Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Uczta kinomana: Recenzja stacjonarnej nagrywarki DVD – „Sony RDR-AT100”.

Shy  Uczta kinomana: Recenzja stacjonarnej nagrywarki DVD – „Sony RDR-AT100”.
[Obrazek: 135820ad608c95cb.jpg]

Producent: „SONY”
Model: RDR-AT100
Wyprodukowano w: Made in Japan
Waga: ok. 4,4 kg
Wymiary (szer. x wys. x gł.): 430 x 66,5 x 285,5 mm (razem z wystającymi elementami)
Pilot: RMT-D249P
Cena: 1199 zł.

Wstęp: Jeszcze kilka lat temu, gdy chcieliśmy uwiecznić (nagrać) swój ulubiony film lub wspomnienia z ważnej uroczystości rodzinnej, byliśmy zmuszeni używać niezbyt doskonałej jakościowo kasety VHS – i równie niedoskonałych magnetowidów.
Ale technologia poszła ostro naprzód – i teraz dzięki stacjonarnej nagrywarce DVD możemy cieszyć się swoimi ulubionymi filmami przez wiele, wiele lat – bez utraty jakości obrazu i dźwięku.

Zestaw zawiera:

- rekorder DVD (zwany dalej stacjonarną nagrywarką)
- pilot zdalnego sterowania
- przewód antenowy
- 2 baterie R6
- 164-stronicową instrukcję obsługi (m.in. w języku polskim)
- kartę gwarancyjną (2 lata)

Pilot zdalnego sterowania:

56-przyciskowy pilot zdalnego sterowania umożliwia wykonywanie takich zaawansowanych czynności, jak ustawienia menu, aż po takie podstawowe czynności jak:
- odtwarzanie materiału z płyty lub z wbudowanego dysku twardego
- zatrzymywanie odtwarzanego lub nagrywanego materiału
- chwilowe wstrzymanie odtwarzania/nagrywania (tzw. pauza)
- przeszukiwanie płyty/twardego dysku
- uruchamianie nagrywania

Ponadto, niniejszy pilot zdalnego sterowania daje nam możliwość obsługi takich podstawowych funkcji telewizora „Sony BRAVIA” (a także odbiorników innych marek – po wprowadzeniu odpowiedniego kodu) jak:

- włączanie/wyłączanie odbiornika
- regulacja głośności
- wybór kanału

Instrukcja obsługi i gwarancja:

Do zestawu producent dołącza 164-stronicową instrukcję obsługi (m.in. w języku polskim), dopracowaną
w najmniejszym szczególe – i bardzo precyzyjnie opisującą wszystkie funkcje sprzętu.
Jednak obsługa niniejszego rekordera jest na tyle łatwa (wręcz – intuicyjna), że każda osoba, która miała wcześniej styczność z podobnym urządzeniem nie powinna mieć problemu zarówno z jego instalacją, jak i obsługą.
Gwarancja: Producent udziela 24-miesięcznej gwarancji na sprzęt.

Panel przedni:

Na panelu przednim znajdziemy między innymi:

- wysuwaną tackę na płytę
- przyciski do obsługi odtwarzania/nagrywania
- gniazdo USB do podłączenia aparatu cyfrowego, mp3, itp.)
- gniazdo DV IN do podłączenia kamery cyfrowej
- gniazdo LINE 2 IN do podłączenia magnetowidu, itp.
- gniazdo PictBridge USB (typu B) do podłączenia drukarki zgodnej z PictBridge
- czujnik zdalnego sterowania

Wyświetlacz (wskaźniki):

Z wyświetlacza możemy odczytać m.in. takie informacje jak:

- czas odtwarzania
- numer bieżącego tytułu/utworu/rozdziału/indeksu
- czas nagrywania
- tryb nagrywania (HQ/SP/LP/EP)
- aktualna godzina (zegar)
- wskaźnik nagrywania programu oglądanego w TV
- wskaźnik stanu nagrywania
- wskaźnik stanu odtwarzania
- wskaźnik NTSC
- wskaźnik VPS/PDC
- wskaźnik nagrywania programowanego czasowo (timer)
- wskaźnik SYNCHRO-REC (tryb gotowości do nagrywania synchronizowanego)
- wskaźnik typu użytej płyty (DVD-R lub DVD-RW)
- wskaźnik kierunku kopiowania (z HDD na DVD/z DVD na HDD)
- aktualny stan odtwarzania

Panel tylny:

Na panelu tylnym znajdziemy:

- wejście/wyjście antenowe
- gniazdo LINE 2 OUT
- gniazdo LINE 1 (DECODER)
- gniazdo HDMI
- gniazdo LINE 3 (TV)
- gniazdo DIGITAL OUT (koaksjalne)
- złącze AC IN
- gniazda COMPONENT VIDEO OUT

Uwaga!: Nie należy stosować jednocześnie połączenia EuroScart i HDMI.

Dysk twardy (wbudowany):

Wbudowany dysk twardy o pojemności 160 GB daje możliwość do 23 godzin ciągłego nagrywania w trybie HQ (najwyższa jakość).
W trybie SP z kolei możemy nagrywać do 69 godzin i 25 minut.
Natomiast tryb LP daje nam możliwość nagrywania do 455 godzin (ok. 18 dni).

Należy jednak pamiętać, że w przypadku awarii urządzenia producent nie bierze odpowiedzialności
za zgromadzone na dysku nagrania.

Czas odczytu/zapisu na dysku twardym/płycie DVD:

Czas, jaki niniejszy sprzęt potrzebuje na wczytanie nagranej płyty wynosi ok. 10 sekund, natomiast sfinalizowanie nagrania (zarówno na płycie DVD, jak i dysku twardym) wynosi około 4 minuty, od momentu wciśnięcia klawisza „Rec Stop” na pilocie, lub na panelu przednim urządzenia.

Kopiowanie HDD <-> DVD:

Nagrywałem ostatnio film, który trwa godzinę.
Zapisu dokonałem (w trybie SP) na dysku twardym, w celu jego późniejszej edycji.
A ponieważ film zaczął się z dwuminutowym opóźnieniem, więc musiałem wyedytować nagranie – i wyciąć reklamy.
Gdy tylko udało mi się wyciąć reklamy, które były emitowane przed filmem, zabrałem się za kopiowanie nagranego
na dysk twardy materiału filmowego na DVD+RW.
I tutaj spotkała mnie miła niespodzianka.
Otóż… Spodziewałem się, iż kopiowanie zajmie tyle czasu, ile trwa nagranie (tak było w przypadku używanej przeze mnie wcześniej „LG-RH177”).
Tymczasem, już po zaledwie 7 minutach na ekranie telewizora pojawił się komunikat – „Szybka kopia zakończona powodzeniem”.
Ponieważ nie mogłem uwierzyć, że film, który trwa godzinę może się skopiować w ciągu 7 minut, odtworzyłem gotowy materiał bezpośrednio z płyty.
O dziwo – film był skopiowany od początku do końcaWesoły.

Odtwarzane formaty:

Niniejsza nagrywarka DVD doskonale radzi sobie z odtwarzaniem takich formatów jak:

- DVD-RAM
- DVD-R
- DVD-RW
- DVD+R
- DVD+RW
- DVD-R DL
- DVD+R DL
- DVD-RW DL
- DVD+RW DL
- CD-R
- CD-RW
- CD-DA
- VCD
- Super VCD
- JPEG
- mp3
- DivX®

Uwaga! Producent nie zaleca stosowania w tym urządzeniu płyt czyszczących laser, ponieważ użytkowanie takiej płyty może powodować trwałe uszkodzenie lasera.

Formaty nagrywania:

Opisywane urządzenie pozwala na zapis materiału w takich formatach jak:

- DVD-R
- DVD-RW
- DVD+R
- DVD+RW
- DVD-R DL
- DVD-RW DL
- DVD+R DL
- DVD+RW DL

…, oraz oczywiście na dysku twardym (wbudowanym w rekorder).

Timer:

Rekorder ten został wyposażony także w funkcję nagrywania programowanego czasowo.
Jest to szczególnie przydatne, gdy musimy wyjechać np. na wakacje, czy w sprawach służbowych,
a w tzw. międzyczasie jest emitowany nasz ulubiony serial.
Możliwe jest zaprogramowanie nagrania nawet z 30-dniowym wyprzedzeniem.
VPS/PDC: W przypadku, gdy używamy funkcji nagrywania programowanego czasowo możemy włączyć funkcję VPS/PDC, dzięki której nagrywanie rozpocznie się wraz z rozpoczęciem emisji rejestrowanego programu
(nawet pomimo opóźnień w emisji).

Programator ten umożliwia nagranie maksymalnie 32 programów, natomiast 8 programów z wykorzystaniem funkcji VPS/PDC.

Quick Timer (szybki programator):

Zasada działania szybkiego timera jest podobna do działania funkcji zwykłego timera (opis – powyżej) z tą tylko różnicą, że w przypadku szybkiego timera nagrywanie uruchamiamy ręcznie, a następnie kilkakrotnie przyciskamy klawisz nagrywania, co powoduje wybór czasu do zakończenia emisji nagrywanego programu.
Każde kolejne wciśnięcie klawisza nagrywania zwiększa czas rejestracji programu o kolejne 30 minut (0:30 – 6:00).
Po wybraniu maksymalnego czasu (6 godzin) kolejne przyciśnięcie klawisza nagrywania wyłącza programator „Quick Timer”.

Zatrzymywanie nagrywania („REC Stop”):

Tu byłem nieco zaskoczony – i trochę zdziwiony, ponieważ testując nagrywarkę (a ściślej mówiąc – sprawdzając,
czy dobrze nagrywa) lekko się zagapiłem i zacząłem przyciskać standardowy klawisz „Stop”, który w większości przypadków służy do zatrzymywania odtwarzania, jak i nagrywania.
No właśnie… „W większości przypadków…”, ale nie tutaj.
W przypadku tego rekordera (zarówno na płycie czołowej – pod plastikową maskownicą, jak i na pilocie zdalnego sterowania) producent umieścił taki magiczny przycisk podpisany jako „Rec Stop”, który zatrzymuje wszystkie procesy związane z nagrywaniem.

Funkcje (ogólnie):

Urządzenie to posiada naprawdę mnóstwo funkcji (co można dostrzec chociażby po ilości przycisków na pilocie zdalnego sterowania), ale jako najciekawsze zaliczyłbym tutaj:

- odtwarzanie wcześniej wykonanego nagrania, podczas wykonywania kolejnego
- odtwarzanie początku programu w czasie jego nagrywania (dotyczy wyłącznie HDD)
- włączanie pauzy w odbieranej audycji telewizyjnej (dotyczy wyłącznie HDD)
- dzielenie rozdziałów
- łączenie rozdziałów
- możliwość podłączenia mp3, pendrive lub drukarki zgodnej z PictBridge
- możliwość obsługi podstawowych funkcji odbiorników TV innych producentów (po uprzednim zaprogramowaniu pilota nagrywarki)
- wybór tła menu płyty spośród 9 tapet

Zasilanie (pobór energii):

Niniejszy rekorder jest zasilany prądem zmiennym (220 – 240 V) o częstotliwości 50/60 Hz, natomiast pobór mocy
przez urządzenie wynosi 43 W.
Pozostałe info: Producent zaznacza także, iż w przypadku zakończenia korzystania z urządzenia, po naciśnięciu przycisku „Power” – w celu przełączenia nagrywarki z trybu pracy w stan czuwania, może wystąpić tzw. sprzężenie zwrotne (zakłócenia), co trwa nie dłużej niż 5 – 10 sekund, po czym odbiór programu natychmiast się stabilizuje, bez konieczności jakichkolwiek manipulacji przewodem antenowym.

Jednak z tego co mi wiadomo, efekt ten nie wpływa jakoś znacząco na poprawne funkcjonowanie sprzętu.

Podsumowanie:

Zakupu tegoż sprzętu dokonałem 15 stycznia 2010 w Salonie firmowym „Sony Centre” – w galerii „Jurajska” mieszczącej się w pięknym mieście – Częstochowa.
Zapłaciłem za niego niecałe 1200 zł – co zresztą można przeczytać na samym początku niniejszego dzieła – zwanego dalej recenzją.

Sprzęt ten testuję już prawie 1 tydzień – i z całą stanowczością mogę powiedzieć, że jest on o niebo (ba – o dwa nieba) lepszy, w porównaniu do używanej przeze mnie dotychczas nagrywarki „LG RH-177”, która to już po około roku zaczęła się robić takim jakby workiem bez dna.
Mówiąc prościej – już po około roku zaczęły się z nią problemy.
Zaczęło się od tego, że zepsuł się napęd, potem z kolei trzeba było przylutować jeden ze styków gniazda EuroScart,
a skończyło się na awarii lasera, co wręcz uniemożliwia nagrywanie na płytach.
Gdy oddałem ją do naprawy, powiedzieli mi, że mogą wymienić laser za 200 zł.
Przeanalizowałem sobie to na spokojnie – i doszedłem do wniosku, że nie ma sensu dokładać do interesu, jeśli miało by się okazać, że za kilka miesięcy zepsuje się jakaś inna część.
Tym bardziej, że decydując się na naprawę felernego lasera, otrzymałbym gwarancję wyłącznie na sam laser
(a to mnie specjalnie nie urządza).
A co potem…? Dlatego, nie zważając na nic – postanowiłem rozejrzeć się za czymś lepszym – nie oglądając się już na nagrywarki „LG”, ponieważ po tych wszystkich przygodach, jakie przeszedłem z tą „LG RH-177” już bym nie miał zaufania do produktów tej marki.

W związku z powyższym, zacząłem przeglądać w Internecie oferty różnych sklepów RTV/AGD – i przeglądając je, natknąłem się na wiele pozytywnych opinii na temat rekordera „Sony RDR-AT100”.
I być może znalazło by się coś innego (lepszego) w tej cenie, jednak pozytywne opinie innych użytkowników przekonały mnie do zakupu właśnie tego (a nie innego) modelu.

Poza tym – pechowa „LG RH-177” miała wbudowany dysk o pojemności 80 GB – i zapłaciłem za nią ok. 1050 zł.,
a ta „Sony RDR-AT100” ma dwa razy większy – i jest zaledwie o 149 zł droższa od swojej poprzedniczki, więc uważam, że warta jest swojej ceny.

Co prawda, od momentu zakupu „LG RH-177” minęły jakieś 4 lata – i w międzyczasie na rynku pojawiły się odtwarzacze Blu-ray, więc nic dziwnego, że DVD tanieje, co nie zmienia faktu, że cena opisywanego produktu jest (moim zdaniem) bardzo atrakcyjna.

PLUSY:

- ładny design
- czytelny wyświetlacz
- intuicyjna obsługa
- intuicyjne menu
- ciche chłodzenie
- przystępna cena
- czysty obraz i dźwięk
- szczegółowa instrukcja obsługi (m.in. w języku polskim)
- funkcjonalny pilot
- gniazdo HDMI
- gniazdo USB (typu A)
- gniazdo PictBridge USB (typu B)
- płynne odtwarzanie/nagrywanie
- wbudowany dysk twardy (160 GB)
- możliwość odtwarzania początku programu w czasie jego nagrywania (ang. „Chase Play”)
- możliwość odtwarzania poprzedniego nagrania w czasie wykonywania kolejnego
- szybkie kopiowanie pomiędzy dyskiem twardym, a płytą DVD
- kopiowanie utworów lub albumów z USB na dysk twardy
- kopiowanie utworów audio z płyty CD na dysk twardy
- kopiowanie obrazów JPEG z płyty lub pendrive`a na dysk twardy
- możliwość kopiowania wszystkich plików z obrazami JPEG z pendrive`a na DVD-R/-RW
- możliwość wyboru jednej spośród dziewięciu tapet menu płyty
- bez problemu odtwarza VCD
- możliwość zaprogramowania pilota do współpracy z telewizorami takich marek jak: „LG”, „JVC”, „Panasonic”, „Philips”, „Samsung”, „Sharp”, „Toshiba”, „Hitachi” – i standardowo – „Sony”
- obsługa DivX® i płyt dwuwarstwowych (ang. “Double Layer”)

MINUSY:

- nie nagrywa na DVD-RAM
- brak możliwości wykonywania nagrań seryjnych
- brak kabla HDMI w zestawie
- występowanie krótkotrwałych zakłóceń (tzw. sprzężenie zwrotne) w odbiorze sygnału antenowego, tuż po przełączeniu rekordera z trybu pracy w stan czuwania

Własne spostrzeżenia (wrażenia z testów):

Gdy tylko otworzyłem pudełko, to pierwszą rzeczą, która mnie troszkę zdziwiła, to był przewód nie zintegrowany
ze sprzętem, tylko najzwyczajniej w świecie wpinany, jak to ma miejsce w obecnie produkowanych telewizorach, tudzież monitorach komputerowych.

Drugą zaskakującą rzeczą okazała się pozornie mała ilość przycisków i gniazdek na panelu przednim, które tak naprawdę są ukryte pod tzw. plastikową maskownicą.

Poza tym… Rzecz dosyć ważna.
Mianowicie – układ chłodzący (czyli – wiatraczek)… Zachowuje się tak cicho (prawie w ogóle nie słychać, że pracuje),
co jest dużym plusem, ponieważ nic nam nie zakłóca seansu filmowego.
Czas podłączenia i konfiguracji: Co prawda – nie siedziałem z zegarkiem w ręku, ale moim zdaniem podłączenie
i konfiguracja opisywanego rekordera przeciętnemu Kowalskiemu, który miał już wcześniej styczność z podobnym urządzeniem nie powinna zająć więcej jak około 1 godziny…

Galeria:

[Obrazek: 579990.jpeg] [Obrazek: 579992.jpeg] [Obrazek: 579993.jpeg] [Obrazek: 579996.jpeg] [Obrazek: 579997.jpeg] [Obrazek: 579999.jpeg] [Obrazek: 580000.jpeg] [Obrazek: 580001.jpeg] [Obrazek: 580002.jpeg]

Opisy do zdjęć:

1. Panel przedni (zamknięta maskownica).
2. Panel przedni (otwarta maskownica).
3. Kabel antenowy.
4. Pilot zdalnego sterowania.
5. Ekranik menu.
6. Ekranik menu (lista tytułów).
7. Obraz z nagrania wykonanego opisywaną nagrywarką (nagrywalna płyta DVD-RW).
8. Obraz z odtwarzanej (oryginalnej) płyty DVD z filmem.
9. Obraz z odtwarzanej płyty VCD.

Zapewniam z całą stanowczością, iż powyższe zdjęcia nie były w żaden sposób retuszowane, jednak mimo to – zdjęcie numer 8 i 9 nie stanowi faktycznego odzwierciedlenia rzeczywistej jakości obrazu (a to ze względu na niedoskonałości aparatu).
Tylko zdjęcie numer 7 stanowi pełne odwzorowanie wysokiej jakości odtwarzanego materiału.

© Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie, wykorzystywanie niniejszego materiału w całości lub we fragmentach – bez zezwolenia autora
– zabronione!

Ocena ogólna produktu: 9/10.

[Komentarze do recenzji].
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: firefox
Programy: Polecane / Nowe / Inne