Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Optymalna konfiguracja M2 SSD HDD w nowym zestawie

Optymalna konfiguracja M2 SSD HDD w nowym zestawie
Hej, powoli układam sobie nowy zestaw i widzę, że teraz jest dość sporo opcji jeżeli chodzi o dyski.

Z tego co wiem SSD z M2 jest chyba najszybsze i na takim planuję postawić system + programy, a do tego HDD na inne rzeczy i wszelkie stałe pliki.

Widzę, że tu często polecacie jako dysk zwykłe SSD, zamiast kombinacji, ale też słyszałem, że HDD są znacznie trwalsze od SSD, które dość szybko potrafią się posypać. Prawda to jest?

Co najlepiej wybrać?

Najtaniej chyba by wyszło samo zwykłe SSD, ale z drugiej strony różnice w cenie są niewielki porównując jakiś większy SSD SATA z małym M2 240 GB + HDD.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
RE: Optymalna konfiguracja M2 SSD HDD w nowym zestawie
Po pierwsze litości... M.2 to port... A widzę że ty zamiennie używasz tego z nvme... To właśnie one są szybkie. Ale na m.2 masz też zwykle dyski sata!
Tak czy inaczej kupować HDD w dzisiejszych czasach to juz trochę głupie chyba że się 3tb I lepiej magazynuje.

A im mniejszy ssd tym mniejsza trwałość bo mniej kości i gorszy odczyt sekwencyjny... Opłacalność też mniejsza.. Najbardziej opłacalne są teraz 480gb... Na upartego jeszcze 240 choć ja bym się już w to nie pakował.
Przy "problemach z Win10" oraz problemach ze "spadkami FPS w CS:GO"
Nie pomagam.
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
Cytat:Z tego co wiem SSD z M2 jest chyba najszybsze i na takim planuję postawić system + programy, a do tego HDD na inne rzeczy i wszelkie stałe pliki.

Po pierwsze zacznijmy od tego po co ci dysk na złącze M.2 ? Renderujesz duże pliki wideo ? Przerzucasz gigabajty danych ? Nie masz miejsca na zwykłe SSD ? Jeśli na te wszystkie pytania odpowiedź brzmi nie dysk M2 jest ci zbędny bo jego prędkości w normalnym użytkowaniu nie odczujesz . A różnice w cenie na pewno . 

W cenie M2 240GB masz dobry dysk SSD SATA 500 GB 

Bzdurą jest też to że dyski HDD są wytrzymalsze no chyba że masz pecha albo przerzucasz między tymi dyskami ogromne ilości plików . Dysk SSD ma ograniczone cykle zapisu ale w przypadku normalnego użytkowania taki dobry dysk starcza spokojnie na 7/10 lat średnio czyli dwa razy więcej niż wytrzymują dzisiejsze HDDki . Problem polega tylko na tym że jak się SSD posypie to wedle mojej wiedzy ( może czegoś nie wiem ) jest praktycznie niemożliwe .  W przypadku HDD jest to "stosunkowo " łatwo możliwe lecz bardzo drogie jeśli korzystamy z firm które tym się zajmują .

Tak czy inaczej ZAWSZE powinniśmy mieć kopię naszych najistotniejszych danych czy korzystamy z SSD czy z HDD .  Najlepiej moim zdaniem taką kopię trzymać na dysku zewnętrznym poza komputerem .

A montowanie HDDków w domowych komputerach to już powoli przeżytek . Chyba że potrzebujemy dużo miejsca za nieduże pieniądze . 
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj - POMAGANIE NIC NIE KOSZTUJE,A TAK WIELE ZNACZY. Wesoły
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
Chodziło mi o te dyski, które oznaczane są jako SSD M.2 w sklepach. Co to nvme to nie mam pojęciaOczko.

Czyli moje założenia są błędne, czy też osoby, która mi doradzała.

Co do SSD M.2 to czytałem, że po prostu szybciej działają i to jedyny powód. Komputer kupuję na lata, więc pewnie ilość przesyłanych danych będzie coraz większa z czasem.

Moje stare dyski HDD są bardzo stare i działają. O SSD słyszałem, że się szybciej sypią, a talerze w HDD wolniej, ale z tego co mówicie to rozumiem, że to nieprawda, a nowe HDD już nie są takie wytrzymałe jak stare?

Cytat:Problem polega tylko na tym że jak się SSD posypie to wedle mojej wiedzy ( może czegoś nie wiem ) jest praktycznie niemożliwe. W przypadku HDD jest to "stosunkowo " łatwo możliwe lecz bardzo drogie jeśli korzystamy z firm które tym się zajmują.

Nie za bardzo rozumiem. Co jest praktycznie niemożliwe? Odzyskanie danych.

No właśnie taki HDD jest tani i przydałby się na backupy, bo nie będę wstawiał tych starych raczej. No, ale jak mówicie, że te nowe trzymają się krócej niż SSD, to już zwątpiłem.
Cytat:Moje stare dyski HDD są bardzo stare i działają. O SSD słyszałem, że się szybciej sypią, a talerze w HDD wolniej, ale z tego co mówicie to rozumiem, że to nieprawda, a nowe HDD już nie są takie wytrzymałe jak stare?

Dokładnie tak . Paradoksalnie twoje dyski są wytrzymałe bo są stare im nowsze dyski im większa ich pojemność tym statystycznie  mniej trwałe to tak w skrócie .

SSD M2 NVME są szybsze to fakt ale raz twoja płyta musi ten standard wspierać dwa są sporo droższe od zwykłych dysków sata trzy o ile nie przerzucasz dużych plików np materiałów video taka prędkość ci nie potrzebna bo jej nie wykorzystasz  . Nie chodzi tu o ilość plików ale o wielkość pojedyńczego pliku ew folderu  .

Dysk zawsze możesz sobie dołożyć przecież nie ma problemu na razie nie widzę sensu w inwestycję w dysk M2 NVME do domowego użytku  . 

Chcesz mieć wytrzymały dysk bierz taki na kościach MLC póki jeszcze są :

https://www.ceneo.pl/49588222

Niestety są one droższe od dysków budżetowych na gorszych kościach TLC ale ludzie wolą kupować tani chlam niż dopłacać do czegoś porządnego  .

Tani dysk o podobnej pojemności kosztuje ok 220 zł :

https://allegro.pl/listing?string=Patrio...e-1-4-0618

Ale wytrzyma zdecydowanie mniej i będzie zauważalnie zwalniał przy zapełnianiu . 
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj - POMAGANIE NIC NIE KOSZTUJE,A TAK WIELE ZNACZY. Wesoły
Jeżeli osoba która ci doradza nie rozróżnia nvme od m.2 to lepiej się trzymaj od niej z daleka bo guzik się zna.
Nie pomagam.
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
Nie nie to tylko ja nie rozróżniam.

Propozycja była taka:

NVMe https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-xp...c-5327150/
+
HDD https://www.morele.net/dysk-toshiba-p300...va-860921/

Ten NVMe w wersji 512 jest za 309 zł to to nie są jakieś duże różnice.

Ogólnie czasem przerzucam duże pliki video, ale nie jest to bardzo często. Czasem też przerzucam duże ilości małych plików. Rozumiem, że przy takich jak i przy działaniu programów te NVMe nie ma znaczenia?

Niby tam piszą w opisie, że 3 x szybszy niż SATA.

Coś na backup by się przydało jako osobny dysk. Taki 500 GB HDD kosztuje tyle samo co 1TB różnica 10 zł. Za zewnętrznymi nie przepadam. Dużo potencjalnych możliwości urazówOczko.
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: firefox
przy malutkich plikach nvme nic nie pomoże , nie zdąży się rozpędzić ...
tak czy inaczej hdd do kompa nie pchaj a na backup ZDECYDOWANIE zewnętrzny ... ale WŁASNEJ roboty ... to znaczy obudowa na dysk 2.5 cala typu patriot Gauntlet + normalny dysk laptopowy ... dlaczego ? bo takie coś to znacznie mniejsze prawdopodobieństwo awarii bo jednak w razie awarii kontrolera usb dysk dalej pozostaje użyteczny , zmieniasz tylko obudowe , a w przenośniakach te moduly są pointegrowane i dysku nie włożysz w iną obudowe . łatwo możesz podmieniać też dyski w obudowie jak 1 zapełnisz ,
Nie pomagam.
Morus vivusAt Zgadzam się z kolegą dysk zewnętrzny własnej roboty zamiast wewnętrznego na wrażliwe dane to najlepsza opcja . I nie widze powodu żeby dysk zewnętrzny w takiej obudowie był bardziej awaryjny jeśli powiedzmy będzie nie używany w szufladzie leżeć . Rzucać nim będziesz czy jak ?
No podpięty na krótkim kablu w różnych miejscach może upaść, a to pokusi żeby przenieść jakieś inne dane, zdjęcia, czy coś, bo tak tylko leży, zdarzało się że mi gdzieś upadałyOczko

No a wracając do NVMe i SATA jak jak 512 kosztuje powiedzmy 50 zł więcej NVMe niż SATA, to warto mimo to brać SATA?
Te NVMe to widzę przereklamowane chyba.
Programy: Polecane / Nowe / Inne