Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Zestaw do Cyberpunka i programowania, ~6 tys. w dwóch "częściach"

RE: Zestaw do Cyberpunka i programowania, ~6 tys. w dwóch "częściach"
2 fabryczne z meshify na przód a enermax do tyłu i będzie Wesoły
A cała obudowa ? Zestaw spc aurora i dajesz pasek u góry i na boku tym od tyłu i zobaczysz jak fajnie wyjdzie Wesoły
To co podałeś też nie głupie opcje , ja bym wybrał 3x120 przód bo wtedy nadmiar ciśnienia utrudni osiadanie kurzu Wesoły
Przy "problemach z Win10" oraz problemach ze "spadkami FPS w CS:GO"
Nie pomagam.
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
Z Aurorą to był zdecydowanie strzał w dziesiątkę, wygląda to super. Na przód dałem w końcu 2x140 SPC Stella ARGB na przód, z tyłu jest fabryczny. Myślałem szczerze mówiąc że jaśniej będą świecić, ale ogółem jest w porządku, z 3x120 zrezygnowałem, bo musiałbym wyjąć zaślepkę na tą "piwnicę" w obudowie, plus i tak by to chyba dużo nie dało.

Miałem za to kupę problemów z chłodzeniem procesora i w sumie nadal się zastanawiam czy czegoś mocno nie spieprzyłem. To od początku: zdejmując stockowe chłodzenie zabrałem razem z nim procesor, przylepił się masakrycznie mocno i to jest cud, że go jakoś odkleiłem bez pogięcia czegokolwiek. W każdym razie odkleiłem go, wyczyściłem praktycznie do czysta izopropanolem z wierzchu, włożyłem z powrotem do płyty i zabrałem się za montaż tego Alpenfohna. Dopiero jak już włożyłem wszystko do obudowy to zauważyłem, że przez wentylatory nie zamknę obudowy i że w sumie to trochę krzywo jest przykręcony ten radiator (tzn. ta metalowa podstawka którą się mocuje do płyty). Pierwszy wentylator (ten od strony RAMów) wszedł, bo zamontowałem go tak nisko jak się dało, ale drugi już nie, bo zawadza o jakiś radiator na płycie, a w najniższej możliwej pozycji nie mogę zamknąć obudowy. Więc działa tylko z jednym wentylatorem.

Teraz problem jest taki, że mam okropnie wysokie temperatury w stresie, mój błąd, że nie puszczałem niczego co by mordowało procesor na stockowym chłodzeniu w starej obudowie, ale bez żadnego OC w AIDA64 są trochę szalone temperatury, AIDA pokazuje niższe (~67-72 stopni), Ryzen Master ~76-78, ale HWMonitor trochę wariuje i pokazuje od 75 do nawet 89, na oko średnio ok. 83 stopni. Wcześniej miałem też włączone PBO, tzn. włączyłem Level 3 (OC) w Performance Enhancer w UEFI, ponoć to robi taki "automatyczny" overclocking. W każdym razie wtedy w AIDA miałem w Ryzen Master koło 87, w HWMonitor w zasadzie to samo co teraz, w AIDA trochę wyższe ale generalnie tam to wyglądało w porządku. Nie wiem czemu ufać, kiedyś HWMonitor zawsze był bardzo wiarygodny, no ale tak czy inaczej trochę szalone te temperatury jak na chłodzenie za tyle kasy... Nie wydaje mi się, żeby to była wina braku drugiego wentylatora, ta wieża jest na tyle duża że jakbym tam wrzucił ten drugi wentylator to między nim a tym tylnim w obudowie byłaby odległość grubości nie wiem, dwóch palców. Pasty wydaje mi się że dałem tyle ile trzeba.

Czytałem co prawda że te Ryzeny się trochę grzeją i sporo osób ma podobne wyniki, więc nie wiem czy się jest czym przejmować, ale trochę to niepokojące...
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
Odpal prime95 na smallFFT i obserwuj temperatury w ryzen master i coretemp . Potem to samo zrób z occt duże dane . i podaj wyniki .
Bardzo możliwe że coś źle zamontowałeś albo np nie dociska chłodzenie .
Ryzeny 3000 mają bardzo zaawansowane tryby turbo i podejrzewam że mało kto na forum - włącznie ze mną - choć w połowie rozumie ich działanie . Zależnie od obciążenia itd potrafią się zupełnie nieprzewidywalnie zachowywać . Acz 90c na takim chłodzeniu nie ma prawa . Sprawdź też bez PBO albo na innych ustawieniach bo być może level 3 asus przesadnie nastawwił i proc dostaje tyle "volta" że nawet dobre chłodzenie nie wyrabia .
PS . pochwal się jakimiś fotkami kompa Krzywy
Nie pomagam.
Z PBO na "Auto" (tzn. w tym Performance Enhancer, to była domyślna wartość): w Prime95 na Small FFT bez PBO jest i w Core Temp i w Ryzen Master ~71 stopni. Nie wiem czy właśnie tak ma działać ten test, ale wszystkie rdzenie jadą na najniższych częstotliwościach, 3642-3667 MHz, napięcie jest cały czas ok 1.03V. Tymczasem robiąc... no dosłownie nic, Windows coś w tle puszcza, na niektórych wątkach potrafi mi skoczyć do 4.2 GHz i 1.48V napięcie, oczywiście temperatura też automatycznie skacze. W OCCT to samo, tylko rozpędza się do trochę wyższych częstotliwości, coś koło 3.9 GHz. Zaraz odpalę z Level 3 tak jak wcześniej i dam znać.

Fotki wrzucę jak wymienię kartę, czyli w przyszłym tygodniu, bo ta obecna jest brzydka jak noc Szczerbol

Matko, na level 3 przekroczyło 95 stopni po dosłownie paru sekundach w P95, więc od razu wyłączyłem. W OCCT ~86 stopni, ~4.06-4.09 GHZ, napięcie koło 1.3V. Chyba sobie odpuszczę ten level 3, teraz dosłownie mam odpaloną tylko przeglądarkę i Core Temp i widzę, że niektóre rdzenie skaczą do 4,3 GHz, napięcie do 1.46. To brzmi dość niezdrowo... Jak będę wymieniał kartę to przy okazji zdejmę ten radiator i założę jeszcze raz.

Na level 2 90-91 stopni. Aż mam ochotę sprawdzić jakie temperatury by były na stockowym wentylatorze, naprawdę mam nadzieję, że źle zamontowałem ten radiator, bo to jest jakiś absurd.
Sprawdź sobie jeszcze np cinebench jakie takty z napięcie i temperatura wtedy będzie .
Niestety boost w ryzenach 3000 tak jak mówiłem dziwnie się zachowuje ... W najgorszym razie ustaw na sztywno 4-4.1-4.2ghz zależnie ile napięcia będzie potrzebować i próbuj . Ale może być pęknięty lut co się do tej pory trafiło tutaj 2 razy od premiery ryzena 3000 acz na modelach 3700x do tej pory .temperatury 95c to bardzo wysoko ... No chyba że poprostu źle założone chłodzenie .

Acz 71c na auto pokazuje że Asus faktycznie chyba przegiął z ustawieniami i to nie byłby pierwszy raz w ich wykonaniu .
Nie pomagam.
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
Programy: Polecane / Nowe / Inne