Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Jaka bezpieczna "chmura" na 2019 rok.

Jaka bezpieczna "chmura" na 2019 rok.
Witam,

Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie zakup miejsca w chmurze ok.1-2TB.
Rozważałem również zakup dysku NAS ale nie pociągnę tego finansowo.
Wiem że jest sporo propozycji na rynku, ale która będzie wg Was najlepszym wyborem na dzień dzisiejszy ?
No i jak to jest z tym bezpieczeństwem i prywatnością, słyszy się nie raz o włamaniach, wyciekach danych z różnych dużych firm.
Czy warto pchać się w to i ryzykować utratę/wyciek prywatnych danych?
Halla Madrid !!
 System operacyjny: android Przeglądarka: firefox
RE: Jaka bezpieczna "chmura" na 2019 rok.
Wycieki były, są i będą. Jeśli powierzasz komuś dane to musisz się liczyć z tym, że nie masz wpływu na ich bezpieczeństwo. W takim wypadku najlepszym sposobem jest szyfrowanie danych.

Kiedyś robiłem porównanie co lepiej kupić. Czy miejsce w chmurze czy własny nas. Mi wyszło, że ekonomicznej będzie zakup serwera NAS. Łączę mam w miarę szybkie (do chmury i tak też jest potrzebne), a koszty prądu są niższe niż miesięczne opłaty za przestrzeń. Pobór energii tradycyjnego serwera NAS to koszty rzędu 10-20 zł. Jedyne co to koszty początkowe, które w zależności od modelu mogą sięgać od 600 do 1500 zł. W moim przypadku bardziej opłacalna jest własna infrastruktura. Dostęp do plików mam wszędzie, a duże pliki i tak najczęściej wymieniam w sieci lokalnej. Ceny usług w chmurze różnie. Nie jestem w stanie przytoczyć jak to teraz wygląda.
M.D Atelier - Blog dla specjalistów ITwww.mdatelier.pl
 System operacyjny: linux Przeglądarka: chrome
Po tym co napisałeś i głębszym zastanowieniu chyba faktycznie nas może wyjść ekonomicznej, jedyny mankament to taki że trzeba jednorazowo wydać większą kwotę lecz, na dłuższą metę wychodzi to taniej.
(02.08.2019, 17:23)Michu_PL napisał(a): Wycieki były, są i będą. Jeśli powierzasz komuś dane to musisz się liczyć z tym, że nie masz wpływu na ich bezpieczeństwo. W takim wypadku najlepszym sposobem jest szyfrowanie danych.

Kiedyś robiłem porównanie co lepiej kupić. Czy miejsce w chmurze czy własny nas. Mi wyszło, że ekonomicznej będzie zakup serwera NAS. Łączę mam w miarę szybkie (do chmury i tak też jest potrzebne), a koszty prądu są niższe niż miesięczne opłaty za przestrzeń. Pobór energii tradycyjnego serwera NAS to koszty rzędu 10-20 zł. Jedyne co to koszty początkowe, które w zależności od modelu mogą sięgać od 600 do 1500 zł. W moim przypadku bardziej opłacalna jest własna infrastruktura. Dostęp do plików mam wszędzie, a duże pliki i tak najczęściej wymieniam w sieci lokalnej. Ceny usług w chmurze różnie. Nie jestem w stanie przytoczyć jak to teraz wygląda.
Halla Madrid !!
 System operacyjny: android Przeglądarka: firefox
Możesz wziąć NAS na raty. Wtedy kwota wejścia rozkłada się na kilka miesięcy.

Jeśli postawisz w domu NASa i będziesz się łączyć przez VPN to twoje dane będą bardzo bezpieczne. Ryzyko będzie głównie ze strony infekcji na komputerze lub uzyskania przez złodzieja fizycznego dostępu do NASa.

A w firmach dostarczających powierzchnie dyskowe są tylko dwa typy firm: te które już miały wycieki i te, które wycieki dopiero będą miały. Nie ma 100% bezpiecznej firmy. Jedynie możesz wybrać firmę z największym czasem dostępności usług. No i pamiętaj, człowiek jest w każdym systemie słabym ogniwem. Możesz wybrać same super bezpieczne rozwiązania ale z powodu własnego błędu ktoś wykradnie ci dane. I to jest o wiele bardziej prawdopodobne niż wyciek ze strony firmy.

NAS ma też pewną sporą wadę: stosunkowo kiepska dostępność usługi. Brak prądu = brak usługi. Brak internetu = brak usługi. Oczywiście możesz skorzystać z UPSa ale koszty rosną.

Zresztą, UPS nie zabezpieczy przed dużymi przepięciami w sieci energetycznej lub linii operatora telekomunikacyjnego. NAS może ulec awarii w czasie burzy. Nawet jeśli masz zainstalowane ograniczniki przepięć. Ale to trzeba mieć pecha. A może wcale nie trzeba mieć aż takiego pecha? U mnie w domu, 2 razy spalił się router, w odstępie 2 lat. Raz z powodu przepięcia na linii telefonicznej, raz z powodu przepięcia w sieci energetycznej. NAS podpięty do routera też może zostać zniszczony. Na pociechę powiem, że mimo awarii prawdopodobnie dane będzie można odzyskać z dysków.

Ale jak to powiedział pewien wielki narodowy wieszcz: "są plusy dodatnie i są plusy ujemne".
"Każdego specjalistę da się zastąpić skończoną liczbą stażystów"
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
Jedno ale jeszcze, co do prywatnego VPNa. Albo wykupujesz go, albo wykupujesz VPS i stawiasz sam, albo musisz postawić go w domu na jakimś urządzeniu. NAS pewnie daje taką opcję, ale wymagany jest publiczny adres IP u operatora, co nie zawsze jest możliwe/bezpłatne.
kruki92 napisał(a):Witam , przychodzę tu do Państwa dość poirytowany oraz po prostu wkurzony  problem polega na tym, że mam b dobry net upc kablówke  centrum Warszawy żadna radiówa za 20 zł bo jest to 150 mb troche za niego płacę
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
(05.08.2019, 12:39)ptrick napisał(a): NAS pewnie daje taką opcję, ale wymagany jest publiczny adres IP u operatora, co nie zawsze jest możliwe/bezpłatne.

DDNS załatwia ten problem.
Nie pomyliłeś publicznego adresu ze stałym? :D Bo z tego co kojarzę, DDNS aktualizował na serwerze zmianę adresu IP, ale nie tworzył z niego adresu publicznego.
kruki92 napisał(a):Witam , przychodzę tu do Państwa dość poirytowany oraz po prostu wkurzony  problem polega na tym, że mam b dobry net upc kablówke  centrum Warszawy żadna radiówa za 20 zł bo jest to 150 mb troche za niego płacę
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
Racja, chodziło mi o dynamiczny adres. W takim wypadku pomoże jedynie zmiana operatora, który sobie leci w kulki.
Żaden operator w tej chwili nie oferuje nie publicznego adresu IP, chyba, że Internet jest z sieci osiedlowej. Szybciej mogą być blokowane jakieś porty.
M.D Atelier - Blog dla specjalistów ITwww.mdatelier.pl
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: firefox
U mnie oferuje za dopłatą. Mam wtedy faktycznie publiczny adres IP. Mój operator jest w sumie lokalny, ale na skalę całego Poznania i okolic.
 System operacyjny: linux Przeglądarka: chrome
Programy: Polecane / Nowe / Inne