Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Backup sterowników za pomocą "DoubleDriver"

#1
Exclamation  Backup sterowników za pomocą "DoubleDriver"
Backup sterowników za pomocą "DoubleDriver"

Opis aplikacji

"Double Driver" to prosta aplikacja , która nie wymaga instalacji , służy do wykonywania kopii zapasowych sterowników zainstalowanych w systemie Windows. Aplikacja pozwala na tworzenie backupów wszystkich sterowników w systemie lub tylko wybranych sterowników przez nas z listy wykrytych w systemie i ich późniejsze przywracanie. Jest to przydatne gdy okaże się ze nowo zaktualizowany sterownik sprawia problemy lub po reinstalacji systemu możemy w prosty sposób przywrócić , zainstalowac ponownie wszystkie potrzebne sterowniki. Sterowniki możemy zapisać w wybranym przez nas katalogu lub w skompresowanym archiwum ,może być to także  samorozpakowujące się archiwum "EXE". 
Po uruchomieniu aplikacja przeprowadza dokładną analizę systemu, a następnie wyświetla listę wszystkich wykrytych sterowników. Poza głównym zadaniem jakim jest zarządzanie kopiami zapasowymi sterowników, program dostarcza także szczegółowych informacji o każdym ze sterowników wykrytych w systemie, możliwy jest także wydruk listy z informacjami o sterownikach.
Teraz przedstawię jak korzystać z tej aplikacji. Zaczynamy od jej pobrania .Pobrać aplikacje możemy min. z tych miejsc :

Kliknij,

Kliknij.

Program można swobodnie używać w systemach Windows XP/Vista/7/8/8.1/10. Na stronach skąd można go pobrać zobaczycie informację że nie jest on przewidziany do Windows 10, brak informacji o wsparciu dla tego systemu. Ale nie ma co się tym martwić , bo w "10" program ten dział wyśmienicie, nawet ten artykuł jest tworzony w tym systemie po aktualizacji "Fall Creators Update".


Wykonanie kopii sterowników

Po pobraniu uruchamiamy przez klikniecie podwójnie lewym przyciskiem myszy .Zobaczymy okno programu:


[Obrazek: 14scbiv.jpg]

W oknie programu zobaczymy gotowość aplikacji do działania, jej wersje i czy jest uruchomiona z uprawnieniami administratora. Zalecam uruchamiać ją na koncie z takimi uprawnieniami lub nadać takowe uprawnienia przy uruchomieniu w celu poprawnego wykonania backupu sterowników. Tworzenie kopii zaczynamy od kliknięcia na opcje "Backup" w oknie programu po jego lewej stronie. Ukaże sie nam okno z wyborem systemu do przeskanowania w celu wyszukania sterowników w nim,A mamy do wyboru opcje :

-Scan Current System ,czyli przeskanowanie bieżącego systemu w którym jest uruchomiona aplikacja,
-Scan Other system, przeskanowanie innego systemu ,może to być system na drugim dysku, partycji itp. Mamy tu możliwość wskazania jego lokalizacji.

W opisie skupimy się jednak na wykonaniu kopii w bieżącym systemie. Czyli po ukazania się kolejnego okna klikamy na opcję " Scan Current System" :


[Obrazek: 2iigz6c.jpg]


Skanowanie nie powinno trwać długo, u mnie zajęło to ok .10 s. Zobaczymy listę znalezionych sterowników ,Domyślnie aplikacja nie zaznacza do skopiowania sterowników systemowych tylko dedykowane, widać to na liście przy których jest zaznaczenie i po nazwie "Provider (dostawca)". Ja zalecam wykonanie tylko znalezionych sterowników dedykowanych,bo to one są najistotniejsze i to one są głównie aktualizowane ,Ale nic nie szkodzi na przeszkodzie jeśli chcemy wykonać backupu wszystkich. Jeśli już zdecydowaliśmy co za sterowniki dodamy do naszej kopii bezpieczeństwa to możemy przystąpić do jej wykonania. Robimy to przez uruchomienie opcji na dole okna po prawej stronie "Backup Now":


[Obrazek: w6xgci.jpg]

Następnie musimy określić miejsce zapisu naszego backupu jak i sposób zapisania jej, do wyboru mamy trzy opcje :


-Structured Folder(default), domyślna opcja kopii, sterowniki są kopiowane do wskazanego domyślnie folderu bez żadnej kompresji.
-Compressed (zipped) Folder, opcja wykonania kopii zapasowej do skompresowanego folderu.
-Single File Self Extract (executable), to opcja wykonania kopii do skompresowanego archiwum "exe' które po kliknięciu na nie samo się wypakuje we wskazane miejsce.

W każdej  z trzech omówionych tu opcji możemy wskazać jeszcze miejsce docelowe kopii. Ja wybrałem opcję zapisu jako normalny  folder .Po dokonaniu wyboru opcji backupu potwierdzamy jej wykonanie przez "OK" :


[Obrazek: 2qdu17d.jpg]Rozpoczyna się wykonywanie backupu :


[Obrazek: 709ik3.jpg]


Wykonanie kopii może potrwać parę minut, po wykonaniu jej otrzymamy powiadomienie :


[Obrazek: 9rsxhx.jpg]


Teraz możemy podejrzeć wykonaną kopie zapasową :


[Obrazek: 5y9u21.jpg]

 W przykładzie wyżej pokazałem kopię sterowników podzielona na kategorię i podświetliłem sterownik do czytnika kart pamięci .Tak wygląda wykonany backup sterowników. Jeśli chcemy sami możemy w każdej chwili jakimś programem kompresującym jak np. "7-Zip" skompresować go. taki backup sterowników możemy tez wykorzystać bez programu "Double Driver" w celu przywrócenia danych sterowników, a wystarczy dany sterownik z tego katalogu wskazać do instalacji danego komponentu w "menedżerze Urządzeń" w Windows. Dla przykładu pokażę jeszcze tylko skompresowany folder tej samej kopii wykonanej w aplikacji :


[Obrazek: e7012x.jpg]

Przywracanie sterowników z kopii zapasowej

Przywracanie kopii zapasowej sterowników lub wybranych z niej poszczególnych sterowników zaczynamy poprzez wybranie opcji "Restore" i następnie lokalizacji kopii ,jest to opcja "Locate Backup :


[Obrazek: 24l3bqo.jpg]

W moim przykładzie jest to lokalizacja domyślna , możemy jednak wskazać inną lokalizację czy skompresowane archiwum backupu. Potwierdzamy operację przez "OK" i otrzymamy listę sterowników z kopii zapasowej :

[Obrazek: nxjsc1.jpg]

Teraz decydujemy czy przywracamy wszystkie sterowniki czy tylko wybrane z listy, domyślnie aplikacja zaznacza wszystkie do przywrócenia. Dla przykładu zaznaczyłem tylko ponownie sterownik Czytnika Kart Pamięci, przywracanie rozpoczynamy przez wybranie opcji w prawym dolnym rogu "Restore Now" ,aplikacja poinformuje nas w oknie ze nastąpi przywrócenie sterownika, potwierdzamy i przechodzimy do procesu jego instalacji :


[Obrazek: ieo7cm.jpg]

Proces instalacji sterownika będziemy musieli powtórzyć po kolei do każdego z nich jeśli wybierzemy z listy wszystkie lub tylko cześć z nich.

Pozostałe opcje programu

Tutaj przedstawię jeszcze w pozostałe opcje programu.Opcja "Home" w każdej chwili przeżuci nas z powrotem do okna głównego aplikacji, otrzymamy tu informację o wszystkich zadaniach dokonywanych w niej. Opcja "Save" to opcja zapisu logu z programu,znajdziemy tam wszystkie informacje z działania aplikacji jak i informacje o dokonanych kopiach sterowników i ich przywracaniach. Log ten zapiszemy tylko gdy wcześniej otworzymy opcję "Home", potem "Save". Listę sterowników do backupu zapisujemy po dokonanym skanowaniu w sekcji "Backup" .Zostaną na niej zapisane tylko sterowniki skopiowane. Listę sterowników do przywrócenia zapisujemy w sekcji "Restore" ,zapisane na liście są tylko te wybrane do przywrócenia w systemie. Zapisujemy analogicznie jak log programu,wpierw opcja "Backup" lub "Restore" następnie "Save":


[Obrazek: v65cle.jpg]

[Obrazek: wlw5g8.jpg]

Przykładowe logi ,lista sterowników zaznaczonych do backupu i log z programu :

[Obrazek: 2n9kdc9.jpg]

[Obrazek: 2qb8ymo.jpg]

Wszystkie logi są zapisane w folderze docelowym , gdzie znajduje się aplikacja "Double Driver" .Kolejna opcją jest opcja "Select", tutaj możemy wybrać na liście ze sterownikami czy chcemy tylko zaznaczyć sterowniki "Microsoft" lub "wszystkie" czy odwrócić zaznaczenie,czyli z domyślnego znaczenia dedykowanych sterników z automatu zaznaczyć tylko te od Microsoft. Opcja print pozwala wydrukować wcześniej zapisane informacje w logach :

[Obrazek: 671d1v.jpg]


Opcja "Help" otwiera stronę w domyślnej przeglądarce z stroną domową aplikacji,gdzie możemy szukać na jej temat informacji czy pomocy :


[Obrazek: wqy73r.jpg]

Opcja "About" pokazuje dane aplikacji .Opcja "Exit" kończy prace z programem :


[Obrazek: 29o62y1.jpg]

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poradnik opracowany przez Andrzej Świech ( Illidan ) ©® 01.12.2017
Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody zabronione. Możliwe linkowanie do artykułu.


Artykuł pochodzi ze strony "Fortress of Darkness".

[Obrazek: 157ln5u.jpg]
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
Programy: Polecane / Nowe / Inne
Podobne wątki (Backup sterowników za pomocą "DoubleDriver")
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Ściana Cofnięcie "Otwórz za pomocą" adamix024 6 4351 07.03.2019, 20:08
Ostatni post: adamix024
Ściana Backup partycji -problem jkrokowski 1 2647 28.03.2018, 12:03
Ostatni post: Fix00ser
Exclamation Aktualizacja sterowników za pomocą aplikacji "SnailDriver" Illidan 0 7949 03.03.2018, 01:07
Ostatni post: Illidan

Skocz do:


Wybrane wątki (Backup sterowników za pomocą "DoubleDriver")
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Ściana Czarny pulpit po włączeniu 238SAMIxD 0 1984 04.08.2018 12:05
Ostatni post: 238SAMIxD
Scared Skaczący FPS gracz4432 5 2861 03.08.2018 15:26
Ostatni post: gracz4432
  acer występuje skakanie pamięci aż do 80% RZUW 0 2045 03.08.2018 00:04
Ostatni post: RZUW
  Mozilla Firefox na windowsie home 10 marian89 0 2008 02.08.2018 07:19
Ostatni post: marian89
Exclamation Problem z programem radiosure i screamer radio marian89 0 1953 02.08.2018 07:01
Ostatni post: marian89
  Odzyskiwanie Windows 10 z folderu Windows.old Squeazz 1 2721 01.08.2018 07:25
Ostatni post: stens
  Problem z Oracle VM VirtualBox bita_śmietanka32 0 1941 30.07.2018 21:06
Ostatni post: bita_śmietanka32
  Windows 10 po upgrade a zmiana PC. krakow2000 2 685 29.07.2018 10:37
Ostatni post: krakow2000
  VLC rozjechane napisy Radar 0 1912 28.07.2018 18:12
Ostatni post: Radar
  NET.Framework 3.5 Windows 10 krzysiek3542 1 2240 26.07.2018 21:54
Ostatni post: Michu_PL
  Dysk obciążenie 100% maze20lb 0 2250 24.07.2018 12:54
Ostatni post: maze20lb
  C i D cloud14 4 2275 23.07.2018 14:47
Ostatni post: cloud14
  Win 10 update 1803 mordox 8 1532 22.07.2018 21:38
Ostatni post: mordox
  Obraz systemu greg8403 3 2317 22.07.2018 18:18
Ostatni post: Michu_PL
  Origin nie działa edixo 9 4068 21.07.2018 21:19
Ostatni post: Illidan