Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Backup sterowników za pomocą "DoubleDriver"

#1
Exclamation  Backup sterowników za pomocą "DoubleDriver"
Backup sterowników za pomocą "DoubleDriver"

Opis aplikacji

"Double Driver" to prosta aplikacja, która nie wymaga instalacji, służy do wykonywania kopii zapasowych sterowników zainstalowanych w systemie Windows. Aplikacja pozwala na tworzenie backupów wszystkich sterowników w systemie lub tylko wybranych sterowników przez nas z listy wykrytych w systemie i ich późniejsze przywracanie. Jest to przydatne, gdy okaże się, że nowo zaktualizowany sterownik sprawia problemy lub po re instalacji systemu możemy w prosty sposób przywrócić, zainstalować ponownie wszystkie potrzebne sterowniki. Sterowniki możemy zapisać w wybranym przez nas katalogu lub w skompresowanym archiwum, może być to także  samorozpakowujące się archiwum "EXE". 
Po uruchomieniu aplikacja przeprowadza dokładną analizę systemu, a następnie wyświetla listę wszystkich wykrytych sterowników. Poza głównym zadaniem, jakim jest zarządzanie kopiami zapasowymi sterowników, program dostarcza także szczegółowych informacji o każdym ze sterowników wykrytych w systemie, możliwy jest także wydruk listy z informacjami o sterownikach.
Teraz przedstawię jak korzystać z tej aplikacji. Zaczynamy od jej pobrania. Pobrać aplikacje możemy m.in. z tych miejsc:

Kliknij,

Kliknij.

Program można swobodnie używać w systemach Windows XP/Vista/7/8/8.1/10. Na stronach skąd można go pobrać zobaczycie informację, że nie jest on przewidziany do Windows 10, brak informacji o wsparciu dla tego systemu. Ale nie ma co się tym martwić, bo w "10" program ten dział wyśmienicie, nawet ten artykuł jest tworzony w tym systemie po aktualizacji "Fall Creators Update".


Wykonanie kopii sterowników

Po pobraniu uruchamiamy, przez klikniecie dwukrotnie lewym przyciskiem myszy. Zobaczymy okno programu:


[Obrazek: 2019-10-22-23h07-07.png]

W oknie programu zobaczymy gotowość aplikacji do działania, jej wersje i czy jest uruchomiona z uprawnieniami administratora. Zalecam uruchamiać ją na koncie z takimi uprawnieniami lub nadać takowe uprawnienia przy uruchomieniu w celu poprawnego wykonania backupu sterowników. Tworzenie kopii zaczynamy od kliknięcia, na opcję "Backup" w oknie programu po jego lewej stronie. Ukaże się nam okno z wyborem systemu do przeskanowania w celu wyszukania sterowników w nim, a mamy do wyboru opcje:

-Scan Current System, czyli przeskanowanie bieżącego systemu, w którym jest uruchomiona aplikacja,
-Scan Other system, przeskanowanie innego systemu, może to być system na drugim dysku, partycji itp. Mamy tu możliwość wskazania jego lokalizacji.

W opisie skupimy się jednak na wykonaniu kopii w bieżącym systemie. Czyli po ukazaniu się kolejnego okna klikamy na opcję " Scan Current System":


[Obrazek: 2019-10-22-23h08-26.png]


Skanowanie nie powinno trwać długo, u mnie zajęło to ok .10 s. Zobaczymy listę znalezionych sterowników, domyślnie aplikacja nie zaznacza do skopiowania sterowników systemowych tylko dedykowane, widać to na liście, przy których jest zaznaczenie i po nazwie "Provider (dostawca)". Ja zalecam wykonanie tylko znalezionych sterowników dedykowanych, bo to one są najistotniejsze i to one są głównie aktualizowane, ale nic nie szkodzi na przeszkodzie, jeśli chcemy wykonać backupu wszystkich. Jeśli już zdecydowaliśmy, co za sterowniki dodamy do naszej kopii bezpieczeństwa, to możemy przystąpić do jej wykonania. Robimy to przez uruchomienie opcji na dole okna po prawej stronie "Backup Now":


[Obrazek: 2019-10-22-23h09-46.png]

Następnie musimy określić miejsce zapisu naszego backupu, jak i sposób zapisania jej, do wyboru mamy trzy opcje:


-Structured Folder(default), domyślna opcja kopii, sterowniki są kopiowane do wskazanego domyślnie folderu bez żadnej kompresji.
-Compressed (zipped) Folder, opcja wykonania kopii zapasowej do skompresowanego folderu.
-Single File Self Extract (executable), to opcja wykonania kopii do skompresowanego archiwum "exe' które po kliknięciu na nie samo się wypakuje we wskazane miejsce.

W każdej  z trzech omówionych tu opcji możemy wskazać jeszcze miejsce docelowe kopii. Ja wybrałem opcję zapisu jako normalny  folder. Po dokonaniu wyboru opcji backupu potwierdzamy jej wykonanie przez "OK":


[Obrazek: 2019-10-22-23h11-12.png]Rozpoczyna się wykonywanie backupu:


[Obrazek: 2019-10-22-23h11-21.png]


Wykonanie kopii może potrwać parę minut, po wykonaniu jej otrzymamy powiadomienie:


[Obrazek: 2019-10-22-23h11-32.png]

Teraz możemy podejrzeć wykonaną kopię zapasową:


[Obrazek: 2019-10-22-23h11-42.png]

 W przykładzie wyżej pokazałem kopię sterowników podzielona na kategorię i podświetliłem sterownik do czytnika kart pamięci. Tak wygląda wykonany backup sterowników. Jeśli chcemy, sami możemy w każdej chwili, jakimś programem kompresującym jak np. "7-Zip" skompresować go. Taki backup sterowników możemy też wykorzystać bez programu "Double Driver" w celu przywrócenia danych sterowników, a wystarczy dany sterownik z tego katalogu wskazać do instalacji danego komponentu w "menedżerze Urządzeń" w Windows. Dla przykładu pokażę jeszcze tylko skompresowany folder tej samej kopii wykonanej w aplikacji:


[Obrazek: 2019-10-22-23h12-17.png]

Przywracanie sterowników z kopii zapasowej

Przywracanie kopii zapasowej sterowników lub wybranych z niej poszczególnych sterowników zaczynamy poprzez wybranie opcji "Restore" i następnie lokalizacji kopii, jest to opcja "Locate Backup:


[Obrazek: 2019-10-22-23h12-31.png]

W moim przykładzie jest to lokalizacja domyślna, możemy jednak wskazać inną lokalizację czy skompresowane archiwum backupu. Potwierdzamy operację przez "OK" i otrzymamy listę sterowników z kopii zapasowej:

[Obrazek: 2019-10-22-23h12-45.png]

Teraz decydujemy czy przywracamy wszystkie sterowniki, czy tylko wybrane z listy, domyślnie aplikacja zaznacza wszystkie do przywrócenia. Dla przykładu zaznaczyłem tylko ponownie sterownik Czytnika Kart Pamięci, przywracanie rozpoczynamy przez wybranie opcji w prawym dolnym rogu "Restore Now", aplikacja poinformuje nas w oknie, że nastąpi przywrócenie sterownika, potwierdzamy i przechodzimy do procesu jego instalacji:

[Obrazek: 2019-10-22-23h13-22.png]


Proces instalacji sterownika będziemy musieli powtórzyć po kolei do każdego z nich, jeśli wybierzemy z listy wszystkie lub tylko cześć z nich.

Pozostałe opcje programu

Tutaj przedstawię jeszcze w pozostałe opcje programu. Opcja "Home" w każdej chwili przeżuci nas z powrotem do okna głównego aplikacji, otrzymamy tu informację o wszystkich zadaniach dokonywanych w niej. Opcja "Save" to opcja zapisu logu z programu, znajdziemy tam wszystkie informacje z działania aplikacji, jak i informacje o dokonanych kopiach sterowników i ich przywracaniach. Log ten zapiszemy tylko, gdy wcześniej otworzymy opcję "Home", potem "Save". Listę sterowników do backupu zapisujemy po dokonanym skanowaniu w sekcji "Backup" . Zostaną na niej zapisane tylko sterowniki skopiowane. Listę sterowników do przywrócenia zapisujemy w sekcji "Restore" ,zapisane na liście są tylko te wybrane do przywrócenia w systemie. Zapisujemy analogicznie jak log programu, wpierw opcja "Backup" lub "Restore" następnie "Save":


[Obrazek: 2019-10-22-23h14-01.png]


[Obrazek: 2019-10-22-23h14-11.png]
Przykładowe logi ,lista sterowników zaznaczonych do backupu i log z programu:

[Obrazek: 2019-10-22-23h14-29.png]

[Obrazek: 2019-10-22-23h14-38.png]
Wszystkie logi są zapisane w folderze docelowym, gdzie znajduje się aplikacja "Double Driver". Kolejną opcją jest opcja "Select", tutaj możemy wybrać na liście ze sterownikami czy chcemy tylko zaznaczyć sterowniki "Microsoft" lub "wszystkie", czy odwrócić zaznaczenie, czyli z domyślnego znaczenia dedykowanych sterników z automatu zaznaczyć tylko te od Microsoft. Opcja print pozwala wydrukować wcześniej zapisane informacje w logach:

[Obrazek: 2019-10-22-23h15-12.png]Opcja "Help" otwiera stronę w domyślnej przeglądarce ze stroną domową aplikacji, gdzie możemy szukać na jej temat informacji czy pomocy:


[Obrazek: 2019-10-22-23h15-40.png]

Opcja "About" pokazuje dane aplikacji . Opcja "Exit" kończy prace z programem:


[Obrazek: 2019-10-22-23h15-49.png]

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poradnik opracowany przez Andrzej Świech ( Illidan ) ©® 01.12.2017
Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody zabronione. Możliwe linkowanie do artykułu.


Artykuł pochodzi ze strony "Fortress of Darkness".
[Obrazek: 2019-09-05-23h15-00.png]
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
Programy: Polecane / Nowe / Inne
Podobne wątki (Backup sterowników za pomocą "DoubleDriver")
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Question Otwarcie wielu witryn internetowych za pomocą skrótu w systemie Windows 10 Illidan 0 4560 20.03.2021, 03:02
Ostatni post: Illidan
  AOMEI - backup- restore . Ustawienia podczas wgrywania ramirez77 0 4428 21.01.2021, 11:46
Ostatni post: ramirez77
  Windows 7 i utworzony backup na Win 10 ramirez77 4 1387 20.01.2021, 19:04
Ostatni post: ramirez77

Skocz do: