Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

nowy komputer dla stałego forumowicza do 1500

nowy komputer dla stałego forumowicza do 1500
Witam po długiej przerwie....dawno nie zaglądałem a kiedyś tu sporo siedziałem Wesoły

Do rzeczy, trochę wypadłem z obiegu i w związku z tym potrzebuję porady dotyczącej nowego komputera

Co mam: Nagrywarka DVD SATA, Zasilacz OCZ 500 W, Karta graficzna Radeon HD 7770

Co chcę kupić: Obudowa (z oknem), płyta główna, procesor, ram, dysk ssd na sam system, ewentualnie grafikę jeżeli będzie trzeba i nie da się użyć tej co mam.

Przeznaczenie kompa:

Multimedia, praca biurowa, internet, montaż filmów (program cyberlink power director), nie gram w gry ale chciałbym oglądać filmy w 4k

Nie podkręcam, nie potrzebuję systemu, potrzebuję usb 3.0, nie potrzebuję głośników 5.1.

Budżet załóżmy do 1500 (oczywiście jak będzie taniej i sensownie to też będzie fajnie)

wstępnie myślałem o procesorze - AMD Ryzen 5 2600 ale nie wiem co do niego dobrać, chciałbym mieć też ramu więcej niż 8 GB żebym miał wydajny sprzęt na dłużej do pracy, co do dysku to starczy jakiś 240 gb na system (mam drugie na dane talerzowe)

Jakby ktoś był tak miły i mi doradził w miarę szybko, chciałbym w tym tygodniu sprzęt zamówić, najbardziej mnie zastanawia czy mogę zostawić sobie tego radeona hd 77700, jeżeli nie gram przy mocnym procesorze może wystarczy do montażu filmów i normalnego korzystania ?

Nigdy nie kłóć się z głupcem - ludzie mogą nie dostrzec różnicy.
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: firefox
RE: nowy komputer dla stałego forumowicza do 1500
do czego ma to służyć ... od tego zacznij
tego ocz rozbierz , wyczyść z kurzu i obejrzyj kondensatory bo jak widać już pęknięcia , rdzę , wybrzuszenia , ślady elektrolitu itd to znaczy że zasilacz do wywalenia .
Twoja na początek będzie , zechcesz to wymienisz na co innego .
Obudowę proponuje MB510L/MB511 od cooler mastera + warto dokupić 2 120mm wentylatory na przód żeby to miało fajny przewiew . Ewentualnie focus G od fractala ... tam masz 2 wentylatory to już lepiej ale i tak warto mu jeszcze 1 na tył dać , choć nie jest to konieczne .
Proc dobry wybór , do tego 16gb ram - 2x8gb adaty 3000mhz za 276zł masz na morele , płytkę walnął bym asrocka b450 pro 4 - popularny , nieco staromodny ale naprawdę udany . SSD jak kupować to największy jaki cię stać a hdd użycie maxymalnie ograniczyć . skoro do pracy to sugeruje popatrzyć na nvme bo może dać kopa przy pracy na dużych plikach . Silicon power a80 trafia się aktualnie w dobrych cenach a jest pierońsko szybki dzięki flagowemu kontrolerowi NVME od phisona . Jedynie dla jego żywwotności i żeby nie zwalniał zbytnio przy długotrwalym obciążeniu sugeruje znaleźć dla niego radiator .Masz tego masę do wyboru już od parunastu zł .

Jak zależy ci na kulturze pracy to sugeruje dokupić też chłodzenie - fortis 3 będzie w sam raz i podkręcisz odrazu ryzenka , okolice 4-4.2ghz powinno się udać osiągnąć .
Przy "problemach z Win10" oraz problemach ze "spadkami FPS w CS:GO"
Nie pomagam.
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
Napisałem do czego ma służyć komputer, głównie pracuję w internecie, pakiety biurowe, youtube, słucham muzyki i czasem amatorsko robię filmiki promocyjne do swojej firmy, nie gram w gry ale i nie lubię jak się coś tnie

Zasilacz sprawdzę ale właściwie to nie ma problemu żebym kupił nowy zasilacz i tak wszystko idzie na fakturę więc jakby co to jaki byś polecał ?

Proponowana obudowa podoba mi się więc pewnie się zdecyduję, co do płyty głównej, nie mam zaufania do asrocka bo miałem dwie płyty kiedyś tego producenta które padły, możesz coś zaproponować innego producenta ?

A co z karta graficzną czy ten radeon hd 7770 co mam nie będzie kolidował spowalniał tego nowego procesora ? Do montażu filmów raczej chyba wystarczy procesor AMD Ryzen 5 2600 + ten HD 7770 ?

Co do dysków, dane trzymam na talerzowych które są pewniejsze i co najważniejsze dane są odzyskiwalne w razie czego, a ssd wykorzystuję tylko na system, o nvme nic nie wiem więc się na szybko postaram zaraz dokształcić.
dobry zasilacz to nie 150zł a 250-350 ... jesteś tego świadom ? Bitfenix formula , xfx ts gold , pure power 11 od be quieta czy seasonic GC/GM to takie przykładowe .

w montażu raczej większość siedzi na procu + ramie także 7700 nie będzie raczej wielkim problemem .

nvme będzie dużo szybszy z tym że to dopiero widać jak się na dużych plikach pracuje . Nie są już aż tak drogie jak kiedyś to warto się pokusić .
To co , mam ci problematycznego gigabajta proponować tylko dlatego że nie udał ci się asrock ? według mnie przesadzasz i powinieneś się przekonać bo to jedna z najczęściej polecanych na tym forum płyt . Alternatywa to msi b450 a pro MAX .
Czasy się zmieniają . tak jak na x370/b350/b450/x470 msi i asrock królowali tak x570 totalnie zawalili i zarówno asrock jak i msi wydali drogi syf . Kiedyś asusy były królami płyt na 775 słynna seria p5Q czy lga1366 albo 1156 ... a późniejsze padają na potęgę o czym się przekonali czy to black , vbt czy wielu forumowiczów jak asus na x79/1155 im rąbnął . Ironicznie asrocki lga1155 wciąż mają się dobrze i masa osób pisze przy modernizacji że ma ich p67 pro 3 - budrzetowa płyta za niewiele ponad 300zł wtedy a ludzie katowali na niej 2500k do oporu i do dziś większość z nich działa . Także kierowanie się producentem jest zwyczajnie głupie . Jedynie gigabajt się nie zmieniał aż do tej pory ... co nie wydali to albo było awaryjne albo zabugowany bios xD ... dopiero x570 w ich wykonaniu są naprawdę zacne więc może się przebiją.
Nie pomagam.
Tak jestem świadom, spoko budżet mogę zwiększyć jak będzie trzeba

Więc podsumowując:

Procek - AMD Ryzen 5 2600 - 559 zł (to na pewno dobry wybór będzie ?)

Ram - 2 x 8 GB 3000 mhz ADATA ddr4  - 144,80 zł jedna kość
Pamięć ADATA DDR4, 8 GB,3000MHz, CL16 (AX4U300038G16-SBG)

Obudowa Cooler Master - 206 zł
Obudowa Cooler Master MasterBox MB510L Biało czarna (MCB-B510L-KANN-S02)

Płyta główna -  asrock b450 pro 4 lub msi b450 (co byś Ty brał z tych dwóch ? )

Zasilacz - jednak chyba kupie nowy zasilacz, myślę że coś od Be quiet może jakiś modularny, pytanie jaka moc mi wystarczy

Nie trzeba będzie aktualizować biosu przy tych procesorach ? Bo chcę kupić same części i sam złożyć a w razie czego to nie będę miał możliwości aktualizować bios.

admin: usunięto linki. Zakaz linkowania do sklepów internetowych w dziale Sprzęt.
ja asrocka . raz że miałem dużo zabawy z b450 pro 4 , nie raz ramy ustawiałem tam czy kręciłem procki . A 2 że o żadnej padniętej jeszcze nie słyszałem a polecamy je tu pewnie z rok. Bardzo przyjemna płyta w swoim niskim przedziale cenowym . Acz do msi b450 a pro max nie mam zastrzerzeń , jest droższa , ma nieco lepsza sekcje zasilania ale nic wybitnego nie oferuje .
nie baw się w kupowwanie 2 razy po 1 kość , kup zestaw 2x8 ... zwykle wyjdzie taniej + mniejsze ryzyko problemów ... tak to możesz dostać 2 różne kostki i potem się użeraj żeby to poustawiać stabilnie .
nawet i 400w ci starczy ale na zapas 500 nie zaszkodzi . Podałem ci be quieta - pure power 11 skoro tak chcesz . Chyba jedyny ich rozsądnie wyceniony model . Masz model z piwnicą to ja bym za modularkę nie przepłacał ale jak uważasz . Bitfenix formula też jest jednym z najcichszych w segmencie także godna alternatywa .
nie trzeba , b450 od zera wspierają 2600 ryzena , bios zaaktualizujesz sobie sam do najnowszego bo nawet na starym ci to wstanie .

tak , ryzen 2600 to dobry wybór tylko poszukaj jakiejś promocji , czesto po 499 chodzi .
No i chłodzenie sugeruje tak jak mówię .
Nie pomagam.
dzięki za wskazówki, jeszcze mam tylko pytanie o ta obudowę, korzystam z nagrywarki dvd i tak patrzę że ta od cooler mastera chyba nie ma możliwości montażu z przodu zgadza się ?
tak jak większośc nowożytnych obudów , jak ci zależy strasznie to kup na usb ... ale ja polecam się odzwyczajać bo to martwwa technologia . dane coraz większe , płyty dalej mało pojemne ... napędy coraz bardziej badziewne i coraz mniej obudów z miejscem na napęd .Tak czy siak to wyginie i lepiej odpuścić wczesniej bo potem będzie bardziej bolesne nagłe odcięcie .
Nie pomagam.
Tak tylko nie zawsze można odpuścić...w moim przypadku to konieczność a nie kwestia wyboru, napęd potrzebny mi jest by czasem coś nagrać na płytę lub odtworzyć z płyty, więc muszę znaleźć obudowę z miejscem na napęd, mam napęd na sata więc bez sensu kupować na usb to dodatkowy nie potrzebny koszt, wychodzi na to że coś z silentium pc będę musiał wziąć bo na obudowę do 200 zł chcę wydać
fractal focus G ma miejsce ... odpuść spc , pewwnie mnie zaraz ktoś tu zjedzie ale ileż można polecać tandete ?
Nigdy nie ma konieczności ... Mi się też tak wydawało aż wkońcu wywwaliłem napęd i dopiero wtedy zrozumiałem jak mało go potrzebuje a w razie potrzeby mam w lapku jeszcze .
Także sugeruje kupić na usb i jak najszybciej odstawić . Byle jaki napęd bo dzisiejsze i tak są badziewne w porównaniu z tym co produkowali 3-5 lat temu . po 40-50zł masz na allegro. Tak jak mówię , im dłużej to odwleczesz tym bardziej zaboli . Tak samo było z dyskietkami ... wyginęły śmiercią naturalną a ludzie którzy chcięli ich się trzymać do końca potem mieli ból tyłka . Taki urok technologi , nie da się wiecznie zostawać z tyłu . To samo się tyczy monitorów ze złączem tylko VGA , dzisiejsze karty już ich nie obsługują a desperaci próbują się ratować adapterami nie rozumiejąc że dzisiejsze karty nie generują już sygnału analogowego . Także adapter nie zadziała , co najwwyżej konwerter ale tu zawsze będzie strata - czy to ww jakości , czy to migotanie obrazu , pasy okazyjne itd .Nie da się bezstratnie przechodzić między sygnałem analogowym i cyfrowym . Identyczna sytuacja w peryferiach , przeszliśmy ze standardu ps/2 na usb .Również przejście z pci na pci express ... długo można wymieniać .
PS . mam nadzieje że nie zanudzam wywodem
Nie pomagam.
Programy: Polecane / Nowe / Inne