Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

2011/11 Test bezpłatnych programów antywirusowych

2011/11 Test bezpłatnych programów antywirusowych
Ciekawy test, ale niedokładny. Tak się złożyło, że na trzech różnych komputerach używam dwóch programów bezpłatnych (Avast, Comodo) i jednego komercyjnego (AVG).
Dlaczego w teście porównywany jest Comodo Internet z programami typu antywirus. Należało do testu wybrać Comodo Antyvirus. Czemu? Bo wersja Internet Security być może dłużej się instaluje, zajmuje więcej pamięci operacyjnej, itp a za to przydzielacie w teście mniej punktów. Piszę ten post z komputera z zainstalowanym Comodo Antivirus i sprawdzam w menadżerze zadań: odnalazłem 3 procesy Comodo zajmujące w sumie od 20 do 45 MB RAM. W teście jest napisane, że Comodo Internet Security zajmuje 233,6 MB. Oświadczam: mój Comodo Antyvirus tyle nigdy nie miał. Ale mój nie jest Internet Security.
Przy okazji dodam, czemu zainstalowałem na firmowym komputerze akurat Comodo: licencja pozwala używać go na wszystkich komputerach, nie tylko w domu.
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: opera
RE: 2011/11 Test bezpłatnych programów antywirusowych
Na dodatek w teście nie była brana skuteczność (% znalezionych zagrożeń), a w niej nie tak dawno program Microsoftu był ostatni. W teście wylądował na 3 miejscu jeżeli dobrze pamiętam, a przecież to jest znacznie ważniejsze niż integracja z pulpitem czy inna tego typu bzdura.
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: firefox
Nazywanie testu "niedokładnym" tylko dlatego, że wybieraliśmy rozwiązania najbardziej funkcjonalne (danego producenta) i jednocześnie bezpłatne, to trochę przesada Wesoły. Jeżeli chodzi o skuteczność to opieramy się na raportach uznanych laboratoriów antywirusowych. Ze względu na fakt, że nie powstał jeszcze zbiorczy raport porównujący w JEDNAKOWYCH warunkach testowane programy, punktowaliśmy programy za posiadanie certyfikowanego silnika antywirusowego. Jeżeli chodzi o Microsoft Security Essentials istotnie program ten nie odznacza się najwyższą skutecznością (nie odstając jednak wcale od światowej czołówki obejmującej komercyjne rozwiązania) w zakresie testów skanowania na żądanie, proszę jednak pamiętać, że od dzisiejszych antywirusów nie oczekuje się tylko skuteczności skanera na żądanie, ale również solidnej ochrony proaktywnej, czy możliwie najniższego wskaźnika fałszywych alarmów, a pod tym względem rozwiązanie Microsoftu wypadło bardzo dobrze (proponuję zapoznać się z aktualnym raportem AV-Comparatives "On-demand Detection of Malicious Software" datowanym na 27 września 2011) dotyczącym testu skanerów na żądanie. Co do integracji z pulpitem... nie przypominam sobie, byśmy badali tego typu funkcjonalność, zwracaliśmy jednak uwagę na przyjazność interfejsu - program antywirusowy to narzędzie dla ludzi, a nie tylko dla wąskiego grona wyspecjalizowanych fachowców.

Argument "trzeba było użyć antywirusa, bo internet security zajmuje więcej pamięci" też jest chybiony. Istnieją rozwiązania chroniące w sposób kompleksowy (nie tylko antywirus, ale również i inne moduły ochronne), które potrafią tak oszczędnie gospodarować zasobami, że nawet wychwalany comodo antywirus zajmuje więcej pamięci. Szczegółów nie zdradzam, odkrywamy je w kolejnym wydaniu PC Format.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: ie
Pozwolę sobie podtrzymać swoje zdanie: jeśli przyznaje się więcej punktów za krótszy czas instalacji lub za mniej zajętego ramu, to powinno się porównywać podobne programy. A skoro Comodo był typu "internet security", to czemu nie było punktacji za ochronę internetową?
Choć oczywiście można zrobić test porównujący Photoshopa z Paintem. Powiem więcej: jeśli byłby to test na podręczny program graficzny, to Paint wygrałby.
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: opera
Jestem czytelnikiem PC Formatu od początku jego istnienia, a użytkownikiem Avasta jeszcze dłużej. Nie jest to pierwszy zwycięski test w Waszym miesięczniku Avasta, a ja byłem zadowolony z posiadania tak dobrego darmowego antywirusa. W tym roku jedna z aktualizacji Avasta zablokowała mi dostęp do internetu przez przeglądarkę Firefoksa. Cóż było robić - odinstalowałem Avasta i chciałem zainstalować Pandę. Ale tu też porażka - Panda współpracuje tylko z przeglądarką IE a nie z Firefoksem. Zainstalowałem więc Comodo i tu się z Wami moi drodzy nie zgodzę. Ani instalacja nie jest trudniejsza niż innych programów / korzystam z ustawień "fabrycznych" /, a i obsługa też nie specjalnie - program zadał kilka pytań na które nie zawsze znałem odpowiedź i wszystko działa, program nie zadaje już od dawna żadnych pytań a jest niewątpliwie o wiele skuteczniejszy od Avasta. Jeśli zależy Wam Droga Redakcjo by komputery Waszych czytelników były bezpieczniejsze, przetestujcie gruntownie Comodo, a nie tylko pobieżnie jak w teście, a być może dojdziecie do wniosku / jak ja / i zachęcicie innych nieświadomych o jego istnieniu, że to naprawdę świetne i co najważniejsze bardzo skuteczne darmowe narzędzie do ochrony komputera. Pozdrawiam.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
A ja ciut z innej beczki ,czemu co pół/rok testowane są wkółko te same produkty tych samych firm ? Redakcja może nie zauważyła ,że oprócz Avasta ,Nortona,Kasperskego ,Gdata są inne dobre produkty np. TrustPort Antivirus 2012 ,Webroot SecureAnywhere Complete 2012 ,Coranti 2010 (4 silniki skanujące),UnThreat Antivirus ?
Ps. A co do "cudownego" Avasta ,to po porządnym zainfekowaniu komputera i odwirusowaniu przez Avast radzę odpalić Malwarebytes i zobaczyć ile zostawił nieusuniętych zagrożeć ten cud czeskiego oprogramowania.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
(02.12.2011, 14:31)saper1972 napisał(a): Ps. A co do "cudownego" Avasta ,to po porządnym zainfekowaniu komputera i odwirusowaniu przez Avast radzę odpalić Malwarebytes i zobaczyć ile zostawił nieusuniętych zagrożeć ten cud czeskiego oprogramowania.
Bo avast to program który tylko udaje antywirusa, pseudo av.Jest dobrze rozreklamowany to ludzie myślą że to dobry program a tak naprawdę to jedna wielka nędza.
(02.12.2011, 23:09)~Anonim napisał(a):
(02.12.2011, 14:31)saper1972 napisał(a): Ps. A co do "cudownego" Avasta ,to po porządnym zainfekowaniu komputera i odwirusowaniu przez Avast radzę odpalić Malwarebytes i zobaczyć ile zostawił nieusuniętych zagrożeć ten cud czeskiego oprogramowania.
Bo avast to program który tylko udaje antywirusa, pseudo av.Jest dobrze rozreklamowany to ludzie myślą że to dobry program a tak naprawdę to jedna wielka nędza.
Jeżeli chodzi o jego ocenę pod względem usuwania zagrożeń to w testach Avast jest również wysoko (chociaż nie na pierwszym miejscu). Były takie testy w tym roku w PCF. Sam z doświadczenia wiem, że Avast wersja darmowa potrafił zidentyfikować wirusa (trojana w excelu) , którego wpuścił korporacyjny Kaspersky, więc myślę, że sprawa jest bardziej skomplikowana. Sam instaluję go na komputerach obsługiwanych przez rodzinkę i nie mam żadnych problemów.
Ja też używam Avasta i uważam że jest jednym z lepszych darmowych programów.
(19.10.2011, 14:49)~Anonim napisał(a): Piszę ten post z komputera z zainstalowanym Comodo Antivirus i sprawdzam w menadżerze zadań: odnalazłem 3 procesy Comodo zajmujące w sumie od 20 do 45 MB RAM. W teście jest napisane, że Comodo Internet Security zajmuje 233,6 MB. Oświadczam: mój Comodo Antyvirus tyle nigdy nie miał.
Menedżer zadań nie pokazuje tego dokładnie. Użyj Process Explorera.

Nie ma co się bić. Programy antywirusowe mają różne definicje - jeden coś wpuści, drugi to zablokuje, i odwrotnie. Jest to tylko nasze "szczęście", czy trafiliśmy na zagrożenie, które jest w bazach. Pozostają inne moduły typu AutoSandbox w avast! i Identity Protection w AVG, które blokują nieznane zagrożenia. W jednym jest umieszczenie nieznanego pliku w piaskownicy, w drugim analiza behawioralna. Niestety, bazami wszystkiego nie zablokujemy. Pomaga chmura, ale to też niewiele daje.
Może to, ze avast! wielu osobom coś przepuścił jest winą... Jego popularności? Jest to najpopularniejszy darmowy AV (przynajmniej w Polsce).
Testy testami, w jednym produkt A ma skuteczność 70%, a produkt B 90%. A w innym A = 80%, B = 40%. Najlepiej antywirusy sprawdzają się w codziennym użytkowaniu.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: chrome
Programy: Polecane / Nowe / Inne