Witamy na forum PC Format Zapraszamy do REJESTRACJI

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Modernizacja komputera

Modernizacja komputera
Witam, mam taki komputer 10 letni:
1 Intel Core i5-760 2,8 GHz 8MB cache s.1156

2 Gigabyte GA-P55A-UD3 P55 s.1156
3 Scythe Mugen 2 Rev. B SCMG-2100
4 GoodRam 4x2GB DDR3-1333 Dual Chanel CL9
5 GF 1050Ti
6 Samsung 1TB 32MB HD103SJ F3 sATA-2
7 Cooler Master Elite RC-430-KWN1-GP
8 OCZ StealthXStream 2 OCZ500SXS2-EU 500W
9 Samsung SH-S223C SATA
10 Dysk SSD 120GB

Chciałbym wymienić płytę główną, procesor i może ram na:
ASUS Prime B560M-A
Intel Core i3-10100F
Crucial Ballistix Black 16GB

Mam pytanie czy to w ogóle będzie pasowało, stary zasilacz, dyski do nowej płyty? Czy wymiana ramu ma sens? Może zamiast ramu kupić większy dysk SSD. Grafiki nie ruszam bo jest w miarę nowa, a wiadomo teraz są bardzo drogie.
 System operacyjny: windows_seven Przeglądarka: firefox
RE: Modernizacja komputera
Podaj budżet bo kombinujesz wybacz bez żadnego pomyślunku tutaj . Ram MUSISZ zmienić bo DDR3 już dawno wyszło z użytku nowe płyty i tak go nie wspierają i tak . Obudowa taka se jak na dzisiejsze czasy zasilacz markowy ale stary też przydałoby się zmienić ale wszystko zależy od budżetu jak mówię napewno to I3 10 gen to poroniony pomysł . Więcej powiemy jak budżet podasz .
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj - POMAGANIE NIC NIE KOSZTUJE,A TAK WIELE ZNACZY. Wesoły

Kart Graficznych na daną chwilę właściwie NIE MA poza szrotami przepłaconymi . Jeśli masz grafikę to NIE JEST czas na jej wymianę czekaj co najmniej do wiosny ! 
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
Dokładnie , nowe płyty to ddr4 .
I w i3 10gen ja bym się nie pakował .
Jak już to 10400f albo jeszcze lepiej 11400f upolowaćOczko
Ram koniecznie w 2 kościach i minimum 3000mhz a idealnie 3200 z niskim cl lub budżetowe 3600mhz cl17/18
No i koniecznie b560 bo nizej chipsety i tak nie ogarniają pamięci szybkich a daje to wzrosty na tych prockach .
Zasilacz jest jaki jest ale raczej ci sprzętu nie popali o ile ktoś go nie naprawiał w sposób nie fachowy . Także jak bieda z kasą to śmiało może zostać .
Obudowa też nie potrzebna lepsza do 1050ti .. chyba że dla wyglądu i "komfortu" budowy, bo jednak w nowych obudowach z piwnica na kable itd łatwiej i przyjemniej się buduje .
Przy "problemach z Win10" oraz problemach ze "spadkami FPS w CS:GO"
Nie pomagam.
 System operacyjny: android Przeglądarka: chrome
A 10400f to nie ryzyko gluta przypadkiem ?
http://www.siepomaga.pl/s/klikaj - POMAGANIE NIC NIE KOSZTUJE,A TAK WIELE ZNACZY. Wesoły

Kart Graficznych na daną chwilę właściwie NIE MA poza szrotami przepłaconymi . Jeśli masz grafikę to NIE JEST czas na jej wymianę czekaj co najmniej do wiosny ! 
 System operacyjny: windows_ten Przeglądarka: chrome
Budżet to 1200zł, zasilacz jest od nowości nie naprawiany, obudowa jak najbardziej mi pasuje z wyglądu tylko czy podłączy się ją do tej płyty nie zmieniły się standardy wtyków?
Niestety 10400f jak najbardziej ryzyko glutu pod ihs ale i3 tym bardziej .. nic na to nie poradzimy .

Nie , wtyczki od obudowy się nie zmieniły . Nie będziesz miał USB3.0 i tyle właściwie .
Nie pomagam.
Ten mój zasilacz na pewno będzie chodził z tą płytą główną? Nie ma tego złącza ATX pin8 a płyta ma nie przeszkadza to? Wystarczy ATX24? Znając moje szczęście to na pewno będę miał gluta zamiast luta z czym to w ogóle się wiąże?
Słuszne pytanie ... Niestety bez odpowiedzi, ponieważ jest to loteria. Niektóre płyty odpalają na 4 pinach i chodzą normalnie dopuki nie mówimy o wysokim poborze prądu typu 200w czy to procek 8 rdzeni lub lepiej czy też mowa o oc procesora .... Inne wogole nie odpalają bez 8pin więc niestety nie pomogę .

Pod ihs czyli tą metalowa osłonka procesora na wierzchu masz pastę na bazie sylikonu zamiast żeby rdzeń był z tą osłona zlutowany . Efekty ? Ograniczone przewodnictwo cieplne degradujące się z czasem . Skutki ? Dużo trudniej takie procki schłodzić , zwłaszcza przy wyższych napięciach bo mają problem oddać całe ciepło na chłodzenie , a z czasem jest tylko z tym gorzej . No i nieodprowadzane ciepło zbiera się pod ihs i z czasem degraduje rdzeń co powoduje że procek musi chodzic na podwyższonym napięciu żeby był stabilny przy tym samym taktowaniu , co znowu prosta piłka - większe napięcie = jeszcze większe problemy z temperaturami a z czasem prowadzi do uszkodzenia procka. Ja tak w 4670k skończyłem z uszkodzonym 1 z 4 rdzeni oraz kontrolerem pamięci ( działa tylko w single channel) , bo za długo zwlekałem ze skalpowaniem. Skalp to poprostu zdjęcie ihs i zmiana tej pasty na tzw ciekły metal który ma zbliżone właściwości gdyby zastosowano lutowany ihs i na jakis czas załatwia problem . ALE tylko pod warunkiem że zostanie wykonany prewencyjnie za czasu, bo jak już zacznie się degradacja to może być za późno .

Dlatego właśnie takie procki są dość niebezpieczne , jeżeli to wogóle dobre słowo. Na szczęście ryzeny od AMD właściwie wszystkie są lutowane .jedyne z glutem pod ihs to modele 2200g, 2400g oraz athlony 200ge/220ge/240ge choć aktualnie już raczej nie da się ich kupić jako nowych . Dodatkowo przez to że koło rdzenia jest w ich wypadku mnustwo drobnej elektroniki to właściwie nie da się ich skalpować bo szanse że procesor przeżyje procedurę są dość małe .

11400f jak weźmiesz to już masz 99% że będzie lutowany , tutaj nie udało mi się już nigdzie znaleźć informacji o paście pod ihs + jest to nowa architektura więc już nie ma możliwości żeby używali odpady z 8generacji .
No bo u Intela był długo zastój i procki od 6 aż do 10 generacji używały dokładnie tej samej architektury, kwestia symbolicznych różnic w taktowaniach oraz konfiguracji ilości rdzeni i wątków . Np i3 10100 to właściwie bliźniaczy procesor do i7 7700 .

https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/s...ssors.html
Dokładnie tak jak myślałem, nawet strona Intela potwierdza jednoznacznie .
Nie pomagam.
Dzięki za dokładne wytłumaczenie, 11400f to za drogo by to wyszło, muszę chyba zaryzykować z i3 10100f tylko może się jeszcze okazać, że trzeba będzie kupić nowy zasilaczSmutek
Ja bym się w 10100f nie pchał tylko wybrał ryzena 5 1600af , jak się uda to za 499-549zl zwykle dostępny , do tego b450 jakąś z promocji i masz tanią platformę z perspektywami o ile nie kupisz śmieciowej płyty tylko coś zdatnego pod mocniejsze procesory itd .
R5 1600af jest lutowany i ma co prawda nieco wolniejsze rdzenie ale nie jest to duża różnica a ma za to ich aż 6 więc mocy nie braknie a w wielu zastosowaniach nawet te i3 może przegonić , choć niekoniecznie w grach ... Ale tu i tak masz za słaba kartę graficzną żeby wykazać jakiekolwiek różnice między procesoramiOczko

Sam tak zacząłem od 1600af i płyty b350 akurat a teraz siedzę na ryzenie 3600 i to już ładny przyrost , choć aktualne ceny jego to dramat . Jeszcze parę miesięcy temu był normalnie dostępny w okolicach 750zl .
Nie pomagam.
Programy: Polecane / Nowe / Inne