Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Dysk zewn. w formacie RAW, jak odzyskać dane

Dysk zewn. w formacie RAW, jak odzyskać dane
Witam,

Nie wiem czy w dobrym dziale, ale jest problem.

podpinam dziś mój dysk zewnętrzny - Seagate Backup plus 1TB, i co widzę? Nic,  wszystko zmulone itp. i pokazuje się okienko że jest źle sformatowany czy coś, że nie ma do niego dostępu.
W zarządzaniu komputerem->zarządzanie dyskami -> i pojawia się i jest sformatowany jako RAW, 931,51 GB Zdrowy (partycja podstawowa) . Są na nim ważne dane, zapełniony pewnie około 600-700gb.
Podobno tak się czasem zdarza, no ok. Smutek
Poszperałem troche po necie , no i trochę tego się pojawia co zrobić.
Najpierw wpadłem na to , żeby zmeinić literę dysku i ścieżki - komuś to pomogło. Więc z litery F zmieniłem na X, ale dalej to samo.
Dalszym krokiem było zainstalowanie Partition Guru, żeby zrobić recovery z utraconych plików. No i dobra, czyta dysk, ale jest jako free space. i nie ma opcji "recover delated files" tylko "whole recovery" - no ale zrobi recovery pustego dysku? bez sensu

1.Czyli , muszę go najpierw sformatować na NFTS i dopiero przeszukać go tym Guru? Jeśli tak, to z poziomu zarządzania dyskami czy już w Guru?
Wtedy będzie możliwość przeszukania i odzyskania najważniejszej części danych? Są tam też jakieś durnoty, ale cześć pojemności na prawde ważna.

2.Druga sprawa, jak już będzie co odzyskać, będzie do tych plików dostęp, to gdzieś to muszę zapisać. Na kompie mam hdd z około 100GB wolnego miejsca, czyli chyba trochę mało na zrzucenie tych odzyskanych plików (najwyżej tylko te najważniejsze bym zgrywał) Czy jest ewentualnie opcja, żeby część zgrać na kompa, a część na laptopa (oczywiście po uprzednim zainstalowaniu tam Partition Guru)? czy tylko wsio na raz ?

3.No i jeszcze jedno, jak jużsobie odzyskam te pliki, i sformatuje dysk na nowo, da się jeszcze z niego korzystać, czy już *****?

Proszę o poradę, głównie z 1. punktem, potem mam nadzieje że już jakoś poleciOczko
 System operacyjny: windows_98_nt Przeglądarka: firefox
RE: Dysk zewn. w formacie RAW, jak odzyskać dane
Głównie z punktem pierwszym - nie formatuj, nie ingeruj w strukturę logiczną dysku. Wystarczy, że się sama rozjechała. Czy uderzając młotkiem szklankę, która spadła na podłogę jesteś w stanie ją naprawić. Po drugie do odzyskiwania danych używa się programów do odzyskiwania danych, a programów do partycjonowania używa się do partycjonowania. Wprawdzie można dość swobodnie ingerować w partycjonowanie przy pomocy wielu programów do odzyskiwania danych, ale zakończone powodzeniem próby odzyskania danych przy pomocy programów do partycjonowania są dowodem na to, że niektórzy mają więcej szczęścia niż rozumu. Wprawdzie w internecie dosyć często ludzie się chwalą, że sformatowali dysk i użyli jakiegoś programu do partycjonowania, po czym odzyskali dostęp do danych...ale jeśli zauważysz, że ludzie bardzo chętnie chwalą się każdym swoim sukcesem, a za to dość skrzętnie skrywają porażki, mam nadzieję, że spojrzysz na te porady nieco krytyczniej.
Teraz wracamy do tego, od czego powinieneś był zacząć. Diagnostyka. Czy dysk nie upadł, czy nie wydaje jakichś niezwykłych odgłosów? Jeśli nie, pobierz DMDE i zapoznaj się z instrukcją:
http://dmde.com/pl/manual/toc.html
Potem zobacz, czy program rozpozna Twoją starą partycję. Być może trzeba będzie skorygować jakieś wpisy (zanim cokolwiek zrobisz najpierw za każdym razem robisz kopię sektorów, w które zamierzasz ingerować), a może konieczne będzie kopiowanie danych na inny nośnik.
Jeżeli dysk upadł, to zastanów się, czy dane są bardzo ważne. Jeśli tak, to dobrze by było, żeby dysk trafił w ręce profesjonalisty. Jeśli niekoniecznie (dane o wartości <~1000 zł) spróbuj wykonać kopię posektorową (jak to zrobić jest opisane w instrukcji) i odzyskiwać z kopii.
Serwis komputerowy i RTV
Odzyskiwanie danych
http://kaleron.pl
 System operacyjny: windows_xp_2003 Przeglądarka: firefox
RE: Dysk zewn. w formacie RAW, jak odzyskać dane
[solved] :D dla potomnych:

Dysk nie upadł, nie hałasował, nie grzał się, tylko nie był widziany przez Windows bo był w formacie RAW. Dlaczego? nie wiem. Ponoć zdarza się, zapchany bufor, wpływ księżyca czy coś..

Poszperałem jeszcze po necie, w tym na yt, i coś z tego co znalazłem postanowiłem wypróbować.
Ogólnie dałem radę sam do tego dojść, fakt faktem - dobrze że nie sformatowałem tego dysku na początku, i że za radą zacząłem jeszcze dalej szukać programów typowo do odzyskiwania danych, a nie partycjonowania czy coś.

Skorzystałem z programu Remo Recover. W necie są filmiki i poradniki gdzie wszystko jest opisane i idzie jak po maśleOczko  
9 godz czekałem na zczytanie 700GB plików (może dużo ale i danych sporo), a później tylko pozostało zaptaszkować co się chce, i około 2 godz kopiowania tego co wybrałem do wybranego przez nas folderu, oczywiście na innym niż odzyskiwanym dysku.
Potem poszedł format tego nieszczęsnego przenośniego dysku, upewniłem się że jest wykrywalny i da się z niego normalnie korzystać, i ponownie wrzuciłem na niego co nie co danych.

Żeby nie było zaskoczki (która ja złapałem) - na końcu, po wyszukaniu i poptaszkowaniu, aby zaczął kopiować odzyskane pliki trzeba podać klucz licencyjny - na szczęście pomocną rękę wyciągnął wujek GoogleOczko

Kończąc, mogę polecić Remo Recover do odzyskania danych z dysku o formacie RAWOczko
- jest intuicyjny, nie ma wiele klikania, jak ktoś boi się czarnych okienek z konsol to tutaj tego nie uświadczyOczko
- są filmiki na yt jak z niego korzystać
- nie ma limitów kopiowanych/odzyskanych danych, jak przy jakimś programie na który natrafiłem wcześniej
- dane nie są w rozsypce, ani pod jakimiś numerkowymi nazwami - wszystko jest jak było na dysku, włącznie ze ścieżkami katalogów, folderami itp
 System operacyjny: windows_98_nt Przeglądarka: firefox
Programy: Polecane / Nowe / Inne