenie to jeszcze sama ma ograniczenia i dlatego wwłaśnie przy oc takich prockóww jak 3770k masz nagłe szaleństwo , podnosisz delikatnie napięcie i zamiast temperatury podnosić się o 2-3 stopnie to ci leci odrazu do 100 stopni bo przekraczasz przewodność glutu . Jakby tego było mało glut się DEGRADUJE , zresztą tak samo jest z pastą co nakładasz na wierzch - po 2-3 latach potrafi przestać przewodzić i wtedy jeszcze więcej ciepła się odkłada pod spodem - następuje degradacja procesora - potrzebuje coraz więcej napięcia do stabilnej pracy a wkońcu dochodzi do upalenia rdzeni lub podobnych sytuacji . Ale to tylko tło o którym wielu nie wie , większość zauważa tyle że traci kontrolę nad temperaturami , zaczynają zmieniać pastę , dokładają wentylatory , zmieniają chłodzenia ale to nie pomaga bo proc nie przewodzi i masz zimne chłodzenie a gorący rdzeń . Sam 2 razy tak się wkopałem , i5 4440 na szczęście zanim doszło do tragedii sprzedałem i z tego co wiem jeszcze chodzi acz już występuje efekt "zimnego chłodzenia" . Zrobiłem wtedy głupotę i kupiłem 4670k , niestety mi się nie udało , pomimo że został oskalpowany to już było za późno. Za długo zwlekałem próbując walczyć z objawami zamiast przyczyną , degradacja postępowała i wkońcu upaliło 1 rdzeń . Podobnych historii choć zazwyczaj mniej ekstremalnych na tym forum jest więcej , na innych zresztą też . Pomijam przypadki for typu techlipton i benchmark gdzie takim ludziom sypały się bany a tematy były usuwane zamiast próby pomocy bo "wysocy" nie mogli do siebie dopuścić myśli że intel sprzedaje wadliwe procesory .
Nie pomagam.
Jasne, sorki, sprzet kupuje w Bangkoku, jeden z sensowniejszych sklepow ktore ludzie tu polecaja to JIB:

https://www.jib.co.th/web/pcsetspec/main/899430

Tutaj jest cala lista czesci ktore wybralem, przelicznik tajskich bahtow do PLN to 8:1. Ciezko dostac sprzet gdzies indziej bo brakuje tu sensownych sklepow gdzie wiadomo ze czesci beda oryginalne.

i5 2500k rzeczywiscie zwykle chodzil mi na 4.6 GHz, czasem na 4.8GHz - 4.9 GHz, pasty nie zmienialem od 5 lat i nic sie z nim nie dzialo ^^ Temperatury zwykle ponizej 80 stopni podczas grania. Ciekawe ze to ostatni dobry CPU z i5, fajnie ze ryzen to bedzie skok w wydajnosci. Zostawilem w Polsce swoj gtx 980Ti, ktory pewnie sprawilby sie lepiej niz gtx 1660 z tego co widze po benchmarkach, co dziwne bo 980Ti to karta z 2015 roku.
poniżej 80c to i tak wysoko mu pozwalasz , to jednak 32nm i lepiej je trzymać bliżej 70 .
980ti minimalnie wygrywa z 1070 , a 1660 super minimalnie przegrywa z 1070 także... nie będzie to duża różnica dla ciebie .Napewno mniej prądu wetnie .
Faktycznie źle u was te hyperX nie wypadają .
I co z dyskami ? bo 250gb to mało . masz jeszcze jakiś który przerzucisz ?

z ssd macie niezłą makabre za to

https://www.jib.co.th/web/pcsetspec/main/899588
zasilacz faktycznie najtańszy sensowny na tej stronie
dołożyłem chłodzenie , jak ci nie pasi to cryorig h7 i scythe kotetsku mark 2 jako alternatywy . zmieniłem tez dysk na znacznie lepszy choć ja bym sugerował jednak 500ssd ale i tak nwm czym to uzupełnisz
Nie pomagam.
Super, no to zestaw jest zlozony, zapowiada sie fajne rozpoczecie nowego roku :D Mam dwa zewnetrzne dyski hdd po 1tb kazdy, qdo tego pozatym jakos bardzo duzo nie planuje tez grac bo nie mam zbyt wiele czasu. Mysle ze 256gb wystarczy.
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
ja bym się na 500 szarpnął jednak żeby potem nie żałować . Nie wszystko da się trzymać na zewnętrznych .
Nie pomagam.
Programy: Polecane / Nowe / Inne